AÖL ve MAÖL Öğrencilerine Ek sınav Hakkı !

67
7.460 views

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ ve MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ  EK SINAVI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

AÖL-Açık Öğretim Lisesi ve MAÖL-Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerine ek sınav hakkı verilmiştir.

 

. Ek sınav 1 Eylül 2013 Pazar günü iki oturum şeklinde yapılacaktır.

. Ek sınav 8 ve üzeri döneme sahip (8,9,10,11.,….)aktif, donuk, silik kredisi ne olursa olsun bütün öğrenciler başvurabileceklerdir.

. Ek sınava başvuru şartlarını taşımayan (7 ve altındaki döneme sahip olan ) öğrencilerin  başvuruları kesinlikle alınmayacaktır.

. Ek sınav için başvurular 19-21 Ağustos 2013 tarihleri arasında HEM-Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile MEM-Mesleki Eğitim Merkezi  Müdürlüklerine yapılacaktır.

. Ek sınava başvuracak öğrenciler ilgili banka şubelerine (T.C Ziraat Bankası, T.C. vakıflar Bankası, T.C. Halk Bankası ) T.C kimlik numarası ile 20 TL ek sınav başvuru ücretlerini ve 5 TL de kayıt yenileme işlemini yaptırdığı merkezin (Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi  Müdürlükleri) okul aile birliği hesabına ödeyeceklerdir.

. Ek sınav başvuru işlemi yapıldıktan sonra 21 Ağustos 2013 tarihi mesai bitimine kadar sınavına girilecek derslerin mutlaka sistem üzerinden seçimi (en fazla 30 kredi) yapılacaktır. ( Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız)

. Ek sınava alanlı ve mezuniyet aşamasında olan öğrencileriN mutlaka başvurmaları yararlarına olacaktır. (2013-2014 eğitim öğretim yılında alan uygulaması son bulacağından ek sınav sonucunda da mezun olamayan öğrenciler alansız (alan yok) uygulamasına tabi olacaklardır.)

. Ortadoğu programında kayıtlı öğrenciler ise bulundukları ülkelerdeki irtibat bürolarından (MEB Türk Okulları ) Türkiye’de gireceği sınav merkezini belirtmek kaydıyla ek sınav başvuru işlemini yaptırabilirler. Türkiye’de (tatil dolayısıyla) bulunan Ortadoğu programına kayıtlı öğrenciler sınav bedelini ödedikten sonra ek sınav başvuru süresi içerisinde  aciklise@meb.gov.tr  veya 0312 213 01 75 nolu faksa bilgi vererek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

. Ek sınav aşağıda belirtilen 23 il merkezi ile Büyükşehirlerin belirlenen merkez ilçelerinde yapılacaktır. AÖL ve MAÖL Öğrencileri belirlenen sınav merkezlerini sistem üzerinden seçerek sınava girecekleri yer olarak belirleyeceklerdir. (Ek sınav sonrasında mezun olamayan öğrenciler kayıt yenileme işlemlerinde sınav merkezlerini tekrar güncellemeleri gerekmektedir.)

. Ek sınav sonuçları 9 Eylül 2013 tarihinde açıklanacak olup, mezun olanlara ihtiyaç duymaları halinde Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerinden (10 TL diploma harcını ilgili bankalara ödedikten sonra) çıkma belgesi alabileceklerdir. Mezuniyet yazısına ihtiyaç duyanlar yine irtibat bürolarından (Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri) alabilirler.

 

Not: 

1. Öğrenimini “Alanlı” görenlerden, 8 dönem ve üzerinde olan ve ek sınava başvuran öğrencilerimiz isterlerse alan değişikliği yapabilirler. Ders seçtikten sonra alan değişikliği yapan öğrenciler, kayıt yenileme süresi içerisinde (21 ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar) derslerini yeniden seçmek zorundadır.

2. Ek sınav sonucunda “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerin dosyaları kayıt yaptırdıkları il/ilçe Halk Eğitim Merkezlerinde olduğundan, ilgili merkez dosyaları müdürlüğümüze gönderildikten ve incelemesi Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce tamamlandıktan sonra mezuniyet aşamasına gelebileceklerdir. “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrenci “Mezun” konumuna gelmediği sürece “Çıkma belgesi” ve “ilgili makama mezuniyet yazısı” düzenlenemez.

3. Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programında kayıtlı bulunan öğrenciler 3. Dönem sonu sınav sonuçları 29 Ağustosta açıklanacaktır. Başvuru şartlarını taşıyan ve ek sınavdan yararlanmak isteyen öğrencilerimiz 1 Eylül’de sınav saatinden önce (08:00-09:30 arasında) Açık Öğretim Lisesi (Ankara)  Müdürlüğüne başvurmaları halinde ek sınav hakkından yararlanabileceklerdir.

4. Büyükşehirlerde ek sınava girecek öğrencilerin sınav merkezleri(ilçeler) duruma göre  değiştirilebilir.

5. Ek sınavlar sonucunda mezun olarak üniversitelere kayıt olacak öğrencilerimizle ilgili Yüksek Öğretim Kurumuna yazı yazılmıştır. Sınav öncesinde bu konuyla ilgili ayrıca açıklama yapılacaktır. Geçmiş yıllarda yaptığımız çalışmalar ve Yüksek Öğretim Kurumunun kararları doğrultusunda ek sınav sonucunda mezun olan öğrencilerimiz belirtilen kayıt tarihleri haricinde de kayıt yaptırmışlardır.

Sınav Yapılacak İller

1-Adana 2-Ankara 3-Antalya 4-Bursa 5-Denizli 6-Diyarbakır 7-Erzurum 8-Eskişehir 9-Gaziantep 10-İstanbul 11-İzmir 12-Kayseri 13-Kocaeli 14-Konya 15-Malatya 16-Manisa 17-Mersin 18-Muğla 19-Samsun 20-Sivas 21-Trabzon 22-Van 23-Zonguldak

67 YORUMLAR

 1. şu anda mezuniyet incelemesinde bulunuyorum ve bu yüzden ek sınava giremiyorum. bunun nedeni sisteme giriş yapamamam. ama bu inceleme de illaki mezun olacaksınız diye bir kaide yokmuş. ben şimdi mezun olamazsam ek sınavı da kaçırmış olacağım. bunu nasıl halledebilirim? bildiğimiz açık var bu sistemde. ben mezuniyet incelemesine rağmen her ihtimale karşılık ek sınava kayıt yaptıramaz mıyım? diyelim ki yaptırdım dersleri nasıl seçeceğim, sisteme giriş yaptığımda bu yazıyla karşılaşıyorum.

 2. Ek sınav sonucunda 2 kredi gibi bir eksiğimin olması söz konusu ve İstanbul Üniversite’sinde Arap dili kazandım. 2 kredi için bir sene daha mı üniversiteye hazırlanacağım yoksa yine de mezun belgesi alabilir miyim?

 3. Merhabalar..ßugün ek sınav için başvuru yaptım.. benim muaf olabilmek için 2. ek sınavada ihtiyacım var ama kayıt tarihlerine denk gelmeyecek öyle görünüyor bu durumda ben ve benim gibi üniversiteye yerleşen bir çok arkadaş mağdur olacaktır..Lütfen bu konuda bizlere yardımcı olun..

 4. Merhabalar ben açık lise öğrencisiyim 1 eylüldeki ek sınav sonucunda kesin olarak mezun oluyorum.Sakarya üniversitesi hukuk fakültesini kazandım.ancak kayıt zamanından sonra sonuçlar açıklanacak.yani diplomam yok.kayıt yaptıramayacağızmı bilgi verirmisiniz.

  • Çıkma belgesi ile kayıt yaptırabilirsiniz. Daha önce Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce (Ankara) verilen Çıkma Belgesi 22 Ağustos.2013 tarihinden itibaren yeni kayıt veya kayıt yenileme yaptırdığınız Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

   • Bilindiği üzere Örgün Üniversite kayıtları 2-6 Eylül, Açık Öğretim Fakültesi kayıtları ise 2-17 Eylül tarihleri arasında yapılacaktır. Üniversiteyi kazanmış ve bu tarihleri arasındaki zamanda üniversite kayıtlarını yaptıramayacak olanlar, YÖK kararı ile kayıt hakkı kazandıkları programın kontenjanları dikkate alınmadan, 1 kasım 2013 tarihine kadar kayıt olma haklarına sahip olacaklardır.

  • ARKADAŞLAR ÜNİVERSİTEYİ KAZANIP 7. DÖNEMDE OLDUĞU İÇİN EK SINAVLARA GİREMEYİP MAĞDUR OLANLAR BANA DÖNEBİLİR Mİ? BEN ALLAH’IN İZNİYLE BİR ÇÖZÜM NOKTASI BULDUM. EL BİRLİĞİYLE BUNU AŞACAĞIMIZA İNANIYORUM. LÜTFEN BANA DÖNÜN.

  • Ek sınavlar sonucunda mezun olarak üniversitelere kayıt olacak öğrenciler için, ilgili Yüksek Öğretim Kurumuna yazı yazılmıştır. Sınav öncesinde bu konuyla ilgili ayrıca açıklama yapılacaktır. Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar ve Yüksek Öğretim Kurumunun kararları doğrultusunda ek sınav sonucunda mezun olan öğrenciler belirtilen kayıt tarihleri haricinde de kayıt yaptırmışlardır.

 5. Verdiginiz bilgiler icin tesekurler Maöl den mezun olabilmem icin 20 krediye ihtiyacim var ek sinavda 40 kredilik ders secebildim kredim 240 olunca zorunlu derslerim varsa eger krediyi tamamlamis olsam bile mezun olamiyomuyum???

 6. ek sınav için bugün bankaya ücreti yatırdım fakat kaydımı yaptıramadım açık öğretimde okuduğum dönem 5 fakat okulda da 4 dönemim var okulda okuduğum dönemler geçerli sayılmıyor mu verilen numaraları arıyorum fakat düşüremiyorum 2 kredi yüzünden 1 sene daha sınava hazırlanmak zorunda kalıyorum yapabileceğim herhangi birşey var mı?

 7. ben ek sınav için bankaya para yatırdım 5 lirada halk eğitim merkezine yatırarak kaydımı tamamladım fakat ders seçimi yapmadım sanırım sistem otomatikmen yapıyormuş sınava 2 gün kaldı hangi okulda gireceğim ve hangi derslerden gireceğime dair bir bilgi yer almıyor ne zaman öğrenebilirim

  • Sayfanıza girdikten sonra dönem dersleri seçeneğinden 2012-4 seçeneğini seçerek sınava gireceğiniz dersleri görebilirsiniz. Sınav giriş yerleri ise 29 Ağustosta açıklanacaktır.

 8. teşekkür ederim ..öyle ya sınav ayın 1’nde , ben sınav gününü yarın ki pazar olarak algılamışım nedense , kusura bakmayın iyi çalışmalar..

 9. ek sınavla mezun oluyorum halk eğitimden çıkma belgesiyle kayıt olabilirsiniz yazmışsınız fakat çıkma belgesi vermediler mezun olmam lazımmış üniversite ye nasıl kayıt olucağım.Yök hala cevap yazmadı lütfen yardımcı olurmusunuz.

 10. Ben 3.donem sinavina girdim ve şuanda mezuniyet incelemesi durumundayim.eylulun ikisinde universite kayitim var.ankaraya dosyalarimi bu cuma gondermisler sizce bir iki gun icinde mezun durumuna gelirmiyim

 11. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNE YERLEŞTİM AMA 7. DÖNEMDE OLDUĞUM İÇİN MEZUN OLAMAMAKLA BİRLİKTE OKUL KAYDIMI DA YAPTIRAMIYORUM. BU GİBİ DURUMLARDA hiç mi yardımcı olunmuyor ..

 12. şuanda İstanbul bilim üniversitesini kazanmış durumdayım sadece 1 krediye ihtiyacım var o yüzden mezun olamıyorum. ek sınavlara kayıt yaptırdım. ama üni. kayıt zamanıyla sonuçların açıklanma süreleriyle birbiriyle denk gelmiyor. çıkma belgesi gibi bir belge alıp kayıt yaptırmam mümkün mü ? mümkün değilse ne yapmamız gerekiyor ?

  • Ek sınavlar sonucunda mezun olarak üniversitelere kayıt olacak öğrenciler için, ilgili Yüksek Öğretim Kurumuna yazı yazılmıştır. Sınav öncesinde bu konuyla ilgili ayrıca açıklama yapılacaktır. Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar ve Yüksek Öğretim Kurumunun kararları doğrultusunda ek sınav sonucunda mezun olan öğrenciler belirtilen kayıt tarihleri haricinde de kayıt yaptırmışlardır.

 13. şimdi ek sınav sonucu mezun olanlar kasıma kadar kayıt yaptırabilecekler yalnız durumumuzu belgeledimiz halinde olcak ben ek sınav sonucu mezun olacam peki nasıl belgeleyecez bunu üni harçlarını da ozaman mı yatırıcaz. üniye ön kayıt var onu nasıl yapacaz. mezuniyet incelemesine alındında kaç gün sonra beli olcak mezun oldumuz çıkma belgesi almak için….

 14. türkçe matematik okuyorum zorunlu dersim yok kredimde 196 ama alan kredim 6 kredi eksik onun için sadece sayısaldan giriyorum ama geçemiyorum ek sınav sonu yine geçemezsem ilk kayıt yenilemede alan kredisi kalkacakmış o zaman sınava girmeden mezun olurmuyum

 15. ya benim ek sinavdan sonrada 13 kredi eksigim kalicak acik ogrtm ilhiyti yazdm ikinci ek sinav yapilmycak mi yapilsada kayt yapablr miyim tarh gcms olur

 16. benim bir arkadaşımın 8 kredisi kaldı 2.ek sınava girecek ama buğünde ünüversite kayıtları için son gün 200 tl yi buğün yatırp kydını mezzniyeten sonramı yapacak

 17. benım suan 90 kredım var bu sene ygs ye gırebılırmıyım 3.donem sınavına kadar 100 kredı verme samsım yok 90 kredı verebılırm ek sınav tarıhı yılda bır kez mı yapılıo hangı tarhte

 18. Ben şuan 11. Sınıf derslerini veriyorum ama imamhatipde 10. Sınıftayım düz liseye geçmek istiyorum bölüm olarak psikoloji veya çocuk gelişimi düşündüğüm için imamhatip bana okul puanı vermiyor diye duydum . Düz lise de zorunlu olarak karşıma çıkacak ek ders bitek almanca olacak sanırım mat. Ve geo. İçin seçmeli yazıyor ben sözel çıkışlı olsam tm3 den sınava girsem okul yine bana puan verir mi ?? Kafam çok karışık kimse doğru düzgün bilgilendirmiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim ve 1 sene normal okula gittim açık öğretimde şuan üçüncü dönemdeyim temmuzda girdiğimiz sınavlarda dönem olarak sayılıyor mu ? Şuan coğrafya 5 falan veriyorum seneye ek sınavlara girebilirmiyim ?

 19. merhaba ben eksınav kaydını kaçırdım son bır sınava gırmem gerekiyor muaf olmam için ne yapmam gerekiyor yardım edın ünv kayt yaptıramayacakmıyım

  • Mesleki Açık Öğretim Lisesinde dönemini tamamladığı halde alan/dal derslerinden başarısız dersi bulunduğu için mezun olamayan, özellikle bir üniversiteye yerleştirmesi yapılmış öğrencilere ek sınav hakkı tanınmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 20. meslek lisesi öğrencisiyim 1. dönem beceri sınavından 46 aldım bu yüzden mezun olamıyorm ve ek sınavımdan sonra eylülde mezunum şuan tercih yapma hakkım var mıdır admin kardeş .

CEVAP VER