AÖL ve MAÖL YGS Sınavlarına Giriş Hakkı

97
18.535 views

AÖL Açık Öğretim Lisesi ve MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, YGS sınavlarına girerek kazandıkları taktirde istedikleri Yükseköğretim programına katılabilirler.

YGS sınavı, Üniversiteye girmek isteyen adaylara uygulanan 2 aşamalı sınav sisteminin ilk sınavıdır. Her yıl mart sonu veya nisan ayının ilk haftasında yapılmaktadır. 2012 YGS sınavı 1 Nisan tarihinde yapılmıştır.

YGS sınavı geçmiş yıllarda uygulanan OKS ve ÖSS benzeri bir sınavdır. 9. Sınıfa kadar olan Temel Matematik, Türkçe, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilimler ders konularını içermektedir. Bu sebeple YGS sınavında çıkan bütün sorular MAÖL ve meslek lisesi öğrencilerinin bilgi dağarcığında bulunması gereken, içeriğe sahiptir. Fakat MAÖL ve meslek liselilerin büyük bir kısmı 10. Sınıftan itibaren kültür derslerinin bir kısmını okullarında görmediklerinden sınav zamanı geldiğinde, ihtiyaç duydukları bu bilgilerin pek çoğunu geçen yıllar içinde pekiştirmediklerinden dolayı unutmuş oluyorlar. Genel liselerde okuyan öğrencilere nazaran pek çok MAÖ ve meslek liselinin LYS sınavına girebilmek için gerekli olan YGS sınav barajını aşamamalarının sebebi budur.

YGS sınavı tek bir sınav olmakla beraber 6 farklı puanlama yapılacaktır.

YGS sınavı MAÖL ve meslek liselilere üniversiteye girişte ekstra avantajlar sunmaktadır.

Öncelikle sınavsız geçişte kendi branşlarının devamı olan 2 yıllık meslek yüksek okul ve yine 2 yıllık açıköğretim ön lisans programlarına yerleşebilen MAÖL ve meslek liseliler YGS taban puanı olan 140 ve üzerini herhangi bir YGS puan türünde geçtikleri takdirde yine YGS puanlarıyla branşları dışında da bu bölümlerde tercih yapabileceklerdir.

blankYGS’ de uygulanan 2. Taban puan olan 180’i geçen öğrenciler için iki alternatif bulunmaktadır. Herhangi bir YGS puan türünden 180’i geçen öğrenciler ikinci aşama sınav olan LYS ( Lisans Yerleştirme Sınavı ) ye girme hakkını kazanırlar. YGS puan türüyle öğrenci alan 4 yıllık lisans programları içinde taban puan 180’dir. YGS puanıyla 4 yıllık üniversite okumak isteyen meslek liselilerin önüne yine 2 seçenek çıkmaktadır.

 

1. Bölümlerinin devamı niteliğindeki 4 yıllık bir yüksek okul tercih ettikleri takdirde AOBP’si (ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı) 0.06 ile çarpılıp ek puan alacaklardır.

 blank

2. İlk defa 2010 yılında açılan ve hızla yaygınlaşan 4 yıllık teknoloji fakültelerinden; Turizm, Sanat ve Tasarım Fakültelerini ilgili bölümlerde okuyan meslek liseliler, tercih ettikleri takdirde sadece kendileri için ayrılmış olan kontenjanlara yerleşeceklerdir.

 Not: 2010 yılında açılan teknoloji fakülteleri meslek lisesi öğrencilerini YGS puanıyla ve sadece kendileri için ayrılmış olan kontenjandan alıyordu. Mimar ve mühendisler odasının itirazı üzerine Danıştay teknoloji fakültelerine meslek liselilerin LYS sınavı ile girmelerine karar verdi. Teknoloji fakülteleriyle aynı statüde olan Turizm Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültelerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bu bölümlerde okuyan öğrencilerin aynı hakları devam ediyor.

Sonuç olarak YGS sınavı kendi okuduğu bölümün devamı niteliğindeki bir yüksek okul okumayı düşünen MAÖL ve meslek liseliler için ekstra avantajlar sunan bir sınavdır. İçeriği itibariyle eğitimini aldığı ders ve konulara ait sorulardan oluşması, bilgi ve mesleki birikimi olan bir bölüm seçmesinde kendisine ek puan imkânı verilmesi nedeniyle az bir gayretle mesleki eğitimini akademik seviyeye taşıma imkânı bulabilecektir. 4 yıl boyunca lisede eğitimini aldığı meslek derslerinin üniversitede o derslerin devamı yahut tekrarı niteliğinde olacağından, bu yüksek okulları okumada genel liseliye göre daha az zorlanacağı aşikârdır.

 

Sınavsız geçiş hakkı konusuyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya ve LYS sınavı ile geçiş konusuyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya tıklayınız.

 

 

 

 

a

a

 

 

 

 

 

 

 

 

97 YORUMLAR

  1. Benim sorum olacaktı bu aöl de sınıf geçme falan yokmu sınavlara çalışırken kaçıncı sınıfta olduğumu bilmiyorum kaçıncı sınıfın sınavına çalışacagımı bilmiyorum yani kaça gittiğimi bilmiyorum çalışamıyorum sınıf geçme varmı varsa nasıl olacak neye göre çalışacaz sınav var ama kaçıncı sınıfa ait 9 mu 10 11 12 mi bunu nasıl anlıcaz kafam karıştı bi yardımcı olurmusunuz

  2. Yani demek istediğim neye göre ders çalışcaz normal lise gibi 9 10 11 ve 12. Sınıfların derslerini görmicekmiyiz sadece 9. Sınıfın kitabınamı çalışcaz

CEVAP VER