Açık Lise Kredili Sistem Açıklaması

3362
613.570 views
açık lise sistemi

Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesi’nde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler eski adıyla YGS ve LYS, yeni adıyla YKS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, Eski adı YGS, yeni adı YKS başvuru tarihinde, ilgili yılın 3. dönem sınavı itibariyle mezun olabilecek durumdaysa YKS sınavlarına başvurup girebilirler.

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okurken askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Ayrıntılar için tıklayınız. Ayrıca mezun olan öğrenciler ve Üniversite kazanmış öğrenciler de askerliğini tecil ettirme haklarına sahiptirler.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme vs..)

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Ayrıntı için tıklayınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi”  yazmaktadır. Örnek diploma resmi için tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedirler. Ayrıntılar için tıklayınız.

Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında olmak üzere Senede üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir)

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve üç oturumda yapılır. İlk oturum sabah saat 9.30’da, ikinci oturum ise öğleden sonra saat 14:00’te yapılır. Açık Lise sınavlarında öğrencilere her oturum için 2,5 saatlik bir süre verilir.

Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli tam 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir. Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde yapmaları gerekmektedir


2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava gitmiş olması,

3362 YORUMLAR

 1. Merhaba benim 144 kredim var dönemim ise 8
  Üniversite sınavına girdim tercih yaptım
  Muhtemelen yerleşeceğim rahat 48 kredim eksik geçici diploma alabilirim değil mi 🙂
  Lütfen

 2. Merhaba ben onur Anadolu lisesinde okuyorum ve liseyi 11.sınıfta yani 3 te 11sınıfın 2.döneminde bıraktım şimdi ben liseyi açıktan en erken ne kadar zaman da bitirebilirim

 3. Merhaba ben imam hatip lisesi 12. Sınıf a geçtim. Açık öğretime geçiş yapmak istiyorum kredi olarak sıkıntı olur mu?
  * Ortalamam 81 kredim kaç oluyor
  *Bir dönemde bitirebilir miyim sizce?

  • bnede 12. sınıfa geçtim İhl den bugün kaydımı acık liseye aldım sadece 30 kredim eksik onu da aralıktaki sınavda verip mezun olabilirmişim yalnız İHL acıgına değil düz acıga gec bir sınavda yeterli keredi yaparsan mezun olursun hemen hem sınav içinde çok daha iyi çalışırsın İHL de zor sınava çalışmak

  • 1 senede yani 3 dönemde 35×3= en fazla 105 kredi alır ve toplamda 105+59=164 krediye ulaşırsınız. AÖL okulundan toplamda en az 192 krediyle mezun olunur. Özetle 4 dönemde mezun olma şansınız var.

 4. merhaba bn bugün İHL den kaydıma aık liseye aldım 12. sınıfım benim 30 kredim eksik sadece aralıktaki sınava iyi calışırsan bir sınavla mezun olursun dediler ben ders seçiminde hangi dersleri seçebilirim nasıl 30 krediyi tamlayabilirim

 5. 11.sınıfı bitirdim ve 12.sınıfı açıkdan okumaya karar verdim. Kayıt yaptırdım 202 kredi gözüküyor orda yazanlardan hiç bir şey anlamadım sadece 192 kredi ile mezun oluyosun.Biri beni aydınlatabilirmi??

 6. Merhaba ben açık öğretim imamhatip okuyorum 8 dönemi tamamladım , kredilerim tam , yanlız yüze yüze eğitim olan hitabetten 8. Dönemde kaldım , üniversiteye kayıt yaptıracağım fakat diplomamı alamadım geçici mezun belgesi alabilirmyiim

  • Herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşmiş ancak dönem sınavları sonucunda mezun olamamış öğrenciler halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden “İlgili Makama” hitaben yazılmış olan “mezun olabilir yazısı” ile kayıtlarını yaptırabilmektedirler.

 7. Ben bu sene 11 sınıfa gececem her donem taktir tesekkur aldim bu sene acik ogretime kayit yaparsam bu seneki yks sınavına girebilirmiyim lise bitermi yani o zamana kadar

 8. Lise 2. Sınıfta kaldım açığa geçtim kaydımı yaptım, meslek derslerini verdiğim için sınıfı geçmişim bir üst sınıftan devam edicekmişim ve sistemde baktığımda 47 kredim var. müdür yardımcısının demesine göre kayıtlar bitince bana biraz daha kredi gelecekmiş sistemden bunu açıklarmısınız bana acaba ?- Birde 6 dönem okudum görünüyor 1 senede bitirme şansım varmı ? (MAÖL)

 9. benim 117 kredim var 5.ci dönemdeyim ek sınavlara girebiliyormuyum veya 8 dönem olmadan kredimin 180 civarı olsa üniversite sınavına girebiliyormuyum

 10. Merhaba okuduğum dönem 9 ama toplam dönem 14 diyor su an ortak derslerimin hepsi bitmiş durumda seçmeli derslerden birkaçı var 14 dönemi tamamlamadan mezun olamiyor muyum?

 11. Merhaba ben 11. Sınıfa geçecekken açıktan öğretime yazıldım yani 10. Sınıf bitti 11 e geçtim kredim 102 yani 90 kredim kalmış bunu bir sene de verebilir miyim? Bide dönemim 5 dönem nasıl yükseliyor okul dönemleri gibiyse ancak seneye mi mevzun olurum? Lütfen cevaplayın

 12. Merhaba ben anadolu lisesinden açık liseye geçiş yaptım 12. sınıfım dil öğrencisiydim yıl sonu ortalamalrım sırasıyla 55-60-77 açık liseye başladığımda kredim kaç olur ve 10. sınıf dil anlatım dersinden kalmıştım o dersten muaf oluyor muyum?

 13. Merhaba ben 2005 yillarinda 1 donem sinavlara girdim ve sonrasinda birdaha gitmedim ozaman halkegitim merkezleri ilgilenmiyordu acik liseler ile suan halkegitime gitsem oradan gozukurmu aceba benim hangi sinifta oldugum vs devam etme sansim varmi kaldigim yerdrn.
  Tesekkurler

 14. Merhaba benim 24 kredim kaldı ve ek 6 ekim 2018 ek sınavına girebiliyorum üniversiteye de kaydımı yaptırdım bu sınavda garanti olsun diye 30 kredilik ders seçsem olur da birini veremezsem mezun olmam da sorun çıkar mı seçmeli dersten geçemediğim de şimdiden teşekkürler

CEVAP VER