Açık Lise 2014 YGS Sınavına Kimler Girebilir?

386
55.805 views

2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Açık Öğretim Lisesi Öğrencilerinden Kimler Müracaat Edebilir?

Bilindiği üzere 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, henüz açıklanmasa da muhtemelen 02-15 Ocak 2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

2014 ÖSYS Kılavuzu için buraya tıklayınız.

2014 YGS FORMUNUN DOLDURULMASIYLA İLGİLİ YAZIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ.

A) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat tarihleri arasında AÖL- Açık Öğretim lisesinde öğrencilik durumu;

 1. 1.      Aktif veya Donuk Öğrencilerden;

2014 III. dönem sınav tarihinin ilk günü (23 Ağustos 2014) itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlardan dönemi 7 ve üzeri,
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 den gün almış olanlardan dönemi 6 ve üzeri olanlar aşağıda verilen mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat edebilirler.
 1. 2.      Silik olan Öğrencilerden;
 • AÖL Açık Öğretim Lisesi 2013-2014 eğitim yılı 2. dönem veya 3. dönem sınavlarına girmek için yeni kayıt ve kayıt yenileme döneminde kaydını yaptıracak olan öğrenciler müracaat edebilir.
 1. 3.      Yeni Kayıt Yaptıracak Olanlar,
 • Lise düzeyinde eğitim veren herhangi bir ortaöğretim kurumundan tasdikname almış ancak halen herhangi bir okula kayıt yaptırmamış ve AÖL Açık Öğretim Lisesinin 03 Şubat – 14 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılacak olan yeni kayıt döneminde AÖL Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, AÖL Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda olanlar müracaat edebilir.
 • Öğrencilik durumu silik veya yeni kayıt yaptıracak olan öğrenciler katılabilecekleri dönem sınavlarını dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.

Herhangi bir nedenle kayıtları kabul edilmeyen veya mezun olamayan öğrenciler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaatlarındaki sorumluluk tamamen kendine aittir.

Lütfen Dikkat: 2013 – 2014 Eğitim Öğretim yılı sonunda dönem mezuniyet şartı hesap edilirken şu hususlara dikkat ediniz: 23.08.2014 tarihinde yapılacak olan 3. Dönem sınav tarihi itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlar (23.08.1997 ve daha sonraki doğumlu olanlar) 2014 eğitim öğretim yılı sadece 2. dönemi kayıt yenileme hakkı olacağından 1 dönem sınava girebileceklerini.
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar (23.08.1997 ve daha önceki doğumlu olanlar) 2013-2014 eğitim öğretim yılı 2. ve 3. dönemi kayıt yenileme hakkı olacağından 2 dönem sınava girebileceklerini dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.
 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

B) Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

C) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Nasıl Müracaat Edebilirim?

2014 YGS Başvuru Kılavuzu için buraya tıklayınız.

 1. İlk defa müracaat edenler: Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat şartlarını taşıyan öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat kabul eden herhangi bir orta öğretim kurumundan form alacaklardır. Alınan formdaki gerekli yerleri doldurup bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne veya Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten MEM’lere onaylatarak form alınan orta öğretim kurumuna teslim edilecektir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı başvurularında kullanacak il, okul ve alan kodları için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesinde Alan yok olarak kayıtlı ve 23-24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak 3. Dönem sınavı sonrasında mezun olabilecek durumda olan öğrenciler kodlama yaparken 9008 seçeneğini işaretleyeceklerdir.

 

Soru: Ben yukarıdaki yazıları okudum ama hiç bir şey anlamadım. Benim anlayacağım dilde basitçe anlatabilir misiniz ?
Cevap: 2014 YGS başvuru tarihlerinde (02-15 Ocak 2014), en az 102 krediye sahip olanlar, YGS başvurabilirler. Özetle 2014 3. sınav itibari ile mezun olabilecek tüm öğrenciler YGS başvurusu yapabilirler.

Soru: Ama hocam, geçen sene 102 kredinin altında olan bazı öğrencilerin, Sınava girebileceğine dair formları onaylatıp, YGS sınavına girdiği yönünde duyumlar aldım. Doğrumu dur bu ?
Cevap: YGS sınavına girebilir yazısı alabilen herkes, sınava girebilecektir. Onaylatabildiğiniz takdirde sizde YGS girebilirsiniz.

Soru: Hocam tamam da, 102 kredisi olanlar 3. sınava kadar kredisini nasıl 192 yapabilir. Bu mümkün müdür?
Cevap: 2014 YGS başvuru tarihinden sonra, öğrencinin önünde Ocak, Mayıs ve Ağustos sınavı olmak 3 sınav olacaktır. Öğrenci bu sınavlardan maksimum 90 kredi alabilecek durumdadır. 102+90= 192 krediye ulaşarak mezun olabilir.

Soru: Peki YGS 180 barajını geçip LYS sınavına girmeye hak kazandım. LYS sınav sonrasında da iyi bir üniversiteyi kazandım. Ancak 3 sınav sonunda 192 krediye ulaşamayıp eksik kredim kaldı. O zaman ne Olacak ?
Cevap: Ek Sınav yada sınavların olması için dua edecek yada AÖL Müdürlüğüne ek sınavların olması için yoğun istek göndereceksiniz.

Soru: Hadi ek sınav yada sınavlar oldu ve ben bu sınavlar sonunda mezun olabilecek duruma geldim. Ancak o zamana kadar Üniversite kayıt yaptırma tarihi bitecektir. O zaman ne olacak? Hakkım yanacak mı?
Cevap: Geçmiş senelerde, ek sınavla mezun olan AÖL ve MAÖL öğrencilerine, ÖSYM tarafından ek kayıt süresi verilmiştir.

Soru: Hadi ek kayıt süresi verildi. Diplomalar mezun olduktan 3 ay sonra öğrencinin eline geçmektedir. O zaman ne olacak? Elimde diploma olmadan nasıl kayıt yaptıracağım?
Cevap: Ek sınavlar sonrasında mezun olan öğrenciler, AÖL müdürlüğünden çıkma belgesi alarak, kazandıkları Üniversiteye kayıt yaptırabileceklerdir.

Soru: Peki ek sınavlardan sonra yine mezun olamadım. O zaman ne olacak? Hakkım yanacak mı?
Cevap: Mezun olamazsanız, kazansanız bile Üniversiteye kayıt yaptıramazsınız. Hakkınız yanar. Bir sonraki sene, tekrar sınavlara girmeniz gerekir.

 

2014 YGS formunun doldurulması ile ilgili yazımız için tıklayınız.

386 YORUMLAR

 1. Ben lise son öğrencisiyim son yılımda açık öğretime geçmek istiyorum.
  9.sınıf ortalamam : 70
  10. sınıf: 80
  11. sınıf: 79
  Açık öğretime geçsem kaç kredi vermem gerekecek? Ygs-Lys’ye direk kayıt yapabilir miyim? Bu konuda yardımcı olur musunuz lüften? Çok aciiil.

  • 140-150 civarı bir kredi alırsınız. Muhtemelen 2 dönemde mezun olursunuz. 2014 YGS başvurabilirsiniz. Sistem hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız…

 2. mrb. bn 2014 ygs ye deneme amaçlı girmeyi düşünüyorum. sınava girdigim de geçip geçmemem benm için pekte sorun degil. diyelim ki geçtim ama kredilermi bitrmedim sorun olmaz degil mi? birde sınavı geçtigimi geçmedigimi nasıl öğrenebilirm? siteye msj olarak mı gelir? ygs kaytları 02-15 ocak arasında yapılcak bizde o zaman mı kaydımızı yapcaz?

  • Sorun olmaz. ÖSYM sitesinde sınav sonuçlarının duyurusu yapılacaktır. Kayıt tarihlerinde başvuracaksınız.

 3. mrb bn liseyi 11. sınıfta 1. dönemi bitirmeden bıraktım.Daha sonra bu sene eylülde yeni kayıt yaptırdım toplam kredim 117 .öğrenci bilgilerime baktım 1. dönem diye geçiyor. ben 75 puanı 3 dönemde tamamlarım yani bu sene puanım 192 yi tamamlar.mezuniyet şartlarını okudum en az 8 dönem okumak gerekiyor diyor. şimdi ben kredimi tamamlasam bile 8 dönemimin dolmasını mı bekliyeceğim direk mezun olamıycakmıyım kredim dolunca ?

  • Önemli olan AÖL’de okuduğunuz dönem değildir. Toplam döneminize bakacaksınız.

 4. merhaba ben örgün eğitimden 11.sınıfın 2 döneminde ayrıldım ve AÖL’ye kayıt yaptırdım ve 84 kredim var şuanda bu sene YGS ve LYS’ye girebilir miyim ?

 5. Kusura bakmayın pek bişy blmyrum aöl ile ilgili daha ayrıntılı anlatırmısınz ? öğrenci girişndn grdm toplam dönem : 7 diyor ve AÖL de okuduğu dönem 1 diyor yani yani toplam dönemim 7 mi olmuş oluyor yoksa aöl de okumam gereken 7 dönemmi kalmış oluyor ? bu sene kredimi doldurunca mezun olabilirmiym ?

 6. hocam acaba ygs de polis meslek yüksek okulları tercih edilebirmi ayrıntılı bir bilgi verrirmisiniz lütfen teskkürler

 7. hocam bn gecen sene ygs sınavına grdım kredım 150 flndı ama sınav sonucu acıklandı puanım hc yazmadı neden oyle acaba puan turlerıne baktım cızgı vardı bu sene yıne grıcem kredım 170 ama yıne aynı sey olur dıe endıselenıorm szce neden boyle olmustr

 8. ben sosyal bılımler acık lıse
  okuyorum 180 kredım alanda 76 kredım var
  unıversıte ygs lys gırebılıyorumda alan kaldırılacak dıye soylendı var ben 1 donem sıınavında mezun olsamda alansız mezun olursam alanda kredım 180 krdemın uzeruıne mı eklenecek yoksa sılınecekmı bırde aol den mezun olup tıp fakulteısnı okumak orgunden mumkunmu

  • Toplam 180 krediniz içine seçmeli, ortak ve alan dersleri dahil edilmiştir. Zorunlu derslerinizi bitirip 12 kredi daha aldığınızda mezun olursunuz.

 9. Slm benim kredim 61 bu sene ygs sınavına başvurup, kredimi 3’ncü sınavlara kadar giripte 102 ye tamamlarsam ygs ye girebilirmiyim şimdiden teşekkürler..

 10. mrb benin 71 kredim var ocaktaki sınava girip puanımı
  yükseltirsem ygs sınavına girebilirmiyim.

 11. kredim yeterli ama 7.dönemde ygs sınavına girebiliyormuşum toplam dönememi bakılıyor yoksa aöl okudugu dönememi ?

 12. Ben Son sene devamsızlıktan sınıfta kalıp açık lise kaydımı tamamladım ve kredim 190 Mezun olmak için tek ders seçmem yeterli mi yoksa alan derslerimin hepsini ne mi girmem gerekicek ?

 13. Hocam ben bu yil acik lseye kayit yaptirdim alanim yok bana okulumdan 202 kredi geldi bu arada 12.sinifim lys ye kadar mezun olablirmiyim hadi olursam diploma almada sikinti olurmu ek kayita falan mi kalirim cevaplarsaniz seviniri hocam

 14. mrb hocam benım şuanda aöl de okuduğum dönem 9 ama kredımı nasıl hesaplayacağımı bılmıyorum bırde bu 9 dönemle 2014 üniverste sınavına girebılırmıyım yardımcı olursanız sevinirim.

 15. Merhaba,
  toplam dönemim 5 yazıyor. toplam 134 kredim var ygs/lys sınavlarına girsem mezun olabilirmiyim.

 16. merhaba ben maol muhasebe ve finansman öğrencisiyim toplam dönemim 7,toplam kredim 201 alan kredim 76. 7nci donemde mezun olamazmıyım

 17. merhaba birşey daha sorucaktım muhasebe okuyorum fakat anasınıfı öğretmeni olmak istiyorum sınavda iyi bir not alırsam olabilirmiyim

 18. Hocam aõl sinavlarini gecmemiz icn 45 alsak yetiyomus ama bize gelcek oan puani nasil etkiler mesela ben ortaklarin hepsinden 45 alsam yani gecmeme yatecek kadar puan alsam bana okuldan kac puan gelmis olur ilk 3 yil ortalamam 90

 19. ben açıktan liseyi ek sınavdan bitirdim . ve lgs veya ygs sınavlarına başvurmak istiyorum ama nerden kime başvurulacağını bilmiyorum

  • Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat şartlarını taşıyan öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat kabul eden herhangi bir orta öğretim kurumundan form alacaklardır. Alınan formdaki gerekli yerleri doldurup bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne veya Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten MEM’lere onaylatarak form alınan orta öğretim kurumuna teslim edilecektir.

 20. hocam şu an 4 döneme kayıt yaptırdım 3 sınava girip 82 kredi aldım aralık sınavından 30 krediyide alacağıma inanıyorum ygs başvurmak istiyorum sene sonunda ek sınavla kredimi tamamlayacağımı düşünüyorum ama dönemim 6 olacak bir sıkıntı olur mu şimdiden teşekkürler

 21. hocam mrb.bu yıl için ek süre verilecekmi acaba ben mezun oldum mezuniyet kredimi tamamlamadan önce lys ye girdim tarih bölümüne yerleştirildim mezun çıkma belgemi yeni alabildim şimdi üniversite kayıtları bitmiş durumda nasıl kayıt yaptırabilirim ek süre verilmesi şartı aranırmı yoksa üniversiteye dilekçe versem olabilirmi

  • Ek sınavla mezun olanlara 1 Kasıma kadar ek kayıt süresi verilmiştir. Ayrıntılar sitemizde mevcuttur.

 22. merhaba ben 10.sınıftan sonra aöl ye geçtim toplam dönemim 5 kredim 128 2014 ygs lys ye girebilirmiyim bir de bu sene bittiğinde 7 dönem olcak yinede mezun olamayacakmıyım şimdiden teşekkürler

 23. mrb ben 2001 duz lise mezunuyum acıktan unıversıte okumak ıstıyorum ne yapmam gerekıyor ygs ye gırılmesı mecburı oldugunu anladım ama bu ygs yi benım ıcın acıklarmısınız .ayrıntılı bılgı verırsenız minnettar olurum tesekkurler

 24. Hocam ben 192 kredimi tamamladim bir zorunlu dersim kaldi bu sinavda vericem insallah benim simdi nasil bir yol izlemem gerekiyor universte istiyorum ne yapma. Lazim

 25. hocam ben mesleki açık öğretime gidiyorum toplam dönemim 8 toplam kredim 90 aol de okuduğum dönem 6 alan kredim de 32 ygs sınavına girme şansım var mı? ve de bu dönem mezun olma şansım var mı sizce son sorum staj yapmadan kredi mi tamamlarsam mezun olur muyum?

 26. hocam imam hatip açık lise okuyorum.ortak derslerden kaç,alan derslerden kaç kredim olması lazım

  • Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezuniyeti için gerekli kredi toplamı her alan için farklıdır. MAÖL’de bulunan alanların mezuniyet kredisini görmek için tıklayınız.

 27. merhaba. ben 11.sınıfta okuyorum 10.sınıfta bir sene tekrar yaptım. 2.dönem açık liseye kayıt yaptırıp ygsye girebilir miyim? lütfen bilgi veriniz açıklamayı okudum fakat yardımcı olmadı.

 28. mrb hocam benim 92 kredim var aralıkta olacak sınavdan iyi bi kredi alırsam bu seneki üniversite sınavına kayıt yapmak için yeterli olacak mı?yoksa herhangi bi önemi olmayacak mı

 29. benim 183 kredim var ygs sınavına girmeyi düşünüyorum ama açıkçası sınava nasıl hazırlanılacagını bilmiyorum bu konuda bi bilgi verirseniz …

 30. hocam benim 140 kredm var. açık lisede alansız okuyorum lys de gireceğim dersler hangileri olur

 31. bu sene 3.senem 106 kredim var çok iyi ilerliyorsun diyorlar ygs ye hak kazandım faka 90 kredi alamazsam ve ortak derslerim kalsa ne olur dil anlatımlarımı verdim son 1 tane kaldı

  • Üniversite kayıt tarihine kadar mezun olamazsanız kazandığınız bölüme gidemezsiniz. Ancak önümüzdeki 3 sınava iyi çalışarak mezun olabilirsiniz.

 32. Açık lisede alansız devam ediyorum 113 Kredi 9 dönemim var yaş 19 , lys sınavına girebilir miyim

 33. Şuan ki kredim 87 toplam dönemim 8, aöl’ de okuduğum dönem 4 2014 YGS sınavına girebilecek miyim ?

 34. Arkadaslar selamun aleyküm ben suan 11 . sınıfa gidiyorum acaba bu sene olan ygs sınavına katılabilir miyim ? Bir bilgisi olan lütfen beni Bilgilendirsin….. Teşekkürler. ….

 35. merhabalar.aöl son sınıf öğrencisiyim.toplam kredim 97.bu sene ygs sınavına girip giremeyeceğimi öğrenmek istedim.okuldan aldıgım bilgiye göre giremeyeceğimi söylediler ancak okuduğum yorumlar girebildiğimi gösteriyor.tam bir bilgi almam mümkün mü? teşekkürler…

Comments are closed.