Açık Öğretim Lisesi Alanım Hangisi? Neden Alanım Yok?

20
1.602 views

blankSiz Sordunuz:  Örgün eğitim yani normal Genel Liseden 4. Sınıfa geçtim ve bu yıl Açık Öğretim Lisesine kaydımı yaptırdım. Sanırım 12.sınıf oluyor. Ancak tasdiknamemde 4 yıllık yazıyor ve normal lisedeki alanım Türkçe matematik alanı. Ancak Açık Lise öğrenci sayfamda alan yok yazıyor. Burada bir yanlışlık yok mu? Benim Türkçe Matematik alanından devam etmem gerekmiyor mu?  Beni Açık Liseye kayıt yapan okul görevlisi kaydımı yanlış mı girdi?

Biz Cevapladık:  Eğer ilköğretim – Ortaokul mezunu olsaydınız yeni uygulamaya göre Açık Liseye alansız devam edecektiniz. Ancak Size Normal Liseden ve alanlı olarak geldiğiniz için Açık Öğretim Lisesinden istediğiniz bir alanda devam etme hakkınız var. Ancak siz hiç merak etmeyin, kayıt evraklarınız Ankara’ya gidip incelendiğinde durumunuz alansızdan okuyacak öğrenci durumundan, alanlı okuyacak öğrenci durumuna çevrilecektir.

 

Açık Öğretim Lisesi 2012-2013 Eğitim Öğretim yılının 1. döneminden  itibaren Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı olup da kayıt yenileme, silik öğrenci aktifleştirme, tasdiknameli form c, yaptıracak öğrencilerden toplam dönemi 9 ve üzeri olanlar ALANLI ( Fen Bilimleri, Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Türkçe Matematik ve Yabancı Dil), toplam dönemi 8 ve altında olanlar ise ALANSIZ ( Alan Yok) olarak işlem yapılacaktır.

Açık Öğretim Lisesine 2012-2013 eğitim öğretim yılında yeni kayıt yaptıracak öğrencilerden tasdikname ve öğrenim belgesine göre dönemi 9 ve üzeri olanlar ALANLI ( Fen Bilimleri, Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Türkçe Matematik ve Yabancı Dil), dönemi 8 ve altında olanlar ALANSIZ ( Alan Yok) olarak kayıt edilecektir.

2012-2013 Eğitim Öğretim yılı 1. Dönemi itibarıyla kayıt yenileyen, silik öğrenci aktifleştirme, tasdiknameli form c ve yeni kayıt yaptırıp aktif duruma gelen öğrencilerin ALANLI/ALANYOK uygulamasına göre yukarıda belirtilen şartlara göre sistem üzerinden güncelleştirmesi Açık Öğretim Lisesi tarafından yapılacaktır.  Bu durumda olan öğrencilerden ders seçme işlemini daha önceden yapmış olanların dersleri Açık Öğretim Lisesi tarafından silinecek olup, derslerin öğrenciler tarafından tekrar seçilmesi gerekmektedir.

ALANSIZ ( Alan Yok) olarak kayıtları yapılan öğrenciler alan değiştiremeyeceklerdir.

Açık Öğretim Lisesi ALANSIZ ( Alan Yok) olarak kayıt yaptıran öğrenciler Alan Yok sistemine göre mezuniyet şartlarını tamamlamak zorundadırlar.

Alansız Okuyacak Genel Lise Öğrencilerinin Dersleri (ALAN YOK)

 

20 YORUMLAR

 1. merhaba hocam size bir kaç sorum olucak toplam dönemim 12 a.ö.lde okuduğum dönem 6 toplam kredim 167 alan kredim 94 şimdi 2. dönem için kayıt yenilememi 16 marta kadar tamamlıyacağım bu 2 dönemde mezun olabilirmiyim.. ygs baş vurumu yaptım barajı gectiğim takdirde bana okuldan tahminen kaç ek pogan gelir ? ve ben lise mezunu olanlar için kpss sınavına girebilirmiyim ? şimdiden size çok teşekkr ediyorum kolay gelsin.

  • Kalan tüm zorunlu derslerinizi verdiğiniz yada muaf olduğunuz taktirde ve 192 krediye ulaştığınız taktirde mezun olabilirsiniz. KPSS girebilirsiniz. Ek puanı ÖSYM hesaplar.

 2. ben meslek lisesi öğrencisiyim 11. sınıftayım 1 sene tekrar yaptım
  güzellik bölümü okuyorum ancak açık meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum
  bölümümü değiştirme imkanım mümkünmüdür yoksa sadece açıktanda sadece
  güzellik bölümündenmi devam edebilirim , geçersem eğer şartları nedir . birde direk olarak kaydımı düz liseye alabilirmiyim ilginiz için teşekkürler

 3. Merhaba hocam.Bende ortadogu programinda okuyorum..5 yil once kayit olmustum ama hic sinava girmedim.bu sene tekrar kaydimi yeniledim.bilgilerime girdigimde kredimin sifir olmasina ragmen okudugu donem sayisi 2 yaziyo..kredi tamamlandiktan sonra 8 donemde mezun oldugundan..ben 2 yilda kredi tamamlayabilirmiyim.seneye ycs sinavlarina girmek istiyorum.cok gec kaldim artik zaman kaybetmek istemiyorum.bir de bendede alan yok yaziyor.ders secme konusunda bana yardimci olabilir misiniz ?

 4. internetten biraz araştırdım alan yok sistemndki öğrenclrn o şeklde dvm ediceği yazıyo ama o zamnda sistemn hata vermesi gerkmz mi alan seçmye kalktıgımz zamn bi yardmcı olrsanz çok sevnrm alan yok sistemnde olmama rgmen bunun nasıl oldgnu

 5. Merhaba hocam ben ortadoğu programında acik liseyi veriyorum bazı sebepten dolayı kayitimi turkiyeye alındı ve Türkiye’de sınava girdim .. Tekrar Kayitimi ortadoğu ya aldırdım ve Ocak’ta yine sınavlara katicam… 2013 te ycs sınavına katılmak istiyorumm … Türkiyede sınava girmem kaydımın alınması buna ycs sınavına girmeme manimi.. Lütfen beni aydinlatirmisiniz… Eğer ycs girebiliyorsam hangi evrakları hazirlam âm lazım … Ben işçi cocuguyum yıllardır yurt disinda yasıyorum ….

 6. Merhaba hocam ben ortadoğu programında acik liseyi veriyorum bazı sebepten dolayı kayitimi turkiyeye alındı ve Türkiye’de sınava girdim .. Tekrar Kayitimi ortadoğu ya aldırdım ve Ocak’ta yine sınavlara katicam… 2013 te ycs sınavına katılmak istiyorumm … Türkiyede sınava girmem kaydımın alınması buna ycs sınavına girmeme manimi.. Lütfen beni aydinlatirmisiniz… Eğer ycs girebiliyorsam hangi evrakları hazirlam âm lazım … Ben işçi cocuguyum yıllardır yurt disinda yasıyorum ….Cevabınızı emailime gönderirseniz size minnettar kalırım…

 7. hocam 135 kredim var alansız okuyordum şu anda alan seçme şansım var böylemi devam edeyim yoksa sosyal veya genel kültür seçsem bana ne faydası olur

CEVAP VER