Açık Lise Diploma İşlemleri

30
43.642 views

AÇIK LİSE TÜM DİPLOMA DUYURULARI

AÖL Açık Öğretim Lisesinden mezun olup diploma almaya hak kazanan öğrencilerden, 2011 yılı boyunca diploma harç bedeli olarak 10 TL alınacaktır.

1.AÖL Açık Öğretim Lisesinden değişik dönemlerde mezun olmuş ancak belge/bilgi eksikliği nedeniyle diplomaları basılamayan veya süresi içinde irtibat bürolarından alınmadığı için diplomaları Müdürlükçe geri gönderilen öğrencilerden dilekçe ile başvuranlar;

 • Öğrenci girişinden öğrenci no ve şifrelerini yazıp kendi bilgilerine ulaştıktan sonra “Mezuniyet İşlemleri” başlığı altında bulunan “Diploma Bilgileri”” bölümünden bilgilerini görebilirler.
 • Diploma Bilgileri bölümünde diplomanın nerede olduğu ve gönderildiği tarih bölümü boş görünenlere Müdürlüğümüzce açıklamalı bilgi verilecektir.

AÇIK LİSE DİPLOMAMI NE ZAMAN, NEREDEN ALABİLİRİM ?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2-4 ay sonra öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir.

Ayrıca M.E.B. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Konya Yolu Üzeri (Gazi Hastanesi Karşısı) Teknikokullar/Ankara adresine şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile de diploma teslim edilebilir.

AÇIK LİSE DİPLOMAMI TESLİM ALMAYA GİDERKEN YANIMDA NELER GÖTÜRMELİYİM ?

Diplomasını teslim almaya gidecek öğrencinin yanında,  içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini yatırdığını gösteren dekontla başvurması gerekmektedir. Eğer öğrenci daha önce AÖL Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi almış ise, Diploma Harç ücretini yatırmadan Çıkma Belgesinin aslı ile başvurup, diplomasını alabilir.

Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacaksa, alacak kişi için noterden mutlaka vekil tayin edilmelidir. Vekilin noterden alınan vekaletname ve yukarıda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir. Diploma harç ücreti Ziraat Bankası , Halk Bankası veya Vakıflar Bankasına T.C. Kimlik numarası belirtilerek yatırılacaktır.

AÇIK LİSE DİPLOMAMI KAYBETTİM, NE YAPMALIYIM ?

Öğrencilerin, daha önce Açık Öğretim Lisesinden almış oldukları  diplomayı kaybetmişlerse, diploma yerine geçen Diploma Kayıp Belgesi almak için bir dilekçe yazarak AÖL Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurabilirler. Dilekçenin ekinde herhangi bir  gazeteye verilen zayi ilanı yoksa, dilekçede gazete ilanı vermediğimden dolayı doğabilecek hukuki sorumluluk bana ait olmak üzere, ifadesi mutlaka yer almalıdır. Ayrıca dilekçe ekinde nüfus cüzdanı fotokopisinin bulunması gerekmektedir. Söz konusu bu belge öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa, ilgili kişi noterden kati suretle vekil tayin edilmelidir. Faksla yapılan başvurular kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

Dilekçe örnekleri aşağıdadır.

Bilgisayarına kaydet (DOC) Diploma Kayıp dilekçe örneğini için tıklayınız.

Bilgisayarına kaydet (PDF) Diploma Kayıp dilekçe örneğini için tıklayınız.

 

AÇIK LİSEDEN MEZUN OLDUM ANCAK DİPLOMAMI ALAMADIM, NE YAPMALIYIM?

Mezun olan öğrencilerin diplomalarını AÖL Açık Öğretim Lisesine bildirdikleri adres ilindeki Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden alabilmektedirler. Diploma, söz konusu Halk Eğitim Merkezinde bulunmuyor ise;

 • Diploma basılmamış olabilir.
  Basılmama nedeni öğrencinin dosyasında bulunması gereken belge ve bilgilerde eksiklik olmasıdır. İlgili sorunun ne olduğu hakkında, kayıtlı olunan Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden veya Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğün Diploma Biriminden bilgi alınabilmektedir. Eksik bilgi ve belgelerin Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma basılacak ve ilgili Halk Eğitim Merkezine gönderilecektir.
 • Diploma Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde olabilir.
  2008 yılından önce mezun olan öğrencilerin diplomaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde bulunmaktadır. Dilekçe örnekleri içerisinde yer alan Diploma İade İsteği dilekçesinin doldurulup Halk Eğitim Merkezi Kanalıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma, istenilen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir.

30 YORUMLAR

 1. Admin BEY A. Ö L.DEN MEZUN OLDUM .23 OCAK 2012 DE ACABA DİPLOMALAR NE ZAMAN GELİR.BENEDİRNE KEŞANDAN YAZIYORUM HİZMETLERİNİZ VE ON LİNE TESTLER İÇİN TEŞEKKÜRLER…SELAMLAR …

  • 21-22 Ocak 2011 tarihinde yapılan I. Dönem sınav sonuçları açıklandı. Bu sınav sonuçlarına göre mezun olan öğrencilerin diplomaları 2 ay içinde basılarak koordinatör Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine gönderilecektir. Bu nedenle diplomaya acil ihtiyacı olmayan veya bölgelerinde bulunan genel liseler ile halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden alacakları mezuniyet yazısı ile işlerini yaptırabilecek olan öğrencilerin çıkma belgesi için müracaat etmemeleri rica olunur.

   Çıkma belgesine acil ihtiyaç duyan öğrenciler, bu belgeyi Ankara’ya gelmeden posta yoluyla başvurmak suretiyle alabileceklerdir.
   Çıkma belgesini almak için; öğrenciler çıkma istek dilekçesine 10 TL’lik diploma harç dekontunu da ekleyerek Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta/kargo ile göndermeleri yeterli olacaktır. Bu öğrencilerin Çıkma Belgeleri en kısa zamanda dilekçelerinde belirtmiş oldukları adrese gönderilecektir.

   Diploma harç ücreti T.C Ziraat Bankası, T.C. Vakıflar Bankası ve T.C. Halk Bankasına ödenebilmektedir.

  • AÖL Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir. Ayrıca M.E.B. Yenilik Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Konya Yolu Üzeri (Gazi Hastanesi Karşısı) Teknikokullar/Ankara adresine şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile de diploma teslim edilebilir.

 2. bu yıl temmuz ayında son sınawlada mezun oldum..5 aydır dıplomamı beklıorum..adresıme gırıs yaptıgımda dıplomam basılmıs we dıploma defterı iznir balcowa yazıor.we dıplomamı almaya gıttıgımde halk egıtım merkezınden gırıs yapıldı dıplomam henuz basılmamıs..cıktı.benı bu konuda bılgılendırırmısınız…

 3. merhabalar ben meslek lisesi 2003 mezunuyum diplomamı kaybettim milli eğitimden başvuru yaparak diblomasını kaybedenlere mahsus diploma kayıt örnegi verdiler ama noterden apostil yaptırmam lazım elimdeki belgeyi götürürsem apostil yaparlarmı ve herhangibi bir evrak lazımmıdır cv yazarsanız cok sevınırım

  • Açık Öğretim Lisesi Halkla İlişkiler Telefonları
   Probleminizi ALO 147 kanalıyla çözemediğiniz durumlarda arayınız. Bu telefonlardan hafta içi 09:00 – 12:30 ve 13:30 – 18:00 arası hizmet alınabilir.
   Not : 12:30 – 13:30 yemek arası olduğundan hizmet verilmemektedir.
   0 312 296 94 77
   0 312 213 01 34’ü arayınız, daha sonra 13 04, 13 05 ya da 13 06 dahili numaralarından birini tuşlayınız.

 4. Merhaba ben 21 Ağustos 2016 tarihinde mezun oldum diplomalar 3-4 ay sonra geliyormuş diplomanın basıldığı yere gitsem daha erken alma şansım varmı

 5. Merhaba ben 2014 mezunuyum diplomam su an diyarbakir halk eğitim merkezinde ancak ben istanbul da oturuyorum 8 aydır adresimi istanbula aldim diyarbakira gidip almam çok masraflı oluyor ordan amcam gidip alabilir mi yada istanbul da bulunduğum ilçeye gondermem mümkün mu beni aydinlatirmisiniz lütfen şimdiden teşekkür ederim

 6. Merhaba, daha öncede sordum fakat burda okuduklarım benim soruma cevap değil sanırım. Son senem ve açık liseye geçtim. Ygs başvurumu nereye yapıcağım hakkında bir fikrim yok. Nereye gidip sınav için başvuru yapabilirim ? Lütfen yardımcı olur musunuz ?

 7. Mrb ben aol okuyorum merak ettiğim soru aolden alacagimiz diplomada mezun olduğu okul yerinde ne yazar bağlı olduğumuz ilçe halk egittimmi yoksa ilk kayıt actirdigimjz lise adımı.

 8. Merhaba . Ben mezun oldum halk eğitimden belge mi alıp üniversiteye teslim edicem yalnız görevli çıkma belgesi mi mezun belgesi mi diye soruyor farkediyor mu acaba ?

 9. Merhaba. Benim 191 kredim var erken diploma alabiliyor muyum. Simdi diplomayi alip sinava sonradan girerek daha önce bi yerde okumustum ama bu konu hakkinda bilgi verirseniz sevinirim…

 10. Selamun Aleyküm AOL den 2019 1. dönem de mezun oldum diplomamı alabilmem için harç yatırmam gerektiğini duydum ama sayfama girdiğim zaman 2014 yılı ve sonrasında mezun olanlar diploma harcı yatırmayacaklardır yazılıyor.Bu durumda ne yapacağım yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler

CEVAP VER