Sınav Yeri Değişikliği, Ders Seçme ve Değişiklik Yapma Duyurusu

11
9.091 views

Açık Öğretim Lisesi 21-22 Ocak 2012 tarihinde yapılacak I. dönem sınavları hazırlıklarının Açık Lise Müdürlüğünce başlatılması sebebiyle 2 Aralık 2011 tarihinden itibaren Açık Öğretim Lisesi sistemi öğrencilerin ders seçme, değişiklik yapma, sınav yeri ili ve ilçesi değiştirme vb. işlemlerine kapatılacaktır. Açık Lise öğrencileri ve irtibat merkezleri bu tarihten itibaren bazı yetkileri kullanamayacaktır. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlarda mağduriyet yaşamaması için aşağıdaki maddeler halinde yazılı olan konulara dikkat etmesi önem arzetmektedir.

1-      Şu ana kadar ders seçmeyen öğrenciler 02 Aralık 2011 tarihine kadar derslerini mutlaka seçmelidirler. Yaklaşık 68 bin öğrenci 27 Kasım 2011 tarihi itibariyle dersini seçmemiş olup, belirtilen tarihe kadar seçilmediği taktirde Açık Öğretim Lisesi müdürlüğünce yapılacak ders atamalarında daha sonra hiç bir şekilde değişikliğe gidilmeyecektir. Öğrencinin dönem sınavına gireceği derslerini seçme sorumluluğu kendisine aittir.

2-      Daha önce derslerini seçmiş olan öğrenciler ise, seçtiği dersleri tekrar kontrol etmeleri yararlarına olacaktır. (Öğrenciler kimi zaman yanlışlıkla daha önce seçilen ders yada dersleri silebiliyorlar.)

3-      Mutlaka doğru dersleri seçtiğinizden emin olun. Öncelikli olarak ortak ve alan derslerini seçiniz (Alanı olanlar için). Daha sonra seçmeli dersleri seçiniz.

4-      Açık Liseye Alansız (Alan yok) olarak kayıtlı öğrencilerin ortak dersleri seçerken aynı isimli seçmeli dersleri de seçmeleri yararlarına olacaktır. (Örneğin 3. Dönemde bulunan bir öğrenci Ortak Türk Edebiyatı 3 dersini seçmişse Seçmeli Türk Edebiyatı 3 dersini de seçebilir.)

5-      Seçmiş olduğunuz derslerin adlarının bulunduğu listeyi bilgisayardan çıktı alarak irtibat bürolarından kitaplarınızı alabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz derslerin kitaplarını aldıktan sonra mutlaka kitap içerikleriyle karşılaştırınız.

6-      Açık Öğretim Lisesi Kimlik ve bandrolleri irtibat bürosu olan okullara gönderilmiştir. Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin kimlik ve bandrollerini, daha önceden kayıtlı olup kayıt yenileten öğrenciler ise 2011-2012 Öğretim yılına ait bandrollerini alabilirler.

7-      Alanı olan öğrenciler ders seçimi yaptıktan sonra, alan değişikliği yapmışsa mutlaka tekrar ders seçim işlemini yeniden yapması gerekmektedir.

8-      Açık Lise Sınav Merkezini değiştirmek isteyenler geçerli bir mazeret belgesi ile irtibat bürosuna giderek sınav ili ekletebilirler. Sınav ili eklendikten sonra öğrenci kendi numarası ve şifresiyle sisteme girerek eklenen sınav ilinin merkez veya ilçelerinden birini seçmek zorundadır.  Sınav merkezini daha önce Van ve İlçeleri olarak işaretleyen öğrenciler ise bir irtibat bürosuna  gitmeden ve mazeret belgesi sunmadan kendileri istedikleri sınav merkezini seçebileceklerdir.

9-      Yeni kayıt olan öğrenciler web sayfalarımızdaki Açık öğretim Lisesinin işleyişi ile ilgili sayfalarımızın tümünü mutlaka okumalıdırlar.

10-  Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemleri internet üzerinden yapıldığından öğrencilerin internetten en iyi şekilde yararlanmasını bilmelidirler. İnternete erişim imkanı olmayan öğrenciler internet erişimi olan Açık Öğretim Lisesi öğrencileri ile iletişim halinde olmalıdırlar. Unutmayınız ki öğrencinin internetinin olmaması iş ve işlemler ile ilgili duyuruların takibinde mazeret sayılmamaktadır.

11-  Açıköğretim Lisesi ile ilgili soru ve sorunlarınızı 444 83 83’ü arayarak(24 saat) telefonla, aloegitim@meb.gov.tr ye veya aciklise@meb.gov.tr adreslerine elektronik ortamda iletebilirsiniz.

11 YORUMLAR

  1. bu kitabları bize halk eğitimmi vericem yoksa her dönem seçtigimiz derslerdenmi gidip alıcaz yani mesela ben lise kitaplarının hepsini alsam bir daha ihtiyaç duymm deilmi yoksa sınıf atldıgımzdaki 1. sınıfın kitabı 2. sınıfa uymazdı ama liseyi bitirene kadar aynı kitaptanmı çalışıcam yrdmlarınz içn tşkrlr..

  2. selamlar ben mardinliyim ve mardinde kayıt oldum ve aynı zamanda yazın antalyada çalışıyorum eğer sınav yerimi antalya olarak değiştirirsem antalyada sınav giriş belgeme nasıl ulaşacam ve kayıt yenileme işlemlerim için tekrar mardinemi gelmem gerekir şimdiden teşekürler..!!

  3. mrb bnm suan 171 kredm var 3. dönem grcegm sınavlarda kredm 192 olursa ama ortak derslerden vermedgm olursa mezun olablr mym acaba geometrılerı veremıyrm bi türlü ders degstrme gbi bi sansımz yok mu ? cevabnz içn şmdıden tşk 😉

  4. Merhaba.Daha önce İstanbul’da oturuyorduk fakat yaklaşık 7 ay önce Adana’ya taşındık ilk iki sınavıma İstanbul’da girdim ağustos ayında yapılacak olan sınava ise Adana’da girmek istiyorum bunun için adres değişlikliği nasıl yapılıyor ?Halk eğitim merkezine gitsem ve durumu anlatsam onlar yapar mı ve değişiklik yapabilmek için belirli bir süre var mı ? Şimdiden teşekkürler

CEVAP VER