Mesleki Liselilere Sınavsız Geçiş Hakkı

admin 19 Mayıs 2012 712
Mesleki Liselilere Sınavsız Geçiş Hakkı

SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKI

Örgün eğitimde okuyan Meslek Lisesi öğrencilerinin sahip olduğu tüm haklara MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi Öğrencileride sahiptir. Açık Meslek Lisesi öğrencilerinin sahip olduğu haklardan biride sınavsız geçiş hakkıdır.
Ancak sınavsız geçiş hakkı, Meslek Lisesi öğrencilerinin ve MAÖL öğrencilerinin yüzde yüz bir yere yerleşme garantisi veren bir sistem değildir. Bu hak kontenjan ve kurallarla sınırlıdır. Sınavsız geçiş hakkını kullanmak isteyen MÖAL ve Mesleki ve Teknik Orta Öğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler önce kendi bölgelerindeki Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) meslek yüksek okullarını, buradaki kontenjanların dolması halinde bölge dışındaki meslek yüksek okullarından kendi METEB’i dışından öğrenci alan meslek yüksek okullarından tercih yapabilirler.
Not: METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

 

 

 

Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.

1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre
a. Anadolu Teknik Lisesi,
b. Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi,
c. Meslek Lisesi
d. Çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

3
. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Açıklama : Sınavsız geçiş sisteminde başvuru işlemleri ve yerleştirmeler ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Adaylar tercih bildirimlerini Başvuru Merkezlerinden ya da internetten yapacaklardır.

İstatistik : Türkiye genelinde Meslek Yüksek okullarına sınavsız geçiş yapanların %45 i METEB içi %55 i ise METEB dışı tercihleriyle yerleşmiştir. Yerleşenlerin yaklaşık % 80’i 2011 yılı mezunudur.

Mesleki ve teknik lise öğrencileri eğer isterlerse Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesindeki yine kendi branşlarındaki açık öğretim önlisans programlarına da sınavsız geçiş yapabileceklerdir. Buraya yapılacak yerleştirmelerde herhangi bir kontenjan sınırlaması yoktur. Sosyal bilimler ağırlıklı olan bu programlar meslek liselilerin büyük bir çoğunluğuna hitap etmemektedir. Bu 2 yıllık açıköğretim önlisans programlarında okuyup mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girmek ve başarılı olmak suretiyle gerek Açık öğretim lisans programlarına gerekse örgün öğretim lisans programlarına devam edebilirler.

Örgün eğitim veren üniversitelerin DGS için ayırdığı kontenjan 1 yada 2 kişiyi geçmemektedir. Bu sebeple sınavsız geçiş sistemiyle bir önlisans programına yerleşen öğrenciler için 4 yıllık fakülte mezunu olma hayalinin bütün bütün kapanması anlamına gelmektedir. Ayrıca Önlisans programından mezun olup DGS’de başarıları olan öğrencileri kazandıkları lisans programlarında muafiyet sınavları ve intibak eğitimleri beklemektedir.

Bu sebeple birçok meslek liseli için sınavsız geçiş sistemini kullanmak 4 yıllık üniversite defterini kapamak anlamına geliyor.

AÇIKLAMA : METEB (i) İÇ : Sadece aynı mesleki ve teknik eğitim bölgesinde bulunanların yerleştirildiği programlar. METEB (d) DIŞ : Mesleki ve teknik eğitim bölgesi dışından da kontenjan alan programları gösterir.

İstanbul’da meslek liselilere ayrılan sınavsız geçiş kontenjanı toplamda 5755 kişidir. 2011 yılında İstanbul genelindeki 200 den fazla meslek lisesinde okuyan öğrenci sayısı ise yaklaşık 400.000 kişidir. Meslek liselerinden her yıl yaklaşık olarak 70.000 mezun veren İstanbul’da görüldüğü üzere sınavsız geçiş için kontenjanlar mevcut öğrenci sayısına göre oldukça sınırlıdır. Bu kontenjanların % 46’sına sayısal %43’üne eşit ağırlık %10’una sözel %1’ine ise dil ağırlıklı puanlarla öğrenci alınmıştır.

Sınavsız geçiş ile yerleşenlerin bir sonraki sene puanları kırılmadığı için bu önlisans fakültelerine tercihlerin fazla yapıldığı ama yaklaşık %25 inin kayıt yaptırmadığı görülmektedir. Bu yüzden ek yerleştirme döneminde meslek yüksek okulları ön lisans programları herhangi bir yere yerleşememiş meslek liseliler için yine bir alternatif olarak bulunmaktadır.

Duyuru : 2010 yılında sınavsız geçişin kaldırılmasına dönük çalışmalar yapıldığı duyurulmuşsa da sonrasında bu yönde bir gelişme yaşanmadığı için uygulama halen devam etmektir. İleriki yıllarda genel liseler kaldırılıp ya meslek ya da Anadolu liselerine çevrileceğinden, sınavsız geçiş sisteminin de bu yapılanma içinde kaldırılacağı ya da başka bir sisteme dönüştürüleceği beklenmektedir.

ÖSYM Sınavsız geçiş klavuzu için tıklayınız.

YGS sınavı ile geçiş konusuyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya ve LYS sınavı ile geçiş konusuyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya tıklayınız.

 

712 Comments »

 1. Eda 10 Ağustos 2014 at 20:08 - Reply

  Selamun aleykum. Ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve eskişehir ilahiyat 2 yıllık acikogretime yerlestim. Seneye puanım kırılır mi? Kimisi kırılır diyo kimisi kırılmaz diyo kafam cok karıştı. Yardımcı olursanız sevinirim

 2. mustafa kaya 22 Eylül 2014 at 21:54 - Reply

  mrb ben mesleki acık lisese ögrencisiyım kredi 194
  ALAN KREDİ:127 ben yatay geciş yada ünüverste sınavına girebilirmiyim

 3. kübra 01 Ekim 2014 at 16:45 - Reply

  Ben dışarıdan lise okuyorum merak ettiğim konu şu her yıl yapılan ygs’ye girebiliyor muyum kimisi iki yılda bir girebileceğimi söylüyor bide ben hemşire olmak istiyorum sadece ygs ye girerek olabilir miyim ygs soruları dokuzuncu sınıf konularımı bide

 4. aynur 04 Kasım 2014 at 17:12 - Reply

  merhaba ben acık lise okuyorum bölümüm yok ve puanım 80 yani kredim bu sene ygs ye girebilirmiyim ocak yada söyle diyeyim önümdeki iki sınavdanda 35 er kredi aldım ve 70 kredim oldu benim kiyle 150 oldu ve ben yine giremezmiyim ?

  • admin 04 Kasım 2014 at 20:56 - Reply

   2015 YGS başvuru şartları ve yapılacak işlemler için tıklayınız.

 5. MERVE DİNÇEL 24 Aralık 2014 at 16:42 - Reply

  merhabalar . açık öğretim lisesi son sınıftayım suan stajımı yapıyorum toplam kredim 233
  Ortak secmeli 158 alan kredim 75 okuduğum dönem 13 . stajım tamamlandığı taktirde 24 – 24 : 48 kredi daha gelecek ve mezun olacagım öğrenmek istediğim toplamda 281 kredi ile mezun olduğumda okul puanım kaç olucaktır. yatay geçiş için gerekli oldugundan öğrenmek istiyorum acil döner veya email atarsanız sevinirim.

 6. MERVE DİNÇEL 24 Aralık 2014 at 16:49 - Reply

  birde yatay geçiş yaparken ikamet ettiğiniz il veya ilçedeki öğrencileremi öncelik sağlanıyor ikametgaha göremi okudugunuz m.a.o.lisesine göremi bu seçim ?

 7. enis 05 Ocak 2015 at 15:13 - Reply

  mrb 2006 meslek lısesı mezunuyum 2 yıllık acık ogretımde hangı alanları secebılırımve gecıs yapabılırmıyım tesekkurler

 8. kasim 15 Ocak 2015 at 22:37 - Reply

  Selamun aleykum dikey geçiş hakki liseden mezun olduktan sonra kaç yıl geçerli

 9. sum 23 Ocak 2015 at 20:42 - Reply

  Selamunaleykum acik ogretim imamhatip okuyorum gecis hakkim var mi?

  • admin 24 Ocak 2015 at 15:10 - Reply

   Var.

 10. mustafa 16 Şubat 2015 at 00:33 - Reply

  Yüz yüze eğitimde. Son senem zorunlu derslerin yok ama kredi eksgim var diploma alabilirmiyim ?

 11. semra 23 Şubat 2015 at 19:27 - Reply

  merhaba ben bu sene ygs sınavına gireceğim yanlız 26 kredıye ıhtıyacım var mezun olabilmem icin…eger sınavı kazanırsam kredımı tamamlayamazsam unıversıteye gıdemıcekmıyım

 12. merve 31 Mart 2015 at 15:49 - Reply

  Merhaba ben kiz meslek lisesi haziran giyim bolumu 2007 mezunuyum dikey geçişle aciktan sinavsiz bölümümü okuyabilirmiyim

Leave A Response »