Ortak Derslerden Muaf Olunuyor mu? YGS sınavına Girebilirmiyim?

54
2.847 views

Siz Sordunuz: Benim şu an 126 kredim var ve bu dönem 30 kredilik ders seçimi yaptım. Ortak derslerde Geometri 1-2 yazıyor. Ben bu dersten 3 defa sınava girip veremediğim taktirde muaf oluyormuyum? Ortak ders zorunlu ders demek değilmi? Alanım Genel Kültür. Bu sene YGS ye girebirmiyim?

Biz Cevapladık:  Açık Lisede Ortak derslerden (Dil ve Anlatım dersi hariç) 3 kez sınava girip başaramazsanız o dersten muaf oluyorsunuz. Ancak Geometri 1 ve Geometri 2 ayrı ayrı dersler. Geometri 1 dersinden 3 kere, Geometri 2 dersindende 3 kez sınava girip başarısız olmanız durumunda bu derslerden muaf olursunuz. Tabiki sonuçta muaf olduğunuz derslerin kredisini alamazsınız.
Bu seneki YGS sınavına girebilirsiniz.

54 YORUMLAR

 1. selam hocam ben mesleki açık öğretim lisesinde okuyorum…(ticaret meslek lisesi) Ben bütün ortak dersleri verdim ancak matematik 2 ve Türk dili edebiyatı 7 dersinin karşısında muaf yazıyor..yüz yüze eğitimde son sınıftayım. acaba bu sene mezun olabilir miyim ? bu muaf dersleri vermek zorunluluğumuz var mı ?

 2. Ben acik liseye 2.donem gectim 239 kredim var ders secimi yaparken ortak dersleri secmem gerektigini soylediler eger ben ortak derslerden basarisiz olursam mezun olamaz miyim ?

 3. ingilizce 5 ve 6 zorunlu ders 2 defa sınava girdim başarısız oldum 3 başaramazsam muaf oluyorum ama ben ingilizce 5 in sınavına giremedim geciktiğim için

  zorunlu dersin sınavına girmediğimiz zamanda muaf olabiliyormuyuz

 4. hocam muaf oldugumuz derslerin kredisini neden alamıyoruz örnegin ben bu dönem matematigi muaf seçmiştim we kredisini alabilirim diye düşünüyodum

 5. Selamlar hocam 2 dönem matematik dersinden kaldım,1dönem kayıt yenilemeyip sınava girmedim.Ve şu an matematik-1 dersinden muaf görünüyorum.Sorum birdersten 3 defa kalınması gerekmiyrmuydu o dersten muaf olmak için?İkinci sorum ise matematik-1den muaf olunca bu matematik 2 yi etkilemiyormu?Yani matematik-1den muaf olunca matematik 2 hala ortak ders olarak kalıyormu?

 6. Ozaman matematik 2 dersi içindemi aynı durum geçerli?Örgün eğitimde iken matematik dersinden 2 dönemde de kaldım.Şu durumda veremediğim taktirde matematik-2 dersi 2 dönemdemi muaf olur,3 dönemdemi?

   • Selamlar hocam.Ben sizin cevabınızdan sonra 147 yi aradım birde onlara sordum.Onlarda 2 dönem matematik 2 den kalmalısınız diyorlar muaf olması için.Şunu eklemek isterim sanırım orada bir karışıklık oldu.Ben 1 sene örgün eğitimde tam olarak okudum ve sınıfta kaldım,2.seneyi gitmedim.Yani hali ile örgün eğitimde iken 1 dönem kalmış olmuyormuyum matematik 2 dersinden?Sizide çok sıkıyorum ama kusuruma bakmayım:).Cevabınız için şimdiden teşekkür eder saygılar dilerim…

    • Örgün lisede 1 sene, Açık lisede 2 dönem olarak kabul edilir. 1 senenin ilk dönemi Matematik 1 dersini, ikinci dönem Matematik 2 dersini almış olursunuz. 2. dönem matematik 2 dersinden kaldığınız için 1 dönem kalmış oluyorsunuz.

 7. Ben açık öğretime yeni KAyıt yaptırdım lise 2 den Devam Ediyorum dönem 1 alanım yok Ortak Dersleri Nasıl Seçicem yani dil anlatım 1 dil anlatım 2 dil anlatım 3 var mesela bunlkarın 3 de ortak yazıyo karşısında ben 3 nüdemi seçicem yoksa 1’i mi ?? yardımcı olursanız Sevinirim Bide Benim tarih Dersinin Karşısında MUAF yazıyo sınava girmedigim halde ??

 8. Ben Açık öğretime Yeni KAyıt Oldum Öğrencilik Dururum aktif hale geldi ders seçimi yapıcam fakat ortak dersler olarak türk edebiyat 1 türk edebiyat 2 türk edebiyat 3 var bunların 3 de ortak ben bunların 3 ünüde seçmek zorundamıyım yoksa sadece birinimi seçicem ?

 9. Benim 250 kredim var fakat zorunlu 3 dersim kaldığı için mezun olamıyorum.. Dil ve anlatım derslerinden bazılarından muaf oldum tekrar o dersleri seçmek zorunda mıyım ? 🙁

 10. merhaba hocam benim 195 kredim var durumum silik bu sene ygs sınavına gireceğim 2. dönem kayıt yeniletecem ama sınav başvurusundan sonra sanırım kayıt yeniletme mağdur mu olcam ne yapcam ben ayrıca durumum silikken öğrenci belgesi alma şansım varmı

 11. hocam şöyle anlatayım ben geçen sene sınava girdim hem ygs hem lys yıldız teknik üniversitesini kazandım gidemedim diplomamı alamadığım için edebiyat yüzünden bu sene 1. dönem kayıt yenilemeyi yurt dışında olduğum için kaçırdım 2. dönem kaydımı yenileteceğim zaten kredimde doldu tek ortak dersim edebiyat 7 kaldı onuda verip diplamamı alıp sınava girmek istiyorum yapamazmıyım bunu şimdiden teşekkür ederim

 12. merhabalar,ben bu yıl üni sınavına girdm ve mezunolmak için 1 kredim eksik ve iki tane zorunlu dersim war iki kere girdim zorunlu derslere bu 3. dönem sınavında da onlara girecem muaf oldugumuzda kredi geliyor mu bize ?

 13. ben üniversiteyi kazandım ortak ingilizce 8 den iki kere girdim geçemedim ek sınav ne zaman ona girip geçemezsem kredim 193 şuan zorunlu dersim kaldı diye diplomamı alamıyorum ne yapıcam?

 14. Merhabalar 184 kredim var ve kayıt yenilememi yaptım sırada ders seçme işlemi var yalnız ortak (zorunlu) dersim yok kalan 8 kredimi normal seçmeli derslerde almak istiyorum buraya kadar herşey normal ama ders seçme işlemine gelince dil anlatım 1 ve 2 muaf yazıyor bu ne demek dil anlatimdan muaf olunamiyo yazmaları rağmen orda muaf yazıyo acaba kalan 8 krediden bu iki dersi yazıp vermelimiyim saygilar acil cevap bekliyorum lutfen!!

 15. Benim 219 kredim var din kulturu ve ahlak bilgisi dil ve anlatim ve matematik ama dil anlatim Baraj dersi oldugu icin onu gecip 25 puan alirsam eger digerlerinden muaf olursam diplomami alabilir miyim? Bana bir yardimci olur musunuz?

 16. İyi Akşamlar . Öncelikle genel lisede 4yıl okudum ve 2 alltan dersim vardı bazı sebeplerden girip veremedim ve hakkımın bittiğini açık ögretim lisesine kayıt yaptırmam gerektigi soylendı bende gittim acık ogretime kayıt yaptırdım bana 8adet muaf ders verilip 218 kredi verildi ve ben bu derslere 3kez girersem muaf gözüküp mezun olucagım soylendı. Bende bunun üzerine ünv sınavına hazırlanmaya başladım şimdi hocam 3 kez girdikten sonra 3. Sınav sonucları acıklanmadanda üniversite tercihi yapalıyormuyum çünkü tercıhlerde temmuzda yapılıyor son sınavda temmuzda yapılıyor yardımcı olur musunuz ?

 17. Ben ortak derslerin bi kısmıni verdim bi kısmindan muaf oldum 104 kredim var secmeli derslerle kredimi tamamlamak istiyorum istedigim secme derslerini alamiyorum almam gereken secmeli derslerin hepsi ders secerken onume gelmiyo

CEVAP VER