Açık Lise Kredili Sistem Açıklaması

4450
900.827 views
açık lise sistemi

Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesinde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler eski adıyla YGS ve LYS, yeni adıyla YKS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, Eski adı YGS, yeni adı YKS başvuru tarihinde, ilgili yılın 3. dönem sınavı itibariyle mezun olabilecek durumdaysa YKS sınavlarına başvurup girebilirler.

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okurken askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Ayrıntılar için tıklayınız. Ayrıca mezun olan öğrenciler ve Üniversite kazanmış öğrenciler de askerliğini tecil ettirme haklarına sahiptirler.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme vs..)

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Ayrıntı için tıklayınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi”  yazmaktadır. Örnek diploma resmi için tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedirler. Ayrıntılar için tıklayınız.

Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında olmak üzere Senede üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir)

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve üç oturumda yapılır. İlk oturum sabah saat 9.30’da, ikinci oturum ise öğleden sonra saat 14:00’te yapılır. Açık Lise sınavlarında öğrencilere her oturum için 2,5 saatlik bir süre verilir.

Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli tam 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir. Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde yapmaları gerekmektedir


2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması,

4450 YORUMLAR

 1. Hep ayni yazılar 🙂 Toplam 35 ila 40 arası ders kitabı var. Örgün eğitime göre örnek vermek gerekirse lise 1. Sınıf için yada 2, 3, 4, her neyse, kaç dersten sınava giriliyor ? Bu sorunun cevabını bulamadim 🙁 Açık lise hakkında anlaşılır bir açıklama olmuş onda problem yok.

  • Bir sınavda 35 kredilik ders seçebilirsiniz. Her dersin 1 ile 6 kredi arasında farklı kredisi vardır. Sınavına gireceğiniz ders sayısı, seçeceğiniz derslere göre farklılık arz edecektir.

 2. Selamlar usta benim bu sene 11.sınıf bitiyor meslek lisesindeyim ve meslek lisesiyle uğraşmak istemiyorum bu yüzden açıköğretime geçmek istiyorum alan derslerimin kredileri ekleniyormu cunku eklenmiyorsa 120 kredi anca gelir 2 dönemde bitirmem sanırım mümkün olmaz yada zor olur

 3. Adı : ATİLLA Soyadı : ATAMAN
  Okul / Alan – Bölüm : MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ – 4 YILLIK / METAL TEKNOLOJİSİ ALANI
  Öğrencilik Durumu : SİLİK
  Son Döneminde Seçilen Sınav Bölgesi(Sınav Kütüğü) : İSTANBUL-BAYRAMPAŞA
  Ortak + Seçmeli 89 AOL’de Okuduğu Dönem : 4
  Alan Kredi : 32 Toplam Dönemi : 8
  Toplam Kredi : 121
  Yüz Yüze Eğitimi Tamamladı Mı? : HAYIR Kalan Zorunlu Ders Sayısı : 16

  en hızlı nasıl bıtırebılırım hocam bu sene de kaydolmadım acık duz lısedenmı devam edeyım yoksa meslektenmı

 4. merhaba mesela bu dönemde 35 kredilik ders seçtik sınavlar sonuclandıgında 35 kredi alabılmek ıcın her dersten en az kaç puan almamız gerekıyor

 5. 12 tane zorunlu dersim kaldı ama hepsinden tam kredi alırsam 42 kredim eksik kalıyor üniversite sınavına giriş yapabilir myiim ve üniversite seçersem kredi eksikliği nasıl olur.

 6. Ben bu sene11. Sınıfın 2. Döneminde açığa geçtim 136 kredim var ve 2020 2. Dönem sınavına giremiyicem. Örgüne geçersem kaçıncı sınıf olurum

 7. Sevgili admin ben bu sene onuncu sınıfı bitirdim ve önümüzdeki yıl açığa geçmeyi düşünüyorum şimdi benim okulu bitirmem için gereken süreyi nasıl hesaplayacağım ?
  9.sınıf karne ortalama:78
  10.sınıf karne ortalama:76
  Ayrıca bu puanlarla kaç kredi oluyor onu belirtebilirsiniz size minnetkar kalırım.

CEVAP VER