Açık Lisede Alan Değişikliği Sonrası Kredim Düşermi?

10
1.186 views

blankSiz Sordunuz:  Açık Öğretim Lisesinin Türkçe Matematik alanında okuyorum. Alanımı Sosyal Bilimler Alanı olarak değiştirmek istiyorum. Alanımı değiştirdiğimde alan kredilerimde her hangi bir değişiklik, azalma ve düşme olurmu?

Biz Cevapladık:  Açık Lisede topladığınız kredinizde her hangi bir değişiklik olmaz. Fakat geçmeyi düşündüğünüz alandaki ortak alan dersleri silinmezken, bir önceki alanda aldığınız alan dersleri, geçmeyi düşündüğünüz alanda yoksa sadece onlar silinir.
Örneğin şu anki alanınız olan Türkçe Matematik Alanındaki Türk edebiyatı 4 (Alan Dersi) sınavını başarıp o dersin alan kredisini hak kazanmış olun.  Siz alan değiştirip Sosyal alanına geçtiğinizde, Türk edebiyatı 4  (Alan Dersi) Sosyal Bilimler alanında da olduğundan bu dersden aldığınız alan kredisi silinmeyerek aynen kalır.
Aynı şekilde şu anki alanınız olan TM Alanındaki Matematik 3 (Alan Dersi) sınavını başarıp o dersin alan kredisini hak kazanmış olun.  Siz alan değiştirip Sosyal alanına geçtiğinizde, Matematik 3 dersi Sosyal Bilimler alanında Alan dersi olmadığından bu dersden aldığınız alan kredisi silinir.

10 YORUMLAR

  1. Türkçe – matematik bölümünü okumaktayım biraz zor geldiği için sözel bölüme gecmek istiyorum.Şuan kredim=195 alan kredim=68 ilerdede kolaylık olması açısından sözel bölümee gecmek istiyorum.genel olarak size sorulan soruları ve cevapları okudum aklıma takılan bazı sorular var.toplam kredide düşüş olmuucak dedinizz ama ortak ve secmeli derslerden aldımız krediler iptal mi olucak.Ayrıca kendi bölümümden matematikten hiç gecemedim. bunu üzerine benim alan kredimde düşüş olur mu?

  2. mehaba türkçe matemeatik alanından genel kültür alanına geçtim toplam kredim 101 ben en kısa sürede ful yaparsam ne zaman mezun olabilirim ortak dersleri vermem şart mı bide son olarak her hangi bi dersi geçmek için kaç net yapmak gerekli

  3. Merhaba benim sorum su : 2011yilinda acikogretimden mezun oldum. Esit agirlik bolumunde idim. Fakat son 2 sinavimda sosyal bilimlere gecis yapmisim.( fark etmeyerek ) alan degismi vs. butonlarini kurcalarken. Bu senede uni sinavina girdim. Alan degisimini yeni fatk ettim. Diploma ile hic isim olmamisti. Acik ogretime grdgim zaman ogrenci bilgilerne kayit oldgmdan beri ea alaninda iken son 2 sinavda sosyal bilimler gozukmusum. Suan diploma elimde tabi alan sosyayl bilimler… Sizce bu konun bir telafisi olabilirmi ?? Sevgiler.

    • Olamaz. Ancak alanlar ve katsayılar kaldırıldığı için sizin için bir sorun oluşturmaz. İstediğiniz puan türünden sınava girme hakkınız var.

CEVAP VER