Açık Lise Sınav İlini Değiştirmek İstiyorum Ama Nasıl Değiştireceğim?

39
15.444 views

blankSiz Sordunuz:  Benim kütüğüm Karabük Ovacık olarak kayıtlı. Ancak 2 yıl boyunca İzmir ilinde ikamet edeceğim ve Açık Lise sınavlarına İzmir ilinde girmek istiyorum. Sınav ilini nasıl İzmir ili olarak değiştirebilirim? Adres İli ve Sınav İli Bilgilerimi nasıl değiştirebilirim? Açık lise sınav yeri değiştirme nasıl olur? AÖL sınav yeri değiştirme ne zamana kadar? AÖL sınav yeri değişikliği ne zaman kadar yapılır.

Biz Cevapladık:  Açık Lisede Sınav İli  Açık Öğretim Lisesi tarafından merkezi sistemle yapılan sınavlara gireceğiniz il veya ilçeyi ifade eder. Açık Lise Adres ili ve AÖL sınav ili bilgileri, öğrenci girişinden öğrenci sayfanıza girerek değiştirebilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından Öğrencilere daha iyi ve kaliteli hizmet etmek amacı ile yakın zamanda sınav merkezi 81 il iken, bugün 362 il ve ilçe merkezine yükseltilmiştir.

Sınavlara en az 35 gün kala internet üzerinden sisteme girerek kendiniz ya da Açık Öğretim Lisesi İrtibat Büroları aracalığı ile değişiklik yapabilirsiniz.

Sınava Girmek İstediğiniz Yeri Açık Lise Sınav Bölgesi Değiştirme İşlemi:

 1. Öğrenci sayfanıza şifrenizle giriş yapınız.
 2. Açık Lise Öğrenci sayfanızda bulunan “BİLGİ DÜZENLEME” menüsü altındaki Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi seçeneğine seçiniz.
 3. Ekrana gelen pencereden, Sınav Bölgesi alanından sınava girmek istediğiniz ilçeyi  seçiniz
 4. Kaydet düğmesine basınız.

39 YORUMLAR

 1. ben hollandadan geldim burda lise son sınıfı okumam gerekiyor kayıt yaptırdım 2.dönem kayıtlarına yetişebildim kısaca ben şimdi 1.dönem okumadım 2.dönemde basladım şimdi ders seçtm bütün ünıteden mı sorumluyum yoksa son ünıtelere mı calişacağım seçtiğim bütün derslerın kitaplarının bütün konularından mı yoksa mesela sosyolojıde ıkı unıte var ıkısınede mı yoksa sadece ıkıncı unıteye mı calışacagım acil cevap lütfen

 2. Açık öğretim düz lise öğrencisiyim şuanda 104 kredim var 2. ve 3. dönem sınavları sonucunda 164 krediye sahip olucam 2013 YGS sınavına başvuru yapabiliyormuyum yani mezuniyet şartları diyor 192 kredi dıyor o hariç tüm şartlar tamam 19 yaşındayım 8 dönem olmuş bu başvuruyu yapabilirmiyim normal lise ögrencılerı mezun oldukları belli değilken ocakta giriyorlar sınava aynı şey bizim içinde geçerlimidir yoksa 1 senem dahamı boşuna gidicek..

 3. ben adanada lise 1ilk kaydimi yaptirdim ve suan adanada olmadigim icin ve sinav gunu baska bir dehirde sinava girsem olurmu?oluyosada ne yapmaliyim nasil yapmaliyim?????

   • Iyi günler hocam bir sorum olacaktı ben almanyada açık lise sınavlarına girecektim sınav merkezim orayıdı ama bazı nedenlerden dolayı türkiye ye gelmek zorunda kaldım ama sınav merkezim daha almanya kaldı burda sınava yedek sınıfta girmek için başvuruda bulundum ama benden farklı farklı raporlar istediler afet terör raporu vs bunun bir başka yolu Yok mu diye size danışmak istedim.

 4. Şuanda adres ve sınav ilimi değiştiremiyorum. Ne zaman değiştirebilirim? Bazı sitelerde sınava 55 günden az kalan bi sürede değişiklik yapılamayacağı yazılmakta. Burada ise 35 gün denilmiş. Hangisi doğrudur acaba?

 5. Admin şimdiye kadar hiç açık lise sınavlarına girmedim öğrenci numarası vs. bi bilgim yok kaydım dönük gözüküyor seneye örgün öğretim okumak istiyorum şansım varmı

 6. Merhaba . Üniversite için 24 Eylülde Trabzon da olucam. Fakat ben Tekirdağ da yaşıyorum. Girmem gereken ek sınav var kaydımı nasıl yapmam gerekiyor ?

  • Öğrencilerin Ek Sınava girebilmesi için katılım ücretini anlaşmalı bankalara yatırdıktan sonra kayıt yenileme işlemi otomatik olarak yapılmayacağından dolayı MUTLAKA Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek, öğrencilik durumlarını Ek Sınav için aktif duruma getirmeleri ve ek listede bulunan sınav merkezlerinden birini seçmeleri gerekmektedir.

 7. Merhaba ben Ankara da ikamet ediyorum. Sınav zamanı başka şehirde bulunmam gerekiyor. Kaydımı yenileyip dersimi seçtim. İkametimi aldırmadan başka şehirde sınava girmem mümkün mü?

 8. Arkadaşlar 2019- 2020 açık lise sınavları bölge değiştirme son 35 -15 gün içinde yapılıyor eğer 15 günden önce değiştirmek isterseniz dilekçe istiyorlar ama dilekçe verince ikinci sınav yeri çıkıyor milli eğitim de yardımcı olmuyor bu konuda
  Milli eğitimin buna çözüm bulmasını istiyoruz.

 9. 2019 2020 Açık lise sınavlarının sınav bölge yerlerini son 35 – 15 gün arası değiştirme imkanları vardır.
  Sınav bölge yer değiştirme sistemi 35 gün önceden kapanır fakat başka bölgelerde mazeret sonucu sınava girmek isterseniz bulunduğunuz bölgedeki milli eğitim müdürlüğüne sınavdan 20 -15 gün önceden dilekçe verilmesi gereklidir.
  Sınava 15 günden az bir süre kalırsa verilen dilekçeler kabul edilemiyor.
  Sınav giriş belgeleri sınav gününden 1 hafta önce sisteme açıklanır.

 10. Eşim 2005-3006 yılında açık liseye kaydolmuş kayıt sırasında lise terk tastiknamesinin aslını almışlar şimdi iehir değiştirdik o tastiknameyi nerde burabiliriz.

 11. Admin iyi günler. Normalde 2.dönem mart ayında sınav olucaktik lakin temmuza ertelendi bende Haziran’da askere gidiyorum şimdi ben nasıl mazeretli yerimi değiştircem bölge değiştirme ekranı şu anda yok zaten bana bı yardımcı olabilir misin.

 12. Sınav yerimi İstanbul olarak seçmiştim fakat şuan İstanbul’da değilim 26 26 temmuz açıköğretim sınavlarına nasil girebilirim başka bir şehirde dilekçemi gerekli adres değişikliği için admin yardımcı olur musun

 13. İyi günler ben şuan aydındayım çalışıyorum ama ikametim osmaniyede sınav irtibat bölgesini aydın olarak değiştirdim yeterli olurmu adrsimide değiştirmem lazımmı yani aydında sınava girermiyim

 14. Merhabalar hocam ben İstanbul’da oturuyorum ama 25-26 sınav tarihi memlekete gitmek zorundayım gittiğim ilde açıköğretim sınavına girebilir miyim acaba

CEVAP VER