Açık Lise Kredili Sistem Açıklaması

3929
787.385 views
açık lise sistemi

Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesi’nde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler eski adıyla YGS ve LYS, yeni adıyla YKS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, Eski adı YGS, yeni adı YKS başvuru tarihinde, ilgili yılın 3. dönem sınavı itibariyle mezun olabilecek durumdaysa YKS sınavlarına başvurup girebilirler.

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okurken askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Ayrıntılar için tıklayınız. Ayrıca mezun olan öğrenciler ve Üniversite kazanmış öğrenciler de askerliğini tecil ettirme haklarına sahiptirler.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme vs..)

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Ayrıntı için tıklayınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi”  yazmaktadır. Örnek diploma resmi için tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedirler. Ayrıntılar için tıklayınız.

Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında olmak üzere Senede üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir)

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve üç oturumda yapılır. İlk oturum sabah saat 9.30’da, ikinci oturum ise öğleden sonra saat 14:00’te yapılır. Açık Lise sınavlarında öğrencilere her oturum için 2,5 saatlik bir süre verilir.

Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli tam 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir. Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde yapmaları gerekmektedir


2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava gitmiş olması,

3929 YORUMLAR

 1. Diyelim 10 kredim kaldı. 182 kredideyim şuan. Önümüzdeki sınavda yine 35 kredilik ders seçebilir miyim, yoksa sadece 10 kredilik ders mi seçebilirim ?

 2. İmam hatip açık lise öğrencisiyim kredim 228 alttan bir dersim kaldı bankaya üçüncü dönem için para yatırdım okula kayıt yaptırmak gerekiyor mu

 3. Ben 12.dönem öğrencisiyim ve bu süre zarfında sınavların bir çoğuna girmedim kredim 60 larda hala bu son dönemim kredim yetersiz olduğu için mezun olamicamı biliyorum ama bu nasıl işlicek yani okuldan mezun olamadı diye ilişkimmi kesilecek veya yapabileceğim başka birşeyler varmı?

 4. Açık meslek lisesinde okurken tastikname aldıö 9 10 senedir silik durumda açık liseye başlamak istesem nasıl başlarım herşey sıfırlanırmı ?

 5. KREDİ SİSTEMİ DÜŞÜRÜLSÜN LİSELER 4 YILDAN DÜŞÜRÜLECEK SÖYLENDİ AMA BİR ÇALIŞMA YOK HERKES BİR AN ÖNCE ALSIN Kİ İŞİNE GÜCÜNE BAKSIN 192 KREDİ ÇOK FAZLA

 6. Hocam iyi günler ben meslek lisesinde 11sınıfıda ful okudum fakat sınıfta kaldım ve sonraki yıl devam etmedim şimdi açıkta kayıt yaptırsam kaçıncı dönem olarak başlayacam teşekkür ederim

 7. Hocam maol öğrencisiyim yüzyüze eğitimi tamamladım toplamda 237 kredim var 242 olması için 5 kredim kaldı ve 1 zorunlu dersim var oda bu sınavda geçemezsem muaf olacak kayıt yeniledim fakat geçici belge almam gerek iş için mümkünmüdür

 8. Merhaba toplam kredim 90 aolde okuduğum dönem 16 Toplam dönem 18 Kalan zorunlu dersim 0
  Ama bitmiyor hemen hemen her sene yeniliyorum çok düşük kredi alıyorum neden

 9. ben aöl de okuyorum kredim 163 aöih okuyorum ben yüzyüze eğitim gördüm dönem bitti.ben imhtp kredisi mi
  topluyacağım yoksa aöl düz lise kredisi mi.bilgi verirseniz
  .

 10. bizim aöl ödediğimiz ücretler tekrar bize verilecek mi.bankaya okula.bilindiği üzere bankaya 30 tl okula 20 tl ödeniyor .bunlar bize verilecek mi.

 11. Hocam ben 3.dönem sınavına giricem vermem gereken ders 1 tane kalmıştı fakat sistem kendisi dersleri seçerken bana bilmediğim derslerden seçmeli vermiş aynı zamanda üniversite sınavına giricem seçmeli derslerin sınavına girmezsen ortalamam düşermi

 12. merhaba hocam ben 10. sınıfta kaldım şuan tekrar 10. sınıfa gidiyorum ve yine kalacağım bana kaç kredi verirler ve tahminen ne kadar s0rede mezun olurum?

 13. Merhaba hocam. Şuan 72 kredim var 7. dönemdeyim. 2020 YKS sınavına girmek istiyorum. Ama kafamda çok soru var. Kredim eksik kalsa da başvurabiliyor muyum? 1 yılda mezun olamama gibi bir durum söz konusu olur mu? Beni önümüzdeki yıl mezun edemeyecek bir engelle karşılaşır mıyım?

 14. 10. Sınıf öğrencisiyim haftalık ders saatime göre hemen hemen 120 kredim var bu yıl sonu açık öğretime geçiş yapıcam ne zaman mezun olurum?

 15. Açık öğretime yeni kayıt olmuştum ve 6- 7 nisan 2. donem sınavlarına girdim daha ilk sınavım’dı. Dün sonuçlara baktım, toplam 8 kredim var yani bu tahminen 100 üzerinden kaç almışım demek oluyor lütfen yardımcı olun kaç gündür öğrenmeye çalışıyorum….

 16. Mrb admin ben 11 sınıfın 2.döneminin sonunda yani 3 ay kala okulu biraktim açığa yazilacam da benim kredim geçtiğim derslere eklenir mi ve nerden ogrenebilirim kredimin ne kadar olduğunu

 17. Merhaba admin ben 11.sınıfı okulun ilk haftası bıraktım nisandaki sınavım ilkti ve zorunlu derslerden ingilizce icin veremeyecek gibi duruyorum muaf da olamam seneye üniversite sinavina giricem ama ıngilizce yi veremezsem geçemem acaba bir sonraki sınavda ing 5-6-7-8 dönemlerini seçebilir miyim ?

 18. Hocam şimdi 10.sınıfta kalıyorum seneye kaçıncı dönemden devam ederim ve kaldığım deresi veriyoruz ya iki dönemin sonu kaldığımız dersleri mi veriyoruz yoksa her bir dönem kaldığımız dersleri vermeliyiz. Şimdi 10.sınıfta ilk dönem 40 bi dersim ikinci dönem 60 diyelim aynı ders ben ilk dönemin o dersi vermem lazım mı yoksa o dersten geçmiş mi oluyorum. Teşekkür ederim

 19. Merhabalar ben 12.sınıfta devamsızlıktan sınıf”ta kaldım açık öğretime geçmeyi düşünüyorum açik öğretime geçsem bana kaç kredi verilir acaba derslerden geçtim ama devamsızlıktan kaldım

 20. Merhaba, ben çocuk gelişimi bölümü özel eğitim okuyorum. Toplam dönemim 10 zorunlu ders sayım ise 6 toplamda 198 kredim var sizce mezun olabilir miyim ?

 21. Merhaba ben 11. Sınıfı okuyım kaldım açıktan yazılıcam hangi dönemden başlıcam ve ben inşaat bölümü öğrencisiyim nasıl olucak bölüm derslerimi alıcak mıyım

  • MAÖL okulundan devam ederseniz hem yüze yüze ders alacaksınız hemde uzaktan sınavlara gireceksiniz. AÖL okuluna yazılırsanız sadece uzaktan sınavlara gireceksiniz

CEVAP VER