Açık Lise Kredili Sistem Açıklaması

4398
885.747 views
açık lise sistemi

Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesinde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler eski adıyla YGS ve LYS, yeni adıyla YKS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, Eski adı YGS, yeni adı YKS başvuru tarihinde, ilgili yılın 3. dönem sınavı itibariyle mezun olabilecek durumdaysa YKS sınavlarına başvurup girebilirler.

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okurken askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Ayrıntılar için tıklayınız. Ayrıca mezun olan öğrenciler ve Üniversite kazanmış öğrenciler de askerliğini tecil ettirme haklarına sahiptirler.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme vs..)

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Ayrıntı için tıklayınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi”  yazmaktadır. Örnek diploma resmi için tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedirler. Ayrıntılar için tıklayınız.

Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında olmak üzere Senede üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir)

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve üç oturumda yapılır. İlk oturum sabah saat 9.30’da, ikinci oturum ise öğleden sonra saat 14:00’te yapılır. Açık Lise sınavlarında öğrencilere her oturum için 2,5 saatlik bir süre verilir.

Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli tam 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir. Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde yapmaları gerekmektedir


2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması,

4398 YORUMLAR

 1. 12. sınıfım ve meslek okuyorum. geçiş yaptıktan sonra kredim kaç olacak? benim notlarım hep düşük ve 10-11. sınıfta edebiyattan kaldım. geçiş yaparsam kredim baya düşük mü olur, bilemiyorum. kredime bağlı olarak geçmeyi düşünüyorum ama hesaplıyamıyorum. yıl sonu notlarım şöyle 52,20 – 52,70 – 52,60
  kredim çok önemli ona göre geçiş yapacağım bana bir yardım eder misiniz?

  • 9. sınıfın 1. dönemini bitirirseniz 2. dönemden başlar ve 7 dönemde mezun olabilirsiniz. Geçtiğiniz derslerin haftalık saati toplamı kadar kredi alırsınız.

 2. Benim 190 kredim var zorunlu dersim kalmadı 2 kredim eksik sadece mezun olamaz mıyım bı dönem dahami sınava girmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 3. 12. Sınıfı açıktan okuyorum kredim230 olduğu için sadece zorunlu dersleri seçtim.7 dersten 5 ini geçtim.2 si kaldı. Hazirandaki yks ye girebilecek miyim?

 4. merhaba hocam 157 kredim var universite sinavina hazirlaniyorum ayreten temmuz ayinda mezun olursam sorunsuz bir sekilde universite tercihi yapabilirmiyim bu sene ?

 5. ben 9,sınıfta bir kere kaldım simdi 12, sınıfın 1, döneminde açık liseye geçeceğim tahmini kaç kıredi notum olur
  9, sınıf ortalamam:55
  10,sınıf ortalamam:57
  11.sınıf ortalamam:48

 6. Merhaba Hocam.
  93 yılında Meslek lisesi 3. Sınıftan terkim. Toplam 210 kredi ile mezun olunabiliyordu.Kredilerim tam olmasına rağmen 2 kredilik zorunlu meslek dersinden dolayı mezun olamadım.İlgili dersten muaf olmam durumunda da kredim yeterli oluyor.Açık liseden mezun olabilmem için en baştan mı başlamalıyım yada nasıl bir yol izlemem gerekir.Teşekkürler..

 7. Oğlum lise 12.sınıf öğrencisi, tam gün okula, okuldan sonra ve hafta sonları ise dershaneye gidiyor. 15 tatilden sonra açık liseye geçip dershaneye ağırlık vermek istiyor, bu mümkün mü? Ayrıca Açık liseye geçer ise mart ve temmuzdaki sınavların ikisine de mi girecek.İlk başvuruyu nereye yapmak lazım??

  • Evet mümkün, 8. dönemin kalan 4 zorunlu dersinizi vererek 1 dönemde mezun olabilir. Kayıt için Halk Eğitim Merkezine müracaat edeceksiniz.

 8. Merhaba oğlum 11.sınıf. 2. Dönem açık liseye geçiş yapmak ve dershaneye giderek üniversiteyle hazırlanmak istiyor. Bu mümkün mü ve kaç kredilik dersi kalmış olur. Ne zaman mezun olabilir

 9. Hocam 11.sinifin 2. Dönemi açık liseye geçmek istiyorum.Toplam kaç kredim olur.1 dönem geçmiş olduğum derslerin kredisini almış olurmuyum.

 10. 11.sınıfım 1 kere sınıfta kaldım 2.dönem açığa geçmeyi planlıyorum.sınıfta kaldığım sene de açık liseye yansırmı? tahmini kaç kredi gelir? ve 12.sınıf gibimi olurun açık lisede?

 11. merhaba hocam 11.sınıfa gidiyorum 1 sene sınıfta kaldım 15 tatilde açık liseye geçeceğim ortalama kaç kredi gelir ve sınıfta kaldığım puanlar da açık liseye yansırmı? ve 2020 yks ye girebilirmiyim? dönem ortalamamalarım hep 50 civarıydı zaten 48 ile kaldım sınıfta lütfen cevaplarmisiniz hocam sağolun

 12. merhaba admin ben 12 sınıfım 2.dönem açığa aldıracamda KAÇ KREDİM OLUR BİDE ZORUNLU ORTAK DERSLERİ VERDİĞM TAKTİRDE MEZUN OLABİLİRMİYİM BİDE SORUMLULUK SINAVLARI KALKIYOMU AÇIĞA ALINCA ??

 13. Merhaba hocam Ben acik lisede okuyorum bir yil oldu dun kaydimi yaptim hemsire olmak istiyorum ve maol a
  Gecmem gerekiyor maol la ilgili bilgi ogrenmek istiyorum nasil neyin nesidir

  • MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ (MAÖL)Endüstriyel alanlarda kurslar yoluyla, en az ilköğretim okulu mezunu gençlere meslek kazandırmak, mesleklerinde gelişmek isteyenlerin meslekî bilgi ve becerilerini yeni teknolojilere paralel olarak geliştirmek gayesi ile kurulmuş yaygın endüstriyel teknik eğitim kurumlarıdır.

   Mesleki Açık Öğretim Lisesi’nde AÖL’den farklı olarak, yüzyüze eğitim denen ve örgün okularda bizzat öğretmenlerden meslek derslerini almak gerekir. Kültür (yani ortak) dersleri içinse tıpkı AÖL’de olduğu gibi yılda 3 kez sınava girilir.

   İlköğretim/ortaokul mezunu veya tasdikname ile Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıranlar 6 dönemde, Lise diploması ile kayıt yaptıranlar lise diplomalılardan en az 8 (sekiz) kişilik grup oluşması halinde 4 dönemde, grup oluşmaması halinde diğer guruptaki öğrencilerle devam etmeleri durumunda 6 dönemde biter.

   Yüz yüze eğitim ile alınması gereken alan/dal derslerinde devam mecburiyeti vardır. Öğrenciler bu derslere okulun/kurumun belirlediği plan çerçevesinde hafta sonu veya akşamları devam etmek zorundadır.
   Mesleki Açık Öğretim Lisesine bulunduğunuz il/ilçede yüz yüze eğitim vermekle yetkilendirilmiş Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile diğer okul/kurumlara kayıt dönemlerinde giderek kayıt yaptırabilirsiniz.

 14. Hocam Ben aciktan okuyorum bu yil kpss sinavina girmeyi duşunuyorum ve kendime guveniyorum aciktan kredim 57 hem aciktan
  Okumak istiyorum hemde kpss sinavina girmeyi duşunuyorum acaba sizin bilginiz nedir ogrenmek istiyorum

 15. Merhaba hocam ben halk egitim merkezine gittim ve Maol la gecmek istiyorum soyledim beni kiz meslek lisesine yonlendirdiler onun icin ben maol la gecersem kac kredi toplarsam mezun olurum diploma
  Almak icin bide halk egitim merkezi
  Bana dediki eğer maol la gecersen artik bizimle bir alakan kalmaz neden yani

    • MAÖL okulunda 42 alanda eğitim verilmektedir.
     1 ADALET ALANI
     2 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ ALANI
     3 AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ ALANI
     4 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI
     5 BÜRO YÖNETİMİ ALANI
     6 ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI
     7 EĞLENCE HİZMETLERİ ALANI
     8 EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ ALANI
     9 ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI
     10 GAZETECİLİK ALANI
     11 GIDA TEKNOLOJİSİ ALANI
     12 GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI
     13 GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ ALANI
     14 HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ ALANI
     15 HARİTA-TAPU-KADASTRO ALANI
     16 HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ ALANI
     17 HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ VE SAĞLIĞI ALANI
     18 İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ALANI
     19 KİMYA TEKNOLOJİSİ ALANI
     20 KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ ALANI
     21 KUYUMCULUK TEKNOLOJİSİ ALANI
     22 LABORATUVAR HİZMETLERİ ALANI
     23 MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI
     24 MATBAA TEKNOLO JİSİ ALANI
     25 METAL TEKNOLOJİSİ ALANI
     26 METALÜRJİ TEKNOLOJİSİ ALANI
     27 MOBİLYA VE İÇ MEKÂN TASARIMI ALANI
     28 MODA TASARIM TEKNOLOJİLERİ ALANI
     29 MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI
     30 MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI
     31 MÜZİK ALETLERİ YAPIMI ALANI
     32 PAZARLAMA VE PERAKENDE ALANI
     33 PLASTİK TEKNOLOJİSİ ALANI
     34 RADYO-TELEVİZYON ALANI
     35 SANAT VE TASARIM ALANI
     36 SERAMİK VE CAM TEKNOLOJİSİ ALANI
     37 TARIM ALANI
     38 TASARIM TEKNOLOJİLERİ ALANI
     39 TEKSTİL TEKNOLOJİSİ ALANI
     40 TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI
     41 ULAŞTIRMA HİZMETLERİ ALANI
     42 YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI

 16. merhaba hocam 12.sınıfa gidiyorum 9-10.sınıfta sorumlu edebiyat dersim var 2.dönem açığa geçeceğim peki bu sorumlu 2 dersi nasıl tek sınavda vereceğim? diploma alamazmıyım üniversiteye hazırlaniyorum lutfen yardim edin

 17. Şuan anadolu imam hatip anadolu lisesinde okuyan bir öğrenciyim ve açık öğretime geçmek istiyorum.11. Sınıfın ve dil bölümündeyim.2. Dönem geçersem kredi durum nasıl olur?

  • Şuan anadolu imam hatip anadolu lisesinde okuyan bir öğrenciyim ve açık öğretime geçmek istiyorum.11. Sınıfın ve dil bölümündeyim.2. Dönem geçersem kredi durum nasıl olur? Dönem sonu ortalamalarım ilk iki sene 72 civarlarındaydı bu senenin ilk dönemi 80 olarak gözüküyor.

 18. Merhaba admin 22 dönem bitirdim ve 111 kredim var tabi giremedigim sınavlarımda var en hızlı şekilde bu sene üni sınavına nasıl girebilirim

 19. merhaba hocam. anadolu lisesi 12.sınıf öğrencisiyim. üni.sınavına hazırlanmak için ikinci dönem açık öğretime geçmek istiyorum..verdiğiniz bilgilere bakarak 8. ve son döneme tekabül ediyor.sizden ricam bana ne kadar kredi çıkacaktır ?ayrıca bu son dönemi okursam ne kadar kredi almam gerekiyor?yanıtlarsanız memnun olurum.teşekkür ederim

  • Geçtiğiniz derslerin haftalık ders saati toplamı kadar kredi alırsınız, buda ortalama 230 civarı kredi yapar. 8. döneme ait 4 adet zorunlu dersi verdiğinizde mezun olursunuz.

 20. Merhaba abim endüstri meslek lisesi okuyordu. O zaman lise 3 yıllıktı. Son 3 ay kala okulu bıraktı. Şuan açık liseye yazılmak istiyor toplam puanı kaç olur alansız mı devam etmesi gerekiyor.

 21. Merhaba Ben acik tan düz lise okuyorum hemsire olmak istiyorum ama maol da hemsirelik yok sadece cocuk gelisimi tek var ne yaypamm gerek hemsire olmak icin

  • MAÖL okulunda Sağlık Meslek Lisesi yoktur. MAÖL okulunda 42 alanda eğitim verilmektedir. Hemşire olabilmek için üniversite sınavlarına hazırlanıp üniversite için bir puan, derece almanız gerekmektedir. Sınavdan elde edeceğiniz puan okumak istediğiniz hemşirelik bölümüne yeterli olacak düzeyde olmalıdır, ayrıca Örgün Sağlık Meslek Liselerinin “hemşirelik” bölümlerinde eğitim alarak da hemşire olabilirsiniz.

 22. Benim bu 8.Dönemim 21-22 Martta olacak olan sınavda 18 kredim kaldı eğer alırsan 192 olacak ve tamamlamış olacağım ama bir tane muaf olmuş olduğum ders var ha bide başarılı-başarısız diye bişey var orada başaramadığım dersler yazıyor kredisi filanda altında yazıyor ortak derslerde var başaraöadıklarım arasında yani ben şimdi bu ortak dersleri geçemezsem kredim ne olursa olsun belge alamıyormuyum çok merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

CEVAP VER