Ders Seçme İşlemiyle İlgili Tavsiyeler

392
36.097 views

Açık Öğretim Lisesi Ders Seçme İşlemiyle İlgili Tavsiyeler:

1.     Mezuniyet şartlarını mutlaka okumadan ders seçme işlemine başlamayın.

2.     Mutlaka Genel Ders durumunuzu (başardığınız, muaf olduğunuz dersleri) kontrol ediniz.

3.     Öğrenci Sayfanızdaki Kategori bölümünde bulunan “Ortak” ve “Alan” yazan dersler her zaman sizin öncelikle seçmeniz gereken derslerdir. Ortak ve Alan derslerini bitirdikten sonra Öğrenim döneminize uygun olarak “Seçmeli” derslerden ders seçmelisiniz.

4.     Seçilmiş olan alana ait alan derslerin tamamından (Genel Kültür Alanı hariç) en az bir kez sınava girmek zorunlu olduğunuzdan alan dersleri özellikle seçilmelidir.

5.     Açık Lise Alanı “Genel Kültür” olan öğrenciler öğrenim dönemlerine uygun olarak öncelikle “Ortak” dersleri geriye kalan kredilerini tamamlamak için “Seçmeli” dersleri seçmelidirler.

6.     Açık Öğretim Lisesi öğrencileri muaf oldukları dersleri isterlerse tekrar seçebilirler. Seçilen dersten başarısız olunursa dersin muafiyeti devam eder.

7.     Öğrenci panelinizde seçmek istediğiniz dersi, o dersin sol tarafında yer alan “mavi” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer seçtiğiniz dersi silmek istiyorsanız o dersin solunda yer alan “kırmızı” butonuna tıklamanız gerekecektir.

Kayıt yenileme işleminizi tamamladıktan sonra sistem üzerinden bir daha kontrol etmeniz yaranınıza olacaktır.

Açık Öğretim Lisesi: Alanları

·         Sosyal Bilimler Alanı
·         Türkçe-Matematik Alanı
·         Sosyal Bilimler Alanı
·         Fen Bilimleri Alanı
·         Yabancı Dil Alanı
·         Genel Kültür Alanı

Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

·         Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,

·         Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,

·         Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması (ortak derslerden 3 kez sınava girdiği halde başarılı olunamamışsa bunun yerine seçmeli derslerden gerekli kredi miktarında ders seçilir). Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.

·         AÖL Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür hariç),

·         AÖL Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,

·         AÖL – Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

·        Açık Lise Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden 80 veya üzerinde kredi almaları

392 YORUMLAR

  1. 1.donem sınavlarına girdim corafya.,fizik ve edebiyatta geçemedi m şimdi kayıt yeniledi m ders seçerken geçmediği derslerin 1. dönem derslerini seçtim bunların dışında zorunlu olan dersleri seçtim ama Tarih , sağ.bilgisi ve din k. ahlak bilgisi zorunlu olduğu halde kredim 35 olduğu için secemiyorum ne yapabilirim

  2. Merhaba hocam ben meslekleri Öğrenci siyim ortak derslerim verdim kredi mm de tamam yalnızca staj im kaldı ben kayıt yenileme mi yaptım tekrardan seçmeli dersler seçip puanimi Yükseltmemin herhangi bir sakıncası olurmu acaba yanitlarsaniz çok sevinirim olası bir durumda seçmeli dersler den veremessem şu andaki puandan eksilme olurmu .

  3. Merhaba hocam benim öğrenci durumum şuanda silik ve bazı derslerde başarısız oldum bu dersleri seçip tekrarmı sınava girmem gerekiyor ve yüzyüze eğitimi onayladım bunu geri alabilirmiyim çünkü çalışıyorum teşekkürler

  4. Merhabalar benim kredim şuan 166 ama ortak seçmelim geçen seneden beri 88 diğer arkadaşlarımin 101 falan benim ki benden böyle hocam lütfen acil cevaplarmışsınız?

  5. Ben aöl de 2. Dönemdeyim zorunlu ortak dersim 15 yazıyor fakat ders seçmede açılan muaf olduklarımla birlikte 25 ders açılıyor. Ben neye göre bu 15 dersin ne olduğunu bilip seçeceğim. Mesela tarih 6 ya kadar ders açılıyor ve muafım ben trih 3 ü seçsem 1 ve 2 yi vermek zorunda kalıyor muyum?

  6. Selâm ben maöl 11 inci sınıfta okuyorum ders seçme işleminden 5 tane ders seçtim kayıta bastım 14 ders seçilmiş gösteriyor secmedigim dersleri sildim tekrar kayıt yaptım yine 14 ders gösteriyor aynı zamanda çalışıyorum 14 dersi çalışmaya zamanım yok bana yardımcı olun lütfen süreli deniyorum olmuyor

CEVAP VER