Açık Lise Kredili Sistem Açıklaması

4019
815.000 views
açık lise sistemi

Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesi’nde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler eski adıyla YGS ve LYS, yeni adıyla YKS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, Eski adı YGS, yeni adı YKS başvuru tarihinde, ilgili yılın 3. dönem sınavı itibariyle mezun olabilecek durumdaysa YKS sınavlarına başvurup girebilirler.

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okurken askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Ayrıntılar için tıklayınız. Ayrıca mezun olan öğrenciler ve Üniversite kazanmış öğrenciler de askerliğini tecil ettirme haklarına sahiptirler.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme vs..)

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Ayrıntı için tıklayınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi”  yazmaktadır. Örnek diploma resmi için tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedirler. Ayrıntılar için tıklayınız.

Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında olmak üzere Senede üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir)

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve üç oturumda yapılır. İlk oturum sabah saat 9.30’da, ikinci oturum ise öğleden sonra saat 14:00’te yapılır. Açık Lise sınavlarında öğrencilere her oturum için 2,5 saatlik bir süre verilir.

Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli tam 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir. Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde yapmaları gerekmektedir


2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava gitmiş olması,

4019 YORUMLAR

 1. 8.dönemdir a.ol de sınavlara giriyorum kredim 192 ye tamamlanmadı.tamammlanincaya kadar sınava giricem fakat tamamlanınca liseyi tamamen bitirmişmi olucam

 2. Hocam ben 9.sınıfta kaldım 2.dönem devamsızlıktan. Ama bütün sınavlara girmiştim sonra tekrar 9 u okudum. 10 u da bitirdim. Kaçıncı dönemden başlarım ? 12.sınıf gibi 7.dönemden mi ?

 3. Hocam 128 kredim var 3.donem ilk sinavimda 25 kredi aldim. 3 donemde 192 krediye ulasabilecegimi dusunuyorum ama 8 donem okumak zorunlu diyolar mezuniyet icin bu dogrumu .Ve ben 3 donemde kredimi tamamladiysam verecek dersim bittiyse sinava girmemin amaci ne

 4. Aöl de 8 dönemi tamamladım ama son girdiğim sınavla birlikte 189 krediye ulaştım 3 kredi için diğer dönemi beklemek zorundamıyım yoksa kurtarma sınavı gibi birşey yapılıyormu?

 5. kolay gelsin ben lise 2. sınıfı 2. dönemde bıraktım açık öğretime örgün eğitimden kaldığım dönemden devam edebilirmiyim ve bunun için iş takviminde 2. dönem kayıt tarihini mi beklemem gerekiyor ? teşekkürler.

 6. Kolay gelsin. Benim şuan için 197 kredim var ve 6.donem bitti. Öğrencilik durumu hala aktif yazıyor. Zorunlu ders falanda kalmadı. Benim durumum ne acaba.. şimdiden teşekkürler.

 7. selamın alyküm hocam ben şimdi sınava girdim (kredim 167) 12 tane sınava girdim açıklanmış ama hayla 167 kerdim bu nasıl oluyo hocam dün açıklandı hepsi 26.07.2019 da açıklandı

  • Tekrar kontrol ediniz. Kalan eksik kredilerinizi tamamlayıp 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz. Dönemi 8 ve üzeri olan tüm Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için 31 AĞUSTOS – 01 EYLÜL 2019 tarihleri arasında ek sınav yapılacaktır. Yapılacak bu ek sınava başvurular 29 TEMMUZ -01 AĞUSTOS 2019 tarihleri arasında kabul edilecektir.

 8. Cevap verin hocam lütfen yalvarırırım. ben 9.sınıfta kaldım 2.dönem devamsızlıktan. Ama bütün sınavlara girmiştim sonra tekrar 9 u okudum. 10 u da bitirdim. Kaçıncı dönemden başlarım ? 12.sınıf gibi 7.dönemden mi ?

 9. Merhaba arkadaşlar ben Düz liseden mesleki liseye geçiş yapıcam fakat devlet tarafından kredi verme söz konusu birşey var nasıl oluyor kredi veriyorsa Bi anda mı veriyor meslek lisedeki öğretmenler veriyor dedi ama Bi an yada sonra diye söz konusu bahsetmedi bilgilerinizi rica edebilir miyim

  • Geçtiğiniz derslerin her dönem ayrı ayrı olmak üzere haftalık ders saati toplamı kadar kredi alırsınız. Her deöenm için ayrı ayrı olmak üzere 30-35 kredi alırsınız.

 10. Merhaba acik ogretime imam hatip lisesinden kayit yaptirmistim 8 sene once dondurdum simdi aktiflestirmek istiyorum ama duz liselerin kredisi daha dusuk daha kolay diyorlar benim icin ne onerirsiniz imam hatip olarakmi devam etmeliyim yoksa kredi kolay ve hizli toplamak icin duz liseye nakil istemelimiyim hocam yardimci olursaniz sevinirim

 11. Merhaba hocam ben meslek lisesi makina teknolojileri alanı lise 3.sınıftan terkim 2011 yılında açık liseye kayıt yaptırdım lise 3 e kadar okumuş olduğum okul bana 110 kredi verdi ve ben mesleki açık liseye kayıt yaptırıp yüz yüze eğitimle meslek lisesi mezunu olmak istiyorum meslek açık lisesinde alan kredisi nasıl oluyor birde örgün eğitim yani tek olduğum okul tekrardan meslek lisesine kayıt yaptırdığım için alan kredisi veriyormuş kredim nasıl hesaplanır kaçtane alan kredisi verirler bunu merak ediyorum cevap verirseniz bu konuda sevinirim simdiden ilgilerinize tesekkür eder Allaha emanet olmanızı dilerim..

 12. hocam merhaba. İmam hatipteyim ben yabancı dil dersi bizde 2 kredi açık lisede 4 kredi geçtiğimde bana 4 mü gelicek. birde temel dini bilgiler dersi var imam hatipte düz lisede de var onunda kredisi bana gelir mi teşekkürler

 13. Hocam merhaba hayat memat meselesi içindeyim şuan aöl öğrencisiyim 114 alan 120 küsürde kültür dersleri kredim var 10. Sınıf teknik resimden kalmışım ve bu sene yks girdim güzel puan yaptım kesinlikle tercihlerimde kazancam yazdıgım yeri ama okul teknik resimden kaldıgım için 2 kredilik ders yüz yüze eğitimimi onaylamadı bana acil ulaşırmısınız daha detaylı durumu izah etmek isterim çok müzdaribim

 14. hocam merhaba . ben ailevi durumlar yüzünden devamsızlıktan 10.sınıfta tekrar yaptım. şimdi 11 oldum. Açığa geçince yks ye başvurabilir miyim yaşıtlarım gibi ? girebilirsin dediler kesin mi bu mümkün mü

CEVAP VER