Üniversiteye Kayıt Yaptıracak Öğrenciler İçin Çıkma Belgesi

303
48.868 views

blankÇIKMA BELGESİ

Üniversiteye kayıt yaptıracak mezun öğrencilerden diploması hazır olmayanlar için düzenlenir.

Mezun olan öğrencilerin Diploma hazırlanıncaya kadar diploma yerine 6 ay geçerlidir. Çıkma Belgesi alabilmek için, ZiRAAT BANKASI, VAKIFBANK veya HALK BANKASI’nın herhangi bir şubesine,T.C. Kimlik Numarasına 10 YTL diploma harcının  yatırıldığına dair banka dekontu (1 nüsha), T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi ve Çıkma Belgesi istek dilekçesiyle şahsen veya posta yolu ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Konya yolu üzeri (Gazi Hastanesi karşısı) Teknikokullar / Ankara adresine baş vurulması gerekmektedir. Eğer Çıkma Belgesini vekili alacak ise; noterden vekaletname ve diğer evrakların eksiksiz olarak vekilin elinde bulunması gerekmektedir. Eksik evrak ve Faks yolu ile yapılacak olan başvurular işleme alınmamaktadır.

Lütfen Dikkat, Çıkma belgesi için;

1. 18 yaşını doldurmuş öğrenciler veya noterden vekil tayin ettiği kişi,

2. 18 yaşını doldurmamış öğrenciler için, veli (anne-baba) veya velinin noterden vekil tayin ettiği kişi tarafından alınabilecektir.

Çıkma Belgesi dilekçe örneği için buraya tıklayınız.

 

Not: Posta ile gönderilen başvurularda postadaki gecikmeleri lütfen dikkate alınız. Posta ile başvurularda eksik belgeli başvurular değerlendirmeye alınmaz. Başvuru belgelerinin eksiksiz ve doğru olması, adayların kendi sorumluluğundadır.
Üniversite kayıt süresinin kısıtlı olmasını göz önünde bulundurmanız ve başvuruyu şahsen yapmanız menfaatinizedir.

Üniversiteyi Kazanan Öğrencilerin Dikkatine! 31.08.2012

Mezun olabilecek durumda olan ancak 30 ve daha az kredi eksikliği nedeniyle mezun olamayan öğrencilerden herhangi bir üniversitede okumaya hak kazananlar, kazandıkları Üniversiteye kayıt yaptırabilmeleri için 08 Eylül 2012 tarihinde yapılacak olan ek sınava katılabileceklerdir.Bu durumda olan öğrencilerden sınavdan önce Üniversiteye kayıt yaptırma zorunluluğu olanlar. ekteki belgeyi Genel Liseler, Halk Eğitim Merkezleri ve Açık Öğretim Lisesi işlemlerini yürüten Anadolu Liselerine onaylatarak kazandıkları Üniversiteye takdim edebilirler.İlgili Makama Yazısı için tıklayınız.
Not : 08 Eylül 2012 tarihinde yapılacak olan ek sınavda mezun olacak öğrencilerin üniversiteye kayıtları ile ilgili YÖK’e yazı yazılmıştır.

 

aciklise-dikkatYukarıdaki yazı 2012 yılında yazılmış ve 2012 yılı için geçerlidir. Arama motorları vasıtasıyla bu yazıya ulaşan öğrenciler için 2014 yılı için geçerli yeni duyurular ve gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler aşağıda kısaca verilmiştir. Ayrıntılı bilgilere sitemizin duyuru bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

 

 1. Üniversiteyi kazanmış ancak kayıt tarihinde üniversite kayıtlarını yaptıramayacak AÖL ve MAÖL öğrencilerine YÖK kararı ile  kayıt hakkı kazandıkları programın kontenjanları dikkate alınmadan, 7 kasım 2014 tarihine kadar kayıt olma haklarına sahip olacaklardır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.
 2. Üniversiteyi kazanmış ancak kayıt için “ilgili makama” hitaben mezun olabilir yazısını kabul edecek üniversitelere verilmek üzere halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden alınabilecek yazı için buraya tıklayınız.
 3. Mesleki Açık Öğretim Lisesinde dönemini tamamladığı halde alan/dal derslerinden başarısız dersi bulunduğu için mezun olamayan, özellikle bir üniversiteye yerleştirmesi yapılmış öğrencilere ek sınav hakkı tanınmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

303 YORUMLAR

 1. merhaba.yurt dısında yaşıyorum.ve sadece bır sınava gırebılıyorum oda yazın geldıgımde boylelıkle lıseyı bıtırmem cok zaman alıcak gıbı burda unıye baslamam ıcın gecıcı dıploma alabılırmıyım acaba lutfen acıll

 2. ben mesleki açık liseden okul tarafından mezun oldum bu sene, ve kredilerim daha bitmemiş zorunlu derlerim daha kalmış ve ben bu sene sınavsız geçiş hakkı alabilirmiyim.

 3. Merhaba admin size bir sorum olacak benim 100 kredim var 8 donemden fazla donemım var ve ygsye girebilecekmiyim gireceksem nasıl basvuracagım bilgilendirirmisiniz?

 4. Yüz yüze eğitimim tamamladım 7 zorunlu dersım var ygs kazandım lys giricem üni kayıt yaptırabılırmıyım geçici mezuniyet belgesi alabılırmıyım ilamı birşey yapmam gerekmiyor Bağış edip üni kaydolmam gerek dondursamda olur yeterki kayıt yaptırabıleyım

 5. Admin benim kredi bitti zorunlu derste bi sinavla bitiyor 12 haziranda sinavda bityor ben liseyi bitrdigim taktir de kazandigim universiteye kayit yaptrmak icin liseyi bitirdim ama benim diplama badilmadi gibisinden yaziyi aol ya da halk egitim merkezi veriyormu lutfen yardim efin bilgilendirin bni

 6. Admin bn ygsye girdim kazandim bn m şuan 158 kredim var ek sinavada girecem eger 192 krediyi dolduramazsam unuverstteye kayit yaptirabilirmiyim mezuniyet yazisi verilirmi bana

 7. Merhaba ben 2016 haziranda mezun oldum diplomam gelmedi çıkma belgesi almaya gittiğim halk eğitimda sistemde bi sorun yaşandı ve çıkma belgesi alamadım mezuniyet yazisi ile Üniversitesiye kayıt yaptirabiljrmiyim

 8. S.a admin 21 agustosta aöl lisede son sinava gircem ama kazandigimin üniversitwnin kayit tarihi 15 19 agustos universiteye kayit yapabiliyormuyum varsa nasil yapicam yoksa kayit hakkim yaniyor mu

  • Çıkma belgesi; ihtiyaç olması halinde mezun öğrencilere diplomaları hazırlanıncaya kadar verilen ve diploma yerine geçen belgedir. Bir dilekçe ile başvurarak Çıkma Belgenizi şahsen veya posta yolu ilgili irtibat bürosundan alabilirsiniz.

 9. Kayıt yaptırmak için çıkma belgesi aldım şimdi diplomami almak için tekrar teslim etmem gerekiyomuş ama çıkma Belgem yok nasıl yapıcam

 10. Admin
  Bn sınavlarımın çoğuna yetişemiyordum ve
  bnm kredim 52’dir.
  Ama liseye devam etmek istemiyorum
  amacım diploma almak
  bn lise diplomamı alabilirmiyim acaba

 11. Benim suan 182 kredim var ve eylul ayinda universiteye gecici megzuniyet belgesi ile kayit yaptirmistim birinci donem sinavlari sonrasinda yani 8-9 araliktan sonra megzun olabiliyorum 31 araliga kadarda universiteye diplomami vermem gerekiyor diplomam ne kadar sure icinde gelir ??

CEVAP VER