2012 YGS sınavına girebilirmiyim?

8
1.071 views

blankSiz Sordunuz:  101 kredim var. Peki 101 kredi ile 1 Nisan 2012 Tarihinde yapılacak YGS sınavına girebilirmiyim.

Biz Cevapladık:  Açık Öğretim Lisesinde 1 senede 3 kez imtahan yapılır. Her dönemde 30 kredilik ders seçilir ve siz her dönem seçtiğiniz ve sınavına girdiğiniz tüm dersleri geçer ve bir dönemde 30 kredi, 3. dönemin sonunda toplamda 90 kredi toplar ve var olan 101 kredinizle birlikte 191 krediye ulaşmış olursunuz. Mezun olmak için 192 kredi gerekir. ÖSYM başvuru tarihlerinde aşağıdaki şartları taşıyabilecek öğrencilerin başvurusunu kabul ettiğinden, ÖSYM başvurunuz kabul edilmeyecektir.

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Kimler Müracaat Edebilir?

1. 2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, tarihleri henüz açıklanmadı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat tarihleri arasında Açık Öğretim lisesinde öğrencilik durumu aktif veya donuk olan öğrencilerden;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlardan dönemi 7 ve üzeri,
 • 17 yaşını doldurmuş,18 den gün almış olanlardan dönemi 6 ve üzeri, Olanlar aşağıda verilen mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat edebilirler.

2. Herhangi bir nedenle kayıtları kabul edilmeyen veya mezun olamayan öğrencilerimizin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaatlarındaki sorumluluk tamamen kendine aittir.

Dikkat: 2011 – 2012 Eğitim Öğretim yılı sonunda dönem mezuniyet şartı hesap edilirken dikkat edilecek hususlar: 3. Dönem sınav tarihi itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlar (23.07.1995 ve daha sonraki doğumlu olanlar) 2 dönem sınava girebilecekler.
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar (22.07.1995 ve daha önceki doğumlu olanlar) 3 dönem sınava girebileceklerini dikkate alarak yılsonundaki dönemlerini hesap etmeleri gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
 • Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür hariç),
 • Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,
 • Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden 80 veya üzerinde kredi almaları gerekmektedir.

8 YORUMLAR

 1. ben aölde 3. dönemi bitirdim ve 4. dönem sınavlarına gireceğim.18 yasından qün aldım 1994 doqumluyum ve kredim 80 6. dönemmden sonra öss başvurusu yapabiliyorum.Öss girersem ve sene sonu mezun olamazsam sınavım iptal mı oluyor.Olurda aöl sınavlarndan düşük alırsak die merak ettim.Bilgilerndirirsenz bu konuda beni memnun olurum.

CEVAP VER