Ders Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

0
1.461 views

Siz Sordunuz: Açık Öğretim Lisesinde ders seçimi sırasında nelere dikkat etmem gerekir?

Biz Cevapladık: Açık Lisede ders seçiminde aşağıdaki husulara önemle dikkat ediniz,

  • Açık Öğretim Lisesinde ortak ve alan derslerinin tamamından geçmek yada muaf olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu derleri geçmeden yada muaf olmadan mezun olamayacağınızı unutmayın. Her zaman düşük kredili zorunlu dersleri mezun olmaya yakın seçmeye dikkat edin ki, hemen hemen her yıl yapılan düşük kredili ek sınavlardan yararlanabilesiniz.
  • Açık Liseye yeni kayıt olduysanız ve krediniz çok düşükse yüksek kredili dersleri seçin.
  • Alanınız Genel Kültür Alanıysa ders seçiminde ortak derslere ağırlık verin. Çünkü genel kültürde ortak derslerden muaf olman için 3 kere sınava girip kalmanız gerekir.
  • TM, SB, MF okuyorsan alan ve ortak derslere ağırlık ver ve alan derslerinden 1 kere kaldığında muaf olduğunu unutmayın.
  • Mutlaka Alanınızı değiştirmek istiyorsanız bunu iyi düşünün. zira alan değiştirmek mezun olma sürenizi uzatır. Ayrıca YGS ve LYS şeklinde iki basamak halinde uygulanan yeni ÖSYS’de AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) katsayıları alan içinde 0,15, alan dışında 0,13 olarak belirlendiği için lisede seçtiğiniz alanın önemi 2010 yılı öncesine göre iyice azalmıştır.

CEVAP VER