Açık Lise Kredili Sistem Açıklaması

3810
754.937 views
açık lise sistemi

Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesi’nde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler eski adıyla YGS ve LYS, yeni adıyla YKS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, Eski adı YGS, yeni adı YKS başvuru tarihinde, ilgili yılın 3. dönem sınavı itibariyle mezun olabilecek durumdaysa YKS sınavlarına başvurup girebilirler.

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okurken askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Ayrıntılar için tıklayınız. Ayrıca mezun olan öğrenciler ve Üniversite kazanmış öğrenciler de askerliğini tecil ettirme haklarına sahiptirler.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme vs..)

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Ayrıntı için tıklayınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi”  yazmaktadır. Örnek diploma resmi için tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedirler. Ayrıntılar için tıklayınız.

Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında olmak üzere Senede üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir)

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve üç oturumda yapılır. İlk oturum sabah saat 9.30’da, ikinci oturum ise öğleden sonra saat 14:00’te yapılır. Açık Lise sınavlarında öğrencilere her oturum için 2,5 saatlik bir süre verilir.

Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli tam 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir. Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde yapmaları gerekmektedir


2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava gitmiş olması,

3810 YORUMLAR

 1. Mrb

  Ben 11 sınıfım okulu okulu sevmediğim için pek gitmedim arkadaş ortamım da iyi değil lisede okulu birakip acıktan okumak istiyorum cok araştırdım bu durumu bana mantıklı geldi ama benim 9,10,11 ortalamam genelde 55 civarı ben acık ogretime gectigi de kac kırediyle başlarım

  Lütfen yardımcı olur musunuz

  Kırediyi nasıl hesaplayabilirim

 2. Ben 11.sınıfta acik ögretime gececem benim 9,10,11 ortalamam 68 69 arası ben açık ögretime geçtiğimde kaç kredi alırım onu soracaktım cevaplarsanız tşk ederim

  • Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.
   11. sınıfı açık öğretim derslerini bakarak anlayabilirsiniz.

 3. İyi günler benim kredim 212 alanım yok 192 yi geçmem gerekiyordu geçtim tek bi ortak dersim var ama sistem bana seçmeli dersler atmış sadece ortak olan dersimi yapıp seçmelilerdi yapmasam olur mu ?

 4. Ben 11. Sınıfım sınıfta kalcam devamsızlıktan acık liseye gececem 9.10 ortalaması 58 oluyor kaldıgım dersler var 9.10 da 3 dersten kaldım kcıncı dönemden kac kırediyle başlarım

 5. Benim sorum biraz farklı 6 7 nisanda açık öğretim sınavları var malûm ben bu zamana kadar gireceğim sınavı kendim seçmedim sistem otomatik kendisi seçti ortak secmeli derslere öncelik vererek seçti seçmelide vardı bu 6 7 nisan daki sınava 4 tane zorunlu sınavım olmasına rağmen sadece 1 sınav eklemişler. Ne yapmam gerekiyor.

 6. Merhaba ben 12. sınıfın 2. döneminde açık liseye geçtim.
  şuan kredim 267.
  ilk defa açık lise sınavına gireceğim
  herhangi bir dersten 45 altı not alırsam mezun olamama gibi bi durumum var mıdır ?

 7. Merhaba ben 12.sınıfda açık öğretime geçtim sınava hazırlanıyorum 8.dönem öğrencisiyim ve 240 küsür kredim var 192 kredide mezun olmam gerekiyor ama olmadım zorunlu sınavlara girmem gerekiyordu girip kaldığımda otomatikmen muhaf olurmuyum yoksa çünkü bu sene 2. Sınav dan sonra tyt ve ayt sınavı var 3 sınav bu iki sınavdan sonra herhangi bir şekilde etkilenirmi

 8. mrb 9.sınıfı örgün, 10 aölden (122krediyle bitirdim). 11de tekrar örgüne geçtim. sağlık sorunlarımdan dolayı bu dönem aölye geçmek zorunda kaldım. Ama aöl sayfmda 6.dönemi okuyor ve hala 122kredim var gözüküyor. 11.sınıfım sisteme geçmemiş haftasonu sınavım var ve otomatik şeçili dersler 6.dönemin. meb.i aradım halk eiğitme gittim biribirine atıolar bizlik bişi değil diyerek. şuan ne yapmalıyım boşa mı ders çalışıorum yardımcı olursanız sevinirim.

 9. merhaba , benim kredim 109 ama kredi dönem bilgilerimde zorunlu ders sayısı 3 yazıyor .
  mezuniyetim 3 dersi alınca mı bitecek. tesekkurler

 10. Hocam şimdi 4.sinifi okuyorum açıktan yarın sınavlar var herkese başarılar diliyorum öncelikle şimdi istenilen kredi 192 benim kredim 196 ilk Senem bu ilk sınavım şimdi sınavları geçmesem yada girmek istemesem temmuz ayında diplomami alır mıyım yane bu sınavları geçmem mi lazım ? Detaylı bi açıklama istiyorum sizden hocam

 11. 3. dönem sınavlarına girmek için 18 yaş zorunlu mu acaba?
  bu dönem açık liseye geçtim ve 240 kredim var.
  7 dersimin tamamının yanında ortak yazıyor,b dersleri geçemezsem mezun albilirmiyim,bu yıl ayt ile yerleşecek durumdayım.

  • Açık Öğretim Lisesi 06-07 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavlarına AÖL – Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (05 Temmuz 2002 ve daha önceki doğumlu) silik, donuk ve ya aktif öğrenciler 3. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

 12. Merhaba ben 12.sınıfın 2.dönemi açık öğretime geçtim kredim 244 ve toplam 14 tane ortak ders vermişler. Sadece edebiyatta başarılı olsam yeterli mi yoksa hepsinden geçmeli miyim?

 13. Hocam ben AOL e 12. Sınıfın 2 . Dönemi kayıt oldum bu girdiğimiz sınavlarda zorunlu derslerden birinde kalsam bu seneki yks sınavlarına girebilir miyim ? Yoksa diğer seneye mi uzayacak çünkü ben başvurumu da yaptım

 14. Arkadaslar sistem otomatik seçti diyorsunuz sız ders seçimi yaptıktan sonra kaydete basarsanir rast gele ders seçer kaydete basmayacaksınız zaten seçtiğiniz dersler otomatikmen kaydoluyor. Böyle yapmazsanız zorunlu derslerinizi veremezsiniz öncelikli onlar. Eğer içiniz rahat etmezse çıkış yapın tekrar girin mutlaka oluyor bende de öyle oluyordu bir arkadaşımın tavsiyesiyle kaydete basmadan yaptım ve sadece sectigim derslerden sınava girdim.

 15. Merhaba benim kredim tam ama bir tane ortak dersten kaldım yani dün yetişemedim sınava haziranda üniversite sınavına girecem kurtarma sınavı da temmuzda bir sorun olur mu? Teşekkürler şimdiden

 16. merhaba ben 6 7 nisan da sınava girdim 2 ortak dersimde kaldım bu 2 ders için bi daha 3 ay beklemek zorundayım yoksa bize ek sınav yapılıyor mu bunun cvabını alabilirmiyim

 17. Merhaba admin ben lise ikiyi bitirdim lise üçten terkim açık ögretim okuyorum ve kredim 152 9,ve 10 sınıfta ortamalarım yanlış hatırlamıyorsam 55,60 aralarıydı açık öğretimden kaç kredi olarak başlarım bide öngür olarak gittiğim için önce okula okulunda verdiği kredi puan varmış onu nasıl öğrenebilirim

CEVAP VER