Açık Lise Kredili Sistem Açıklaması

4278
863.648 views
açık lise sistemi

Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesinde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler eski adıyla YGS ve LYS, yeni adıyla YKS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, Eski adı YGS, yeni adı YKS başvuru tarihinde, ilgili yılın 3. dönem sınavı itibariyle mezun olabilecek durumdaysa YKS sınavlarına başvurup girebilirler.

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okurken askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Ayrıntılar için tıklayınız. Ayrıca mezun olan öğrenciler ve Üniversite kazanmış öğrenciler de askerliğini tecil ettirme haklarına sahiptirler.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme vs..)

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Ayrıntı için tıklayınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi”  yazmaktadır. Örnek diploma resmi için tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedirler. Ayrıntılar için tıklayınız.

Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında olmak üzere Senede üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir)

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve üç oturumda yapılır. İlk oturum sabah saat 9.30’da, ikinci oturum ise öğleden sonra saat 14:00’te yapılır. Açık Lise sınavlarında öğrencilere her oturum için 2,5 saatlik bir süre verilir.

Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli tam 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir. Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde yapmaları gerekmektedir


2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması,

4278 YORUMLAR

 1. Merhaba,ben halk eğitimden devam ediyorum meslek olarak değil,ortak ve seçmeli kredimin 80 olduğu gözüküyor tahmininiz ne zaman mezun olabilirim ve ünversite sınavına girebilirim?Teşekkürler.

 2. İyi günler ben lise 4.sınıfa geçiş yaparken açık öğretime kayıt oldum .. aöl uygulamasında şuanlık toplam kredimin 192 olduğu yazıyor .. Mezun olmak içinse 195-196 krediye ihtiyacım olduğunu biliyorum .. diplomamı almam için son üç kredim mi kaldı acaba ?

  • Mezuniyet için gerekli olan krediye ulaşmışsınız, ancak kalan zorunlu derslerinizi bitirmeniz gerekir. Zorunlu derslerinizi bitirdiğinizde mezun olursunuz.

 3. Hocam Ben şuan acik lise de kayıt oldum ama halk eğitiminde kayit yaptığım zaman ders seçimi yapmak istiyorum ama bana ders secimi yapmama izin vermiyorlar kendileri bilgisayarda ders seciyorlar ve ortak dersler veriyorlar

 4. Merhaba, Ben Abimi Açık Öğrelim Lise sınavları için çalıştıracağım.
  Ancak tam olarak sistemi bilmiyorum.
  Abimin 87 Kredisi kalmış.
  Ve bunu ben bu yaza kadar hepsini halledebilir miyim ?
  19 Yaşında bu yüzden 3 tane dönem sınavı var.
  Şimdi kredi mantığını az cok anladım ama şu kısmını anlayamadım.
  Şimdi en başta şunu bilmiyorum. İlk yani 1.Dönem sınavında hangi konulardan ve hangi derslerden çıkacak ona göre çalıştırayım.
  2. olarak Mesela 20 soru var 15 doğru yaptı ya da 20 soruda 20 doğru yaptı. Şimdi arasındaki fark ne ? Sonuçta dersi geçiyor ama kredi tam kredimi alcak o dersten. O kısmını anlayamadım tam olarak aydıntabilir misiniz ?

  • 3. dönemde bitirme şansınız var. Seçtiğiniz derslerin kitabını halk eğitim merkezinden alacak ve kitabın içindeki tüm konulara çalışacaksınız. 20 sorudan en az 9 doğru yaparsa 45 geçer not alarak o dersin kredisini almış olur. 45 puanda alsa 100 puanda alsa aynı krediyi alır, ancak 45 puan alanın diploma notu düşük 100 puan alan öğrenciniz diploma notu yüksek olur. Yüksek diploma notu yükse ek puan demektir.

 5. Hocam merhaba açık öğretimde kredi nasıl hesaplanıyor kaç doğru yaparsak kaç kredi geliyor örneklerle yanitlarmisiniz teşekkürlee

  • Her dersin sistem tarafından belirlenmiş bir kredisi vardır. 20 sorudan en az 9 doğru yaparsa 45 puan alarak o dersi geçmiş ve kredisini almış olur. Örneğin Türk Dili ve edebiyatı 1 dersinin kredisi 5 kredidir. 45-100 arası puan aldığınızda 5 krediyi almış olursunuz.

 6. Merahaba hocam ben lise 3e gidiyorum ikinci donem aole gecmeyi dusunuyorum ama;
  1- simdi ben artik okula gitmek istemiyorum kursa gidicem bu donem okula gitmesem artik sadece sinavlara girip gecsem donem ya da kredi kaybim olur mu?
  2- ben bir yil devamsizliktan sinifta kaldim bir yilda gec yazildim yani 18 yasindayim 2001 dogumluyum bu yil bitirip uni sinavina girip kazanirsam hemen gitmek istiyorum simdi bana kac kredi gelir bu 5 donemden sadece 9.sinifin ikinci donemi 3 dersim zayif ve 18 yasindan buyuk olanlar ve orgunden gelenler icin donem sikinti degil diyolar dogru mu hadi diyelim oldu ben iki donem daha sinava girecm bu yil zaten 7 ediyo 2 donem kredi gelmesede sinifta kaldigim icin gelir mi hadi diyelim oda olmadi illa 8 donem diyo bide uniyi kazanirsam mezun olmadan da kayit olup girdigin yilin sonuna kadar bekliyorlarmis mezun olmani oyle bide uniden 1.doneme girsem olur mu? Simdi az cok biliyorumda tegit ettiremedim cevaplarsaniz sevinirim tesekkurler:)

 7. Merhaba hocam ben şu anda açık lisede okuyorum benim yapı tesisat ve iklimlendirme kalfalık belgem var bu belgeyi MEB verdiğimiz zaman açık liseye kredi veriliyor diye arkadaş söyledi bu konuda bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

 8. Merhabalar Ben yeni kayit oldum 2 defadir sinava girdim kredim 43 ve 3. sinava calisiyorum ne zaman bitiririm ve kac yilda bitiririm acaba yardimci olursaniz sevinirim

 9. Merhaba 24 eylülde üniversiteye hazırlanmak için açık liseye geçtim kredim 208 7. Dönemdeyim zorunlu derslerden başarısız olursam nasıl olur kalır mıyım geçer miyim şimdiden teşekkür ederim

 10. Hocam ben 12. sınıf öğrencisiyim bu dönem normal okula gidiyorum ikinci dönem açığa geçmeyi düşünüyorum ama kredim nasıl hesaplanacak

 11. Merhaba 12.sinifim suan aöl birinci donem kayit oldum eylulde. Kredim 208.
  9.siniftan 12.sinifa kadar olan toplam 8 donemden mi bahsediyorlar mezun olma sartinda yoksa aolye kayit olduktan sonra 8 donem mi gerekiyor 12.sinifim yani kac donemim kaldi

 12. bi sorum olucaktı 12.sınıfım toplam kredi 192 kalan zorunlu ders 10 yazıyo ne zaman mezun oluyorum? bide zorunlu derslerimin hangi dersler onları nasıl öğrenebilirim

 13. merhaba ben aöle 2 yıl yazıldım bu da 3 oluyor ama sınava hıc gırmedım bu hafta gırecegım dönem 3 olarak gorunuyo 6 dönemde butun kredılerı toplama şansım varmı? ve 6 dönemde toplarsam 2 dönemde önceden göründüğü ıcın okulum bıtermı.

 14. birde sınava 9.sınıf sorularıyla gırecegım dımı herhangı bır dönem ayrımı yok yanı 3 ve 4 donem 10 sınıf olarak görünüyormus acık lısede

 15. Merhaba. Bakarsanız çok sevinirim

  Ortak+seçmeli:86
  Alan kredi:0
  Toplam kredim:86
  AOL’de okuduğu dönem:1
  Toplam dönemi:7
  Kalan zorunlu ders sayısı:12
  (Alanım yok buarada)

  Benim önümüzdeki üniversite sınavına girip üniye gidebilme ihtimalim var mı?
  2002liyim normal lisede 12.sınıfta olmam lazım şuan ama geçen sene 11.sınıfken sınıfta kaldım bu denen açığa geçtim cevaplarsanız sevinirim

 16. Merhaba hocam benim kredim 13 aöl de okudugum dönemim 3 toplam dönemim 7 toplam zorunlu ders:52 ne yapmam gerekiyor ve ne zaman menzın olurum

  • Alan derslerinden aldığınız krediler hariç diğer ortak ve seçmeli derslerden aldığınız krediler aktarılır. Derslere planlı ve düzenli çalışanlar için kolaydır.

 17. 4 gün sonra sıanvım var ilk sınava giremiycem tc kimlik olmadığı için 2. sınava giriş yapabilirmiyim?yada tekrar kayıt yenilemek zoruna kalırmıyım.

 18. Merhaba hocam ben şuan Meslek
  lisesi 11.sınıftayım ama bu
  dönem devamsızlıktan sınıfta
  kaldım. Açık liseye geçmeyi
  düşünüyorum. Geçersem 2.dönemden mi devam ediyorum yoksa sınıf tekrarı mı? Teşekkürler.

 19. Benim alanım yok 115 kredim var
  Lise 2 nin 2. Dönemi kayıt yaptırmıştım
  Zorunlu dersim 12
  AOL’de okudu dönem 4
  Toplam dönemi 7 yazıyor kaç dönemde mezun olurum uni sınavına girersen bana katkısı ne olur ?

 20. Merhaba ben 10 sınıf 2. Dönemde açık liseye geçtim
  Alanım yok
  AOL’de okuduğu 4
  Toplam dönemi 7 yazıyor 115 kredim 12 zorunlu dersim var kaç dönemde mezun olurum

 21. Açıklayıcı ve bilgilendirici yazınızdan dolayı teşekkür ediyorum. 14 yaşındayım. Bu sene normal liseye gitmek yerine Açık Lise’ye kayıt oldum.
  192 krediyi tamamlamam halinde 6. dönem sonunda mezun olabilir miyim?
  Bir alan seçmem halinde toplam kaç krediyle ve en erken kaç dönemde mezun olabilirim?
  Eğer en az 8 dönem kayıt kuralı varsa, mezun olabilecek kredimi 6 dönemde toplamam halinde ne yapmam gerekir?
  Yazınızıda bu konuları da daha anlaşılır kılacak şekilde günceleyebilirseniz, benim gibi soruları olanlar için de daha anlaşılır olacağı kanaatindeyim. Çok teşekkür edyorum.

  • Döneminiz toplamda 8 olmadan mezun olamazsınız. Meslek lisesine kayıt olduğunuz taktirde 4 seneden önce mezun olamazsınız. MAÖL okulunda 42 değişik alanda eğitim verilmektedir, okuyacağınız alana göre mezuniyet kredileri 230-242 kredi arasında değişmektedir. 6 dönemde 35×6=210 kredi toplayabilirsiniz, ancak 7. ve 8. dönem ortak derslerinin sınavına girmek zorundasınız.

CEVAP VER