' Mesleki Liselilere Sınavsız Geçiş Hakkı | Açık Öğretim Lisesi ve Açık Meslek Lisesi

Mesleki Liselilere Sınavsız Geçiş Hakkı

admin 19 Mayıs 2012 679
Mesleki Liselilere Sınavsız Geçiş Hakkı

SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKI

Örgün eğitimde okuyan Meslek Lisesi öğrencilerinin sahip olduğu tüm haklara MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi Öğrencileride sahiptir. Açık Meslek Lisesi öğrencilerinin sahip olduğu haklardan biride sınavsız geçiş hakkıdır.
Ancak sınavsız geçiş hakkı, Meslek Lisesi öğrencilerinin ve MAÖL öğrencilerinin yüzde yüz bir yere yerleşme garantisi veren bir sistem değildir. Bu hak kontenjan ve kurallarla sınırlıdır. Sınavsız geçiş hakkını kullanmak isteyen MÖAL ve Mesleki ve Teknik Orta Öğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler önce kendi bölgelerindeki Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) meslek yüksek okullarını, buradaki kontenjanların dolması halinde bölge dışındaki meslek yüksek okullarından kendi METEB’i dışından öğrenci alan meslek yüksek okullarından tercih yapabilirler.
Not: METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

 

 

 

Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.

1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre
a. Anadolu Teknik Lisesi,
b. Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi,
c. Meslek Lisesi
d. Çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

3
. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Açıklama : Sınavsız geçiş sisteminde başvuru işlemleri ve yerleştirmeler ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Adaylar tercih bildirimlerini Başvuru Merkezlerinden ya da internetten yapacaklardır.

İstatistik : Türkiye genelinde Meslek Yüksek okullarına sınavsız geçiş yapanların %45 i METEB içi %55 i ise METEB dışı tercihleriyle yerleşmiştir. Yerleşenlerin yaklaşık % 80’i 2011 yılı mezunudur.

Mesleki ve teknik lise öğrencileri eğer isterlerse Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesindeki yine kendi branşlarındaki açık öğretim önlisans programlarına da sınavsız geçiş yapabileceklerdir. Buraya yapılacak yerleştirmelerde herhangi bir kontenjan sınırlaması yoktur. Sosyal bilimler ağırlıklı olan bu programlar meslek liselilerin büyük bir çoğunluğuna hitap etmemektedir. Bu 2 yıllık açıköğretim önlisans programlarında okuyup mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girmek ve başarılı olmak suretiyle gerek Açık öğretim lisans programlarına gerekse örgün öğretim lisans programlarına devam edebilirler.

Örgün eğitim veren üniversitelerin DGS için ayırdığı kontenjan 1 yada 2 kişiyi geçmemektedir. Bu sebeple sınavsız geçiş sistemiyle bir önlisans programına yerleşen öğrenciler için 4 yıllık fakülte mezunu olma hayalinin bütün bütün kapanması anlamına gelmektedir. Ayrıca Önlisans programından mezun olup DGS’de başarıları olan öğrencileri kazandıkları lisans programlarında muafiyet sınavları ve intibak eğitimleri beklemektedir.

Bu sebeple birçok meslek liseli için sınavsız geçiş sistemini kullanmak 4 yıllık üniversite defterini kapamak anlamına geliyor.

AÇIKLAMA : METEB (i) İÇ : Sadece aynı mesleki ve teknik eğitim bölgesinde bulunanların yerleştirildiği programlar. METEB (d) DIŞ : Mesleki ve teknik eğitim bölgesi dışından da kontenjan alan programları gösterir.

İstanbul’da meslek liselilere ayrılan sınavsız geçiş kontenjanı toplamda 5755 kişidir. 2011 yılında İstanbul genelindeki 200 den fazla meslek lisesinde okuyan öğrenci sayısı ise yaklaşık 400.000 kişidir. Meslek liselerinden her yıl yaklaşık olarak 70.000 mezun veren İstanbul’da görüldüğü üzere sınavsız geçiş için kontenjanlar mevcut öğrenci sayısına göre oldukça sınırlıdır. Bu kontenjanların % 46’sına sayısal %43’üne eşit ağırlık %10’una sözel %1’ine ise dil ağırlıklı puanlarla öğrenci alınmıştır.

Sınavsız geçiş ile yerleşenlerin bir sonraki sene puanları kırılmadığı için bu önlisans fakültelerine tercihlerin fazla yapıldığı ama yaklaşık %25 inin kayıt yaptırmadığı görülmektedir. Bu yüzden ek yerleştirme döneminde meslek yüksek okulları ön lisans programları herhangi bir yere yerleşememiş meslek liseliler için yine bir alternatif olarak bulunmaktadır.

Duyuru : 2010 yılında sınavsız geçişin kaldırılmasına dönük çalışmalar yapıldığı duyurulmuşsa da sonrasında bu yönde bir gelişme yaşanmadığı için uygulama halen devam etmektir. İleriki yıllarda genel liseler kaldırılıp ya meslek ya da Anadolu liselerine çevrileceğinden, sınavsız geçiş sisteminin de bu yapılanma içinde kaldırılacağı ya da başka bir sisteme dönüştürüleceği beklenmektedir.

ÖSYM Sınavsız geçiş klavuzu için tıklayınız.

YGS sınavı ile geçiş konusuyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya ve LYS sınavı ile geçiş konusuyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya tıklayınız.

 

679 Yorum »

 1. serap merve ökmen 30 Mart 2014 at 01:33 - Reply

  mrb hocam kız kardeşim acık lise cocuk gelişimi mezunu.acık lise içinde 2 yıllık dikey geçiş hakkı varmı varsa bu konuda kısa bi bilgi verebilirmisiniz tesekkürlerimi sunuyorum.

  • admin 30 Mart 2014 at 02:42 - Reply

   Sınavsız geçiş için YGS başvurusu yapmanız gerekir.

 2. defne 30 Mart 2014 at 19:58 - Reply

  Merhba ben kız meslek lisesi anadolu teknik çocuk gelisimi okuyorum bu yıl mezun olucam ygsye grdm fakat baraji geçemedim sinavsiz geçiş hakkımi kullanmak istiyorum baraji gecememis olmam bi engel cikarirmi ? Birde bulunduğum şehirdeki üniversitesiye geçiş yapmazsam şansım azalrmı yani anadolu teknik oldgm icin başka şehrlerde de öncelgm warmi ? Acil cevap lütfen

  • admin 30 Mart 2014 at 23:56 - Reply

   Konu hakkında ÖSYM kurumuyla iletişim kurunuz.

 3. duygu melih 09 Nisan 2014 at 21:31 - Reply

  mrb hocam bnde açık lise çocuk gelişimi mezunuyum.geçiş hakkım hangi bölümler için geçerli ve sınavsız geçiş hakkım açık öğretim içinde geçerli mi şimdiden teşekkürler

  • admin 09 Nisan 2014 at 21:48 - Reply

   Okuduğunuz alanlı ilgili geçiş hakkınız var.

 4. onurcan 15 Nisan 2014 at 17:47 - Reply

  mrb..ben 2011 bilgisayar bölümü meslek lise mezunuyum ygsye girdim..benim yıldan dolayı yerleşme şansım varmı acaba,tabi sınavsız geçişle, şimdiden teşekkürler

  • admin 15 Nisan 2014 at 19:16 - Reply

   Şansınızı deneyerek görebilirsiniz.

 5. okan 20 Nisan 2014 at 19:37 - Reply

  merhaba…benim ygs puanım 165 bu puanla açıköğretim fakültesi maliye bölümü okuyabilirmiyim..eğer okuyabilirsem mezun olduktan sonraa kpss ye girme zorunluluğu varmı,yani kpps girmeden 4 senelik diplomayla iş bulabilirmiyim…teşekkürler

  • admin 20 Nisan 2014 at 23:15 - Reply

   Okuyabilirsiniz… Zorunlu değilsiniz…

 6. sera koç 23 Nisan 2014 at 02:09 - Reply

  Mrb hocam ben 2005 anadolu kimya teknik lisesi mezunuyum iki yıllık snavsz gecis hakkimi kullanmadim hala gecme imkanim varmi dsardan okumak istiorum var ise tercihler hakkinda bilgi verebilirmisiniz tesekkur ederim

  • admin 23 Nisan 2014 at 03:20 - Reply

   YGS başvurusu yapıp şansınızı deneyebilirsiniz.

 7. Gökhan kür 24 Nisan 2014 at 02:13 - Reply

  5-6 yıldır avukat Asistanlığı yapıyorum. Meslek lisesi mezunuyum 32 yaşındayım. Sınavsız geçiş ile adalete basvurabilirmiyim yada ne yapmam lazım? Bilgilendirme yaparsanız memnun olurum

  • admin 24 Nisan 2014 at 03:15 - Reply

   YGS başvurusu yapmanız gerekir.

 8. onur 26 Nisan 2014 at 03:03 - Reply

  merhaba,ben ygsden 160 puan aldım.açıköğretimden 4 senelik maliye veya çalışma ekonomisi bölümlerini tercih edebiliyormuyum..teşekkürler

  • admin 26 Nisan 2014 at 04:22 - Reply

   Tercih edebilirsiniz…

 9. gül 29 Nisan 2014 at 19:18 - Reply

  mrb 2006 sağlık meslek mezunuyum açık öğretime sınavsız kayıt olma hakkım varmı hocam

  • admin 29 Nisan 2014 at 23:10 - Reply

   YGS başvurusu yapıp şansınızı deneyebilirsiniz.

 10. ayşe yılmaz 13 Haziran 2014 at 10:06 - Reply

  selam hocam ben ticaret lisesi mezunuyum sınavsız dikey geçiş hakkımı nasıl kullanabilirim ygsdn 140 aldım

  • admin 13 Haziran 2014 at 11:20 - Reply

   YGS başvuru formunda “Sınavsız geçiş hakkından yararlanmak istiyorum” tercihini işaretlediyseniz, tercih zamanı tercih yapmanız yeterlidir.

 11. Pınar Oktay 15 Haziran 2014 at 21:52 - Reply

  Merhaba mesleki açık öğretim son siniw öğrencisiyim bilisim bölümünde okuyorum. Istsnbulda herhangi bir universitede örgün egitim olmak şartıyla okuyabilirmiyim? Vede bilgisayar ogretmenligine yine örgün egitime yatay g yapma hakkım varmıdır?

  • admin 15 Haziran 2014 at 22:50 - Reply

   Sınavsız geçiş hakkından yararlanmak için YGS başvurusu yapmalısınız.

 12. Pınar Oktay 17 Haziran 2014 at 22:59 - Reply

  Birsey daha soracağım. Ben yüzyüze eğitimi tamamladim sadece disardan açıköğretimden sinavlar kaldi .onlara agustosta giricem. Ben şunu ogrenmek istiyorum agustosta gireceğim sinavin sonucu 22 eylulde belli olacak. Yani mezun oldugumda o zaman belli olacak. Ama üniversite kayitlari 22 eylülden once biterse . Ki oyle tahmin ediyorum ben nasil kayıt yaptiricam. Bu konu hakkinda ne yapabilirim???

  • admin 18 Haziran 2014 at 01:30 - Reply

   AÖL öğrencilerine ek kayıt süresi verilmektedir.

 13. Pınar Oktay 18 Haziran 2014 at 09:24 - Reply

  Çok teşekkür ederim saolun

 14. ayten 23 Haziran 2014 at 22:13 - Reply

  merhaba benim kredim 186 olmuş 8.dönemim sosyal bölümü 192 için 6 krediye ihtiyacım var zorunlu derslerim 4 tane yazıyor ama dil anlatımdan 2 tane anca girdim onlardan geçmiştim ama bu dönem ing kaldım bidaki kayıtta dil anlatımdan yine cıkarmı tarihtede aynı 1ve 3 girdim tarihin digerleride cıkarmı teşekkürler TASDİKNAMEYLE kayıt olmuştum ……………………….bana uzun acıklayın

  • admin 24 Haziran 2014 at 12:12 - Reply

   Dil ve Anlatım derslerini mutlaka geçmelisiniz, geçene kadar karşınıza çıkar.

 15. Dilara şarer 25 Haziran 2014 at 13:34 - Reply

  Hocam ben açık öğretimde bilişim bölümünü okuyorum üçüncü sınıf öğrencisiyim ygs ye girebilirmiyim

  • admin 26 Haziran 2014 at 12:22 - Reply

   YGS başvuru şartları ve yapılacak işlemler için tıklayınız.

 16. Aykut 29 Haziran 2014 at 12:33 - Reply

  Hocam merhaba.
  Direk konuya girmek istiyorum. Kardeşimin LYS sonucunu öğrendik çok ama çok iyi bir sıralaması var. Kesin olarak kazanacak yani.
  Ama şöyle bir durum var. Şu an 179 kredisi var. 2.dönem sınavları ile birlikte kesin olarak 192 kredide oluyor. Ama zorunlu dersleri kalıyor malesef. 3-4 tane ingilizce dersi kalacak. Onlarıda .dönem sınavlarında girip yapamayacak ama 3 kez girdiği için muaf olacak. Buraya kadar sıkıntı yok herşey olağan gibi. Ama MEB sınav sonuçlarını inanılmaz derecede geç açıkladığı için kayıt sırasında sancılı günler bizi bekliyor. Sonuçlar 22 eylülde açıklanacak ama üniversite kayıtları 1-5 eylül arası. Biz ne yapacağız ? 3. dönem sınavları sonucunda mezun olacak ama o mezun yazma durumu ne kadar sürecek onu bilmiyoruz.
  Bir de şeyi merak ediyorum üniversiteye kayda gitmeden evvel halk eğitimden mezuniyet belgesi falan verirlermi.

  Yani kredisi 192 ama zorunlu dersleri var 3-4 tane. Sizce ne yapamlıyız. Yurt kaydı, üniversite kaydı çok sıkıntı olacak.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • admin 29 Haziran 2014 at 13:04 - Reply

   AÖL öğrencilerine ek kayıt süresi verilmektedir.

 17. mehmet aslan 30 Haziran 2014 at 11:59 - Reply

  hocam ben ygs kaydırma yaptım 140 geçemedim snavsız geçiş hakkım varmı

  • admin 30 Haziran 2014 at 14:22 - Reply

   YGS başvuru formunda Sınavsız geçiş seçeneğini işaretlediyseniz tercih yapabilirsiniz.

 18. yağmur 01 Temmuz 2014 at 06:21 - Reply

  açık meslek lisesine geçmek zorunda kaldım. muhasebe ve fınansman okuyorum bu yıl son senen yuz yuze egıtımıde zorunlu derslerimi de bıtırdım üniversiteye girmek ıstıyorum o kadar uzak geliyo ki 2 yıllık geçiş hakkımı kullansam tutarmı şansım var mı ankarada yaşıyorum derslerimi bıtırdım ama kredim tam tamamlanmadı fakat ünv. kayıtlarına kadar bın tane sınav var tercihden sonra bitirsem de olur mu

  • admin 01 Temmuz 2014 at 10:22 - Reply

   Olur…

 19. sukru 03 Temmuz 2014 at 15:56 - Reply

  Ben şükrü meslek lisesi elektrik bolumu mezunuyum YGS sen 129 aldim yatay geçiş yapmak istiyorum sizce yapabilirmiyim

  • admin 03 Temmuz 2014 at 23:19 - Reply

   140 puan barajı altında kalanlar tercih yapamazlar.

 20. asss 08 Temmuz 2014 at 09:02 - Reply

  İyi günler ben acil öğretim çocuk gelişimi mezunuyum tibbi sekreter olabilirmiyim 2 yillik gecisle

  • admin 08 Temmuz 2014 at 10:52 - Reply

   Sınavsız geçişten sadece kendi alanınızdan yaralanırsınız. Diğer bölümler için YGS ve LYS Sınavlarına girmeniz gerekir.

 21. Fatih Degirmencioglu 08 Temmuz 2014 at 12:23 - Reply

  iyi günler benim şuanda 189 kredim var ve bu sene üniversteye tercih yapıcam fakat üniverste kayıtları ağustos sonu veya eylül başı gibi yapılıyo ama 3. dönem sınav sonuçları eylülün son haftası açıklanıyor bu şartlar altında üniversteye kayıt yaptırabilecek miyim yaptırabilirsem vakıf veya devlet üniverstesi fark eder mi ?

  • admin 08 Temmuz 2014 at 15:08 - Reply

   Aöl öğrencilerin ek kayıt süresi verilmektedir. Fark etmez…

 22. murat güngör 09 Temmuz 2014 at 08:51 - Reply

  Hocam benim kredim 205 birkaçtane zorunlu ders yüzünden mezun olamadım ben üniversite sınavına girmek istiyorum ne zaman girebilirim ayrıca kpss sınavına girebilirmiyim

  • admin 09 Temmuz 2014 at 15:07 - Reply

   2014 KPSS girebilir, 2015 YGS başvurabilirsiniz.

 23. cihan 09 Temmuz 2014 at 09:13 - Reply

  merhba ben 1999 ticaret lisesi mezunuym ygs ye girmeden sınavsız geçiş yapabilirmiyim. yaparsam ne zaman yapmam gerekir. yada açık ögretim okumam için kaç puan almam gerekır sınav basvuruları bu yıl gecti herhalde seneye basvurumu yapmam gerekir iyi günler

  • admin 09 Temmuz 2014 at 15:06 - Reply

   YGS başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz. 2015 YGS başvurusu yapabilirsiniz. 2015 YGS başvuru şartları ve yapılacak işlemler için tıklayınız.

 24. Gökhan eğriçay 09 Temmuz 2014 at 10:10 - Reply

  Hocam ben açık öğretim lisesi öğrencisym askere gitmek zorunda kaldım 50 küsür kredim var yeni kayıt mi yapmam lazım yoksa yenileme mi yapmam lazım ? Ve meslek i açık öğretime geçmek istiyorum ve meslek i açık öğretmin kaç yıl olduğunu öğrenmek istiyorum 192 kredi tamamlanınca mi yoksa ayrı bi yöneti mi mi var ve meslek i öğrettim de tıbbi dokumamasyon mesleğini okuya bilir miyim şimdi den teşekkürler.

  • admin 09 Temmuz 2014 at 15:29 - Reply

   MAÖL kayıt işlemleri ve tüm merak ettikleriniz için tıklayınız. .

 25. CİHAT TANRIVER 14 Temmuz 2014 at 07:24 - Reply

  Merhaba ben 1994 /95 i.h.l. mezunuyum işletme bölümüne dikey geçiş yapa bilirmiyim veya hangi bölüme geçiş yapabilirim.

  • admin 14 Temmuz 2014 at 11:13 - Reply

   YGS başvurusu yapmanız gerekir.

 26. ilkan yıldırım 14 Temmuz 2014 at 08:02 - Reply

  Merhaba Hocam kolay Gelsin Ben 2006 Meslek Lisesi Mezunuyum Bir Yere Yerleşe Bilme Şansım Var mı Nasıl Bir Yol İzlemeliyim Tercih Yaparken Orta öğretim puanının bir Önemi Var mı yardımcı Olabilirmisiniz Şimdiden Teşekkür Ederim.?

  • admin 14 Temmuz 2014 at 11:14 - Reply

   YGS başvurusu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

 27. Yasemin demir 15 Temmuz 2014 at 18:42 - Reply

  Merhaba hocam 187 kredim var ve üniversiteyi dışardan okumak istiyorum fakat ne yapacagımı bilmiyorum bana bir bölüm önerirmisiniz şimdiden teşekkür ederim..

  • admin 15 Temmuz 2014 at 19:52 - Reply

   Öncelikle YGS başvurusu yapmanız gerekir. Sınavdan en az 140 puan aldığınız taktirde AÖF okuyabilirsiniz.

 28. Yasemin demir 16 Temmuz 2014 at 10:34 - Reply

  Peki dikey veyada sınavsız hangi bölümlere girebilirim

  • admin 16 Temmuz 2014 at 11:56 - Reply

   Kendi alanızla ilgili bölümlere başvurabilirsiniz.

 29. mutlu vızvız 16 Temmuz 2014 at 11:49 - Reply

  merhaba ben kız meslek lisesi yiyecek içecek bölümünden 2013 mezunuyum. geçiş hakkımı kullanmadım puanımla 2 yıllık bir üniversite okuyorum.lisedeki bölümümle alakasız. bu üniversiteyi bitirdikten sonra geçiş hakkımı kullanabilir miyim? bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin 16 Temmuz 2014 at 11:59 - Reply

   Başvurup şansınızı deneyebilirsiniz.

 30. Yasemin demir 16 Temmuz 2014 at 13:03 - Reply

  Normalde Eşitagırlık tı ama şuanda açıklisede bölümler kalktı hangi bölümleri tercih edebiliyorum

  • admin 16 Temmuz 2014 at 16:45 - Reply

   İstediğiniz tüm puan türlerinden sınava girebilirsiniz.

 31. yagiz koç 17 Temmuz 2014 at 11:11 - Reply

  selam.ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum.aynı bölümle ilgili sınavsız 2 yıllık geçiş yapmak istiyorsam önce ygsye başvuruda bulunmam ve tercih kısmından işaretlemem gerekiyor.yani sadece başvuruda bunu belirtmek gerekiyor öylemi

  • admin 17 Temmuz 2014 at 16:54 - Reply

   Evet.

 32. mehtap adıyaman 20 Temmuz 2014 at 18:57 - Reply

  Maol imam hatip altinci donem okuyorum 172kredimvar.ortak ve alan derslerimi bitirip son iki yılı birlikte verecektim ama verdigim mat 1muaf oldugum mat2 tekrar kodu degistirilerek zorunlu derslere eklendi acaba sebeb nedir itiraz edemezsin dediler lutfen yardimedin

  • admin 20 Temmuz 2014 at 22:38 - Reply

   0312 213 01 34 numaralı telefonu arayarak 1304 tuşlayınız.

 33. şeriban göçer 22 Temmuz 2014 at 14:46 - Reply

  mrhlar hocam ben 2005 mezunuyum 2 yıllığa geçiş hakkım şuana kadar kullanmadım bu yıl tercih hakkım yatım sizce gelir mi bölümüm aciltıp teknisyeni tercih ettiğim yer ise mardin acil yardim ve ilkyardım

  • admin 22 Temmuz 2014 at 16:41 - Reply

   Bekleyip göreceksiniz.

 34. Ceylan Arpat 23 Temmuz 2014 at 10:45 - Reply

  mrb hocam ben ticaret meslek lisesi okuyorum. ve bu sene bir yandan üniversite için hazırlık yapacağım. Fakat 4 yıllık maliye istiyorum. Direkt geçiş hakkım varmı? Eğer yoksa nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Ygs sınavına mı girmem gerekiyor yoksa aöf kayıt yapıp üniversite sınavına mı girmem gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim bu konu hakkında bir bilgim yok. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • admin 23 Temmuz 2014 at 12:12 - Reply

   YGS başvurusu yapmanız gerekir.

 35. kadir karaca 23 Temmuz 2014 at 19:59 - Reply

  Merhaba hacam
  2009 endüstri meslek lisesi mezunuyum
  2014 yilin sinavina girdim ancak tercihler de
  Puanim düşük olduğu için yerleştirme olmadi
  Sorum su tam olarak. Hala dikey geçiş hakkim
  Varmi YARDIMCINIZ için teşekkürler.

  • admin 24 Temmuz 2014 at 01:58 - Reply

   Ek tercihlerde şansınızı deneyebilirsiniz.

 36. Elif 23 Temmuz 2014 at 23:51 - Reply

  İ.Akşamlar hocam…. Ben çocuk gelişimi mezunuyum… aAçıktan okuduğum için kıredim 30 kaldı… Bu yüzden sınavsız geçiş hakını kulandım tekrar kulanabilme gibi şansım var mı

  • admin 24 Temmuz 2014 at 01:22 - Reply

   Sonraki sene kullanabilirsiniz.

 37. didem 24 Temmuz 2014 at 01:43 - Reply

  merhaba ben mesleki acık liseden mezun olarak ygs sınavına gırdım 140 puandan fazlasını aldım ama ygs 3 .ygs 4 ygs 5 puanıyla bölüm seçebiliyormuşum. tabiki tercihlerimi bilincsızce yaptım.. dün sonuçlara bakınca yerleşemedınız diye bir sonuç aldım.. anladımki yanlış tercih yapmışım şimdi.. kendi bölümüm sac bakım hızmetleri (bu bölümünde açığı yok) örgün olarak geçiş hakım yitırmemış olurmuyum acaba.. Ek tercihlerde kendi bölümüm secebiliyormuyum ? 444 6796 ÖSYM aradım yerleştirme olmadığı için geçiş hakımın devam etiğini söylediler..ama içim huzursuz bilginiz verırsenız cok sevınırım teşekkürler şimdiden .

  • admin 24 Temmuz 2014 at 02:00 - Reply

   Geçiş hakkı seçeneğini işaretlediyseniz, ek tercihlerde şansınızı deneyebilirsiniz.

 38. Canan 24 Temmuz 2014 at 20:55 - Reply

  i.akşamlar hocam..meslek lisesi mezunuyum yüzyüze eğitimi tamamladım… 2 yıllık tercih olmasına rağmen arkaşlarlarla tercih yapmama rağmen Arkadaşlarımın bi çocuğu üniversteye geçiş yaptılar ama bana hiç biryer gelmedi … bunun için ne yapabilirim … tekrar 2 yılık sınavsız ğeçiş hakı kulanabilir miyim..

  • admin 25 Temmuz 2014 at 00:17 - Reply

   Ek tercihlerde şansınızı deneyebilirsiniz.

 39. Canan 25 Temmuz 2014 at 12:10 - Reply

  kusura bakmayın hocam bi sorum daha olacaktı… ek tercihler hakkında bilginiz var mı…

 40. seda 29 Temmuz 2014 at 20:54 - Reply

  ben tercihlerde yerleştim ve açık ögretim okumak istiyorum olurmu istedigim bölüm olmadı ve acıktan ilahiyat okumak istiyorum

  • admin 30 Temmuz 2014 at 00:29 - Reply

   Sadece yerleştiğiniz bölümde okuyabilirsiniz.

Yorum Yapin »