Mezuniyet incelemesinde Olan Öğrencilerin Dikkatine!

19
1.605 views

Dönem sınavları ve ek sınavlar sonucunda mezuniyet aşamasına gelmiş ve Açık Öğretim Lisesine 2011 ve sonrasında kayıt yaptırmış öğrencilerin “Öğrencilik Durumu” “Mezuniyet İncelemesinde” yapılmaktadır.

Öğrenciler Neden “Mezuniyet İncelemesinde” durumuna getirilir?

Sınavlar sonrasında mezuniyet için gerekli şartları sağlayan öğrencilerden;

Açık Öğretim Lisesine 2010 ve daha önce kayıt olan (dosyası Açık Öğretim Lisesinin arşivinde bulunan) öğrencilerin dosyası Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce incelenip, güncellendiğinden bu öğrencilerin öğrencilik durumu  “Mezun” durumuna getirilir.

Açık Öğretim Lisesine 2011 ve sonrasında kayıt olan (dosyası il ve ilçelerdeki irtibat bürolarının arşivinde bulunan) öğrencilerin dosyaları bulundukları irtibat bürolarından istenerek, diploma işlemleri için mezuniyet güncellemesi yapılır, inceleme sonucunda irtibat bürosu görevlilerince Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine verileri doğru girilenlerin öğrencilik durumu “Mezun” yapılmakta, inceleme sonunda mezuniyet şartlarını taşımayan öğrencilerin öğrencilik durumu yeniden “Aktif” yapılarak eğitimlerine devam etmeleri sağlanmaktadır.

“Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerin hangi bilgileri incelenir?

1. Kayıt evraklarının geçerli olup olmadığı,
2. Öğrencinin kayıt esnasında getirmiş olduğu belgelerdeki (tasdikname, denklik belgesi vb.) notların sisteme doğru işlenip işlenmediği,
3. Devamsızlıkların dikkate alınıp alınmadığı,
4. Dönemlerin doğru işlenip işlenmediği,
5. Öğrencinin mezun olduğu ortaokul veya ilköğretim okulu bilgilerinin doğru girilip girilmediği,

kontrol edilir, yanlış ve eksiklikler düzeltilir.

İnceleme sonucunda çok az da olsa (not, devamsızlık,dönem vb.) sisteme yanlış işlenen verilerden dolayı mezuniyeti olumsuz yönde etkilenen öğrencilerin  öğrencilik durumu “Aktif” yapılmakta, yanlış girilen verileri düzeltilmektedir.

Öğrencilik durumu “Aktif” yapılan öğrenciler mutlaka ek sınavlara veya dönem sınavlarına girmek zorundadır.

İnceleme sonunda mezun olan öğrenciler iş ve işlemlerini yaptırdığı (dosyasının bulunduğu) irtibat bürosundan “Mezuniyet Yazısı” veya “Çıkma Belgesi” alabilirler.

Durumu “Mezuniyet İncelemesinde” olan ve üniversite sınavını kazanan öğrencilere duyurulur..

Sınavlar sonucunda mezuniyet incelemesinde olan öğrencilerin dosyaları irtibat bürolarından aynı gün istenmektedir. Örneğin 20-21 Temmuz 2013 tarihinde yapılan sınavları sonucunda “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerimizin dosyaları sınavın açıklandığı gün (18 Ağustos 2013) gerekli duyuru ve mesajlar atılarak istenmiştir (Bu öğrencilerden üniversite sınavını kazandığı bilinenlerin bir liste yapılarak gönderilmesi notu da eklenerek).

Ancak 5 Eylül 2013 tarihi itibarıyla halen AÖL Müdürlüğümüne ulaşmayan dosyalar mevcuttur.

Üniversiteyi kazandığı belirtilen öğrencilerin tamamına yakınının mezuniyet incelemesi yapılmıştır.

Üniversite kazanan ve durumu “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerin isimlerinin irtibat bürolarınca listelenerek Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne faks (0 312 213 01 75) veya e-posta (aciklise@meb.gov.tr) ile gönderilmesi gerekmektedir.

19 YORUMLAR

  1. yahu ben halk eğitime gittim bana bir sürü kişi var nasıl ayarlayalım, kendin e-mail at dediler. benim 10 eylülde kayıt yaptırmam lazım. durum belgesiyle kayıt yapmama gibi durumları var. eğer kendim mail atsam bir yardımı dokunur mu?

  2. Hocam benim 2 sorum olacak . Geçtiğimiz günlerde mezun oldum ama diploma notum yanlış hesaplanmış,ben hesapladığımda 6,7 puan fazla çıkıyor galiba ek sınavı katmadan diploma notunu vermişler böyle birşey olabilrimi?
    2.Olarak Ben E.m.l son sınıfta kalarak tasdiknameyle a.ö.l’e geçtim ama son sınıfta üniversite sınavına girdim tercih yaptım yerleştim ama okuldan atıldığım için gidemedim.Şimdi a.ö.l mezunuyum tercih yapıldıktan sonraki senelerde OBP düşüyor diye duymuştum benim puanım düşecekmi yoksa aynen eksiksiz kalacakmı?

  3. hocam benim kredi durumum 207 akansız bölüm ögrencisiyim ama ortak yabancı dil ve geometri 2 dersim var mezun olabilmek için bunları vermem yada muaf olmam mı gerekli sadece dil anlatımın muafiyeti yok diye biliyorum ben

  4. merhaba hocam benim alan puan 74 toplam puanım 154 alanlı öğrenciler aralıkta son kez sınava girecekler mezun için gereken alan 80 puanı tamamlarım ama 192 puan olmaz şuan zorunlu dersim de hiç yok.nasıl mezun olurum 192 krediyi toplasam bile zorunlu derslerim olacaktır onları vermem mi gerekecek mezuniyet için birde KPSS sınavına da girmek istiyorum dersane fikrine ne dersiniz ya mezun olamazsan ? teşekkürler

  5. Ben mezun oldum ama ne yapacagimi bilmiyorum. Anadolu universitesinin yeni kayit suresi dolmus. Internetten kayit yapamiyorum. Universite kaydimi nasil yapmaliyim? Nereye basvurmam gerekiyor?

  6. 2.ek sınavlar sonucunda ben mezuniyet incelemsinde olan ögrencıyım alansız bizi ne zaman mezun yaparlar eger mezun yapmazlarsa kayıt yenıleme tarıhlerını kaçıracağız bızım kayıt yenıleme yaptırmamız lazımmı dıploma notumuz felan yazıo altta kredı bılgılerınde?

  7. yeni kayıt ım 8 gün geçti aradan sonra gördum mesajı )((( TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE; SİSTEMDE DERS SEÇME İŞLEMİ BAŞLAMIŞ OLUP TÜM ÖĞRENCİLERİMİZ DERS SEÇİMİNİ SİTEDE BELİRTİLEN HUSUSLARA DİKKAT EDEREK EN KISA ZAMANDA YAPMALARI GEREKMEKTEDİR ) ( aktif olamaz mıyım artık :S ???

CEVAP VER