AÖL YGS Formu Nasıl Doldurulur?

75
20.258 views

Siz Sordunuz: Merhabalar ben Açık Öğretim Lisesi Genel Kültür okuyorum durumum aktif ve ocakta ki sınavlara da gireceğim. Şu an 166 kredim var ve YGS, LYS sınavlarına gireceğim. Fakat sınav giriş formunun öğrenim bilgileri kısmında doldurmam gereken bazı kodlar var.(öğrenim durumu ve kodu, okul adı ve kodu, okul türü ve kodu, alan adı ve kodu, okul numarası vs gibi) acaba bu kodlara ne yazmam gerekir? YGS formu nasıl doldurulur.

Biz cevapladık: Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin YGS formunu doldurmadan öncelikle aşağıdaki bilgileri hatırlatmakta yarar görüyoruz. YGS Başvuru Süresi: 03-13 Ocak 2012 Tarihleri Arasında yapılacaktır. Sınav Tarihi ise: 1 Nisan 2012 Saat 10:00 da süresi 160 dakika olacaktır. YGS Sınav Ücreti olarak 35 TL yatırılacaktır.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Başvuru Tarihleri  24-30 Nisan 2012 arasında yapılacaktır.

 • LYS-1 Sınavı (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 16 Haziran 2012, 10.00, 120 dakika
 • LYS-5 Sınavı (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 16 Haziran 2012, 14.30, 120 dakika
 • LYS-4 Sınavı (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2012, 10.00, 135 dakika
 • LYS-3 Sınavı (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 23 Haziran 2012, 10.00, 120 dakika
 • LYS-2 Sınavı (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 24 Haziran 2012, 10.00, 135 dakika

LYS Sınav Ücreti (Girilmek İstenen Her LYS İçin Ayrı)  20 TL, Sınavsız Geçiş Ücreti  10 TL, Başvuru ve Tercihlerde Alınacak Ücret  3 TL, Sınav Ücreti T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank ,T. Halk Bankası ,Akbank ,Kuveyt Türk Bankalarına yatırılacaktır.

YGS BAŞVURU FORMUNUN DOLDURULMASI

YGS başvuru formunun Kimlik Bilgileri Alanının doldurulması ile ilgili genellikle bir sorun genelde oluşmamaktadır. Kimlik Bilgileri Alanındaki 1-10 arası maddeler Açık Öğretim Lisesine devam eden yada mezun olmuş öğrencileri tarafından bu maddeler nüfus kimlik belgelerindeki şekliyle birebir dikkatli bir şekilde dolduracaklardır.

blankblank

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Açık Öğretim Lisesi öğrencileri genelde en çok Öğrenim Bilgileri Alanındaki 11-18 maddelerinin doldurulmasında tereddüte düşmektedirler. Bu maddeler aşağıdaki şekilde doldurulacaktır.

blank

 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

11.   ÖĞRENİM DURUMU: Açık Öğretim Lisesine halen devam edip okuyanlar Öğrenim Durumu Bölümüne Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım yazarak yandaki kutucuğa 1 kodunu yazacaklardır. Geçen yıl mezun olup da herhangi bir yüksek öğretim programını kazanmamış olanlar (tercih yapmış olsalar bile) “Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra ÖSYM’ce yerleştirilmedim ve ön kayıtla kayıt olmadım” yazarak kod kısmına 4 yazacaklardır.

12.   OKUL ADI: Okul adına Açık Öğretim Lisesi yazılacaktır. Yandaki kutucuğa ise okuduğunuz ilin kodu yazılacaktır. Açık Öğretim Lisesinde her İl bir okul kabul edilmektedir. Bu sebepten her ilin kodu farklıdır. İlinizin okul kodunu görmek için buraya tıklayınız. Örnekte İstanbul ilinin kodu olan 349007 yazılmıştır.

13.   OKUL TÜRÜ: Bu bölüme tüm Açık Öğretim Lisesi öğrencileri “Lise Programı” yazarak yandaki kutucuğa 20024 yazacaklardır.

14.   ALAN ADI: Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri Alan adı maddesine öğrenim gördüğü Alan adı ve kodunu yazacaklardır.Örnekte Genel Kültür Alanı ve kodu olan 3283 yazılmıştır. Açık Öğretim Lisesi Alan isimleri ve kodları şu şekildedir;

ALAN ADI                    KODU
Genel Kültür                 3283
Fen Bilimleri                 1595
Sosyal Bilimler             2425
Türkçe Matematik         3303
Yabancı Dil                   2761
Alansız (Alan Yok)        9009

15.   OKUL NUMARASI: Açık Öğretim Lisesi öğrenci numaranız yazılacaktır.

16.   BİTİRME YILI: Mezun öğrenciler mezun olduğu yılı yazacaklardır. Açık Öğretim Lisesine devam eden öğrenciler ise bu maddeyi boş bırakacaklardır.

17.   NOT SİSTEMİ: Açık Öğretim Lisesinde 100′ lük not sistemi uygulandığından bu maddedeki 100’lü seçenek işaretlenecektir.

18.   DİPLOMA NOTU: Mezun olan öğrenciler diploma notunu, devam eden öğrenciler ise bu maddeyi boş bırakacaklardır.

 

Sınava İlişkin Bilgiler Alanındaki 18, 19 ve 20 maddeler aşağıdaki hususlar dikkate alınarak doldurulacaktır.

blank

 

 

19.   YGS’ye GİRME İSTEĞİ: Sadece sınavsız geçişe başvuracaklar hariç herkes YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyecektir.

20.   YGS SINAV MERKEZLERİ: Bu maddede yer alan sınav giriş yeri tercihlerinde ÖSYM geçtiğimiz yıl yaptığı eksikliği tekrar yapmayarak büyük ilçe merkezlerini de sınav merkezi olarak belirlemiş durumda. Koşullarınıza uyan yerleri kodlarıyla birlikte yazacaksınız. Kodlar için buraya tıklayınız.

21.   ASKERİ OKULLARA GİRİŞ İSTEĞİ: Bu maddede yer alan Askeri Okullara Girme İsteği Seçeneği bir zorunluluk değildir. Amaç sadece istatistiki veri toplamaktır. Yani orayı işaretleyenler için askeri okullara başvurma zorunluluğu olmadığı gibi işaretlemeyenler de bu haklarından vazgeçmiş sayılmazlar. Askeri okul başvuruları daha sonra özel olarak yapılacaktır.

YGS formunun 22. madde ve sonraki maddeler genel olarak adayların sıklıkla hata yaptıkları maddeler olmadığı için örnekleme yapmadık. Ancak buna rağmen adres yazımınıza dikkat etmeniz şiddetle tavsiye ederiz.

blank

 

 

 

 

 

 
Merak edenler için YGS 2012 Sınav Kitabı kapakcığı ve YGS 2012 Sınav cevap kağıdı örneği.

blank

blank

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu YGS formunun hazırlanmasında emeği ve büyük katkıları olan İLAYDA AÇIK LİSE DERSHANESİ Rehberlik Hocası sayın Ayşe Yılmaz‘a teşekkür ederiz.

75 YORUMLAR

 1. Çok teşekkür ederim gerçekten nette aol öğrencileri ve mezunları için en yararlı döküman budur bence.
  yunus arkadaşımızın bahsettiği mühür ve imza kısmı mezun öğrenciler için gerekli değil sanırım.Yoksa yanılıyor muyum.

  • Mezun öğrencilerin YGS başvurabilir onayını almasına gerek yoktur. Bu onay sadece Açık Öğretim Lisesine devam eden öğrencileri içindir.

 2. mrb ben hal acık ogretım lısesınde okumaktayım bu sene ygs basvurusu yaptım ama denıldıgı gıbı ygs ye basvurabılır onayı almadım. bı lıseye gıdıp basvuruda bulundum sadece ordakı gorevlı benım bılgılermı doldurdu ve basvuru yaptı .. aöl onay almadıgım ıcın her hangı bı sorun cıkarmı yanı sınava gırebılırım oyle degılm mı?

 3. ben açık öğretım lısesı okuyorum 228 kredım var ve 1 tane alttan dersın kaldı eger onu da verebılırsem acaba mezun olabılırmıyım bana bu konu hakkından bılgı verebılırmısınız?

 4. a.ö.l öğrencisiyim kredim 89 dönem 6 bitti 2013 ygs sınavlarına girebilirmiyim acba alan yok olarak devam ediyorum ortak derslerden ingilizce m var daha

 5. Ben ygs ‘den 180 barajını aşamamış bulunmaktayım ve açıköğretim lisesi genel kültür bölümündeyim toplam kredim 179 , ek puan sistemi ben mezun oluncamı puanıma eklenecek , eklenirse baraja 5 puanım eksik , bu soruyu yanıtlarsanız sevinirim , kolay gelsin .

 6. ben aöl genel kültür bölümünden mezun oldum. ygs puan türlerinden hangisini dikkaate alarak tercih yapmöam gerekiyor. yani genel kültür bölümünün ygs deki bölüm karşılıgı hangisidir??? üniversiteyi de aöf den okumayı düşünüyorum… şimdi ben genel kültür bölümü için ygs nin hangi puan türüne göre tercih yapacagım … lütfen cvp yazın şimdiden tşkkrler :

 7. iyi günler hocam eee ben geçen 2011 2012 de aöl ne kayıt yaptırımda alanım yok nasıl alan seçebilirim ve ygs formundaki alan bölümüne ne yazılacak ve benim dönemim 2 kredim 14 diye görünüyor kaç krsdiye tamamlayınca ygs sınavına girebirim en kısa zamanda bana yardımcı olursanız sevinirim ya

  • Alan seçemezsiniz. Diplomanızı alansız olarak alacaksınız. 2013 YGS başvuru tarihinde en az 6. dönemde olmanız ve en az 102 krediye sahip olmanız gerekir.

 8. slm admin bi sorum olacak bir dersten 3 kere gecemedigimiz zaman muaf oluyoz galiba gecemeyipte muaf oldugumuz dersten kredi veriyorlarmı acaba yoksa vermiyorlarmı şimdiden tskler acil ama

  • Sadece geçtiğiniz derslerden kredi alabilirsiniz. Muaf olduğunuz derslerden kredi alamazsınız. Ancak muaf olduğunuz dersleri isterseniz tekrardan seçebilirsiniz.

 9. slm lar hocam ben maöl de motor bölümü okuyom 155 kredim var ygs sınavına başvuru yapabilirmiyim mezun olmadan acaba yaparsam ilk defa ygs sınavına girmiş olacam ve heyecanlıyım nasıl yapılır bilmiyom bana yardımcı olursanız çok sevinirim ygs sınavı üniversiteye girişte birinci aşama sınavı oluyor galiba sizin sitenizi arkadaş lar tavsiye ettiler bana

 10. iyi günler dilerim admin ben aöl deyim t.c ösym ygs sınavına 2013 te ilk defa müracat etmek istiyorum gidip kayıtlı oldugum lisedenmi müracat edilecek yoksa bireysel olarak internet üzerinden mi yapılacak bireysel olarak yapabilirsem ösymnin resmi internet adresini bana gönderirminiz rica etsem lütfen

 11. iyi günler buket ben ygs sınavına 102 kredi gerekiyormuş galiba sizde bir açıklık getirin ilk defa müracat edicegim için nerden bulacam ygs formunu kısa zamanda yardımcı olursanız sevinirim

 12. slmlar hocam bejn aöl ne ortaokul diploması ile kayıt yaptırdımda ee duyduguma göre ygs sınavına 102 kredisi olan ve dönemi 6 ve üzeri olan girebiliyormu acaba bida sizden duymak istedimde ygs başvurusunu kabul edildikten sonra ösym herhangi bi sorun çıkarmaz işallah

 13. hocam bi soru daha sorayım ya size benim yaşım 23 de ygs sınavına girinceya kadar 25 olur herhalde yaş sınırlaması varmı acaba ben sisteme baktıgımda 18 yaşını geçmemişl olan öğrenciler girebiliyormuş bu ygs ye dogrumu sizce bu

 14. Toplam Kredi:193 Alan Kredi:96
  Toplam Dönemi:12 AOL’de Okuduğu Dönem:8
  T.C.İNK.TAR. VE ATA. – 1
  GEOMETRİ – 2
  Zorunlu derslerimde gözüküyor ama krediye göre şu anda mezun olmuş olmam gerekiyor sizce diplomamı alabilimiyim?

 15. toplam kredi = 102
  ortak kredi = 75
  aöl de toplam dönem = 8
  dil anlatım derslerinin hepsinden geçtim
  ortak derslerin bazılarından muaf, bazılarından geçtim . mezun olmam için ne yapmalıyım. yardımcı olursanız sevinirim . şimdiden teşekkürler.

 16. ben 3 sınafa kadar okudum bazı sorunlar yüzünden 3 sınıfın 2 dönemınde acık ögretıme baş vurdum sınavlara girdim ama ayrıntılı bılgı alamıyorum alan yok ..hanı normal mı bunlar *?

 17. iyi günler 2013 ygs başvuru şartları açıklandımı acaba ben aöl okuyomda 2013 ygs başvuru şartları açıklandıysa kaç krediyle ygs ye girilebiliyor

 18. iyi günler ben aöl den maöl ne motor bölümüne geçcem egitim merkezlerinden aldığım belgem var benim onu okula versem teknik resim ve meslek resim derslerinden muaf olcak yüz yüze egitim bittikten sonramı akatarılır sisteme krediler yoksa hemen aktarırlarmı ösym başvuru yapcamda hemen acil cvp

 19. 1 sorumda olcak hocam muaf oldugum kültür derslerinin kredileri hemen sisteme aktarılırmı acaba ygs başvuruları başalmadan hocam aktarırsa eger hemen ygs sınavına başvuru yaparım herhalde bana yardımcı olurmusunuz

 20. iyi günler aöl den maöl sine geçiş varmı acaba varsa ne zaman vede geçiş yaptığım zaman kredilerde ve dönemde kaypım olurmu acaba acil cvp

 21. slm ben aöl den maöl geçiş yapmak istiyudumda aöl hocayla konuştum bu ayaın 17 sinde gel dedi yeni kayıtlar başlamadımı acaba daha bu arada ygs sınavına girmek istiyodum ben diploma almadan girebilirmiyiz sizce

 22. iyi günler aöl den maöl geçmek istiyodum ben ama bugun yeni kayıtlar sonmuş diye duydum bide 30 eylülde yapılacak sınavdan dolayı yeni kayıtlar uzatılmış diye duydum ben hangisi doğru sizce acil cvp verirseniz sevinirim

 23. hocambişey daha sorcam size aöl 3 dönemdeyim ben alansız olarak okuyom ben maöl geçiş yaparsam alanım olacakmı acba bide 9 sınıfın kültür derslerinden muaf olursam eger 1 yıl falan yüzyüze egitim alırım diye duydum ama ben doğrumu sizce bu duyum

 24. merhaba ; benim toplam kredim:228, alan kredim:88 acaba aobp okul puanım ne kadar gelir ? bu sene üni sınavlarına giricem çünkü merak ediyorum. Teşekkürler

 25. 1989 endüstri ağaç işleri bölümü mezunuyum yatay geçiş hakkım varmıdır açık öğretmde herhangi bir üniversiteye yardımlarınız için şimdiden teşekürler

 26. Merhaba. Ben geçen sene aöl öğrencisiydim ygs sınavına girdim ama olmadı bu senede giricem ve mezun durumundayım şuan.
  2. girişim olcağı için int.ten başvuru yapabilirmiyim yoksa herhangi bi lisede mi yapmalıyım? Diplomamın fotokobisini getirmem gerekiyormu?

 27. hocam ben geçen sene mezun oldum bu sene ygs başvurusu yaptım ama öğrenim durumunu yanlış yaptım nasıl değiştirebilirim lütfen yardımcı olun

CEVAP VER