Açık Lise Mezuniyet Yazısı ve Çıkma Belgesi

5
2.965 views

MEZUNİYET YAZISI

blankAçık Öğretim Lisesinden Dönem Sonunda Yapılan sınavlar sonucunda mezun olan öğrencilerin diplomaları sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra hazırlanarak dağıtılmak üzere Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. Sınav sonuçları açıklanıp, mezun olan öğrencilerimizin diplomalarının Halk Eğitim Merkezlerine gönderilene kadar geçen sürede öğrencilerimizden çeşitli sebeplerle acil, mezuniyetle ilgili belgeye ihtiyaç duyanların Açık Öğretim Lisesine şahsen veya posta yoluyla başvurması gerekmektedir. Başvuru esnasında T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte öğrencilerimizin söz konusu acil durumu belgelendirmeleri gerekmektedir. Örneğin; Askere çağrıldığını söyleyen öğrencimizin bu durumu gösterecek bir belgenin yanında bulunması gibi. Mezuniyet yazısı için, Banka dekontu ve noterden vekaletname gerekmemektedir.

Mezuniyet Yazısı, öğrencinin hangi tarihte Açık Öğretim Lisesinden mezun olduğunu belgelendirir resmi bir yazıdır. Askerlik tecili, kadro işlemleri, iş başvurusu, kurs, v.b. işlemlerde kullanılır.

ÇIKMA BELGESİ

Üniversiteye kayıt yaptıracak mezun öğrencilerden diploması hazır olmayanlar için düzenlenir. Diploma hazırlanıncaya kadar diploma yerine 6 ay geçerlidir. Çıkma Belgesi alabilmek için, ZiRAAT BANKASI, VAKIFBANK veya HALK BANKASI’nın herhangi bir şubesine,T.C. Kimlik Numarasına 10 YTL diploma harcının  yatırıldığına dair banka dekontu (1 nüsha), T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi ve Çıkma Belgesi istek dilekçesiyle şahsen veya posta yolu ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Gölbaşı / Ankara adresine baş vurulması gerekmektedir. Eğer Çıkma Belgesini vekili alacak ise; noterden vekaletname ve diğer evrakların eksiksiz olarak vekilin elinde bulunması gerekmektedir. Eksik evrak ve Faks yolu ile yapılacak olan başvurular işleme alınmamaktadır.

28-29 Temmuz 2012 tarihinde yapılan sınav sonrasında mezun olan ve Üniversiteye kayıt için acil çıkma belgesi ihtiyacı olan öğrenciler için hazırladığımız ayrıntılı yazı için tıklayınız. 

5 YORUMLAR

  1. Ben bazı derslerden bir kere sınava girdim ve geçemedim ama ders seçimi listemde muaf yazıyor ne yapmam gerekiyor?birde seçmeli derslerin amacı ne? onlar seçsem ya da seçmesem ne gibi bir kaybım olur?

    • Muaf dersleri seçmeyeceksiniz. Öncelikli olarak ortak ve alan derslerinizden seçeceksiniz. Eksik krediniz kaldığı taktirde seçmeli dersleri seçeceksiniz.

  2. zorunlu dersim kalmadı sadece 17 kredim eksik ek sınav kaydınıda yaptırdım ama üniversite kaydım 4 eylül de son sınavda 9 unda açıklanacak üniversite kaydını nasıl yaptıracam nasıl olacak ??

    • Ek sınavlar sonucunda mezun olarak üniversitelere kayıt olacak öğrenciler için, ilgili Yüksek Öğretim Kurumuna yazı yazılmıştır. Sınav öncesinde bu konuyla ilgili ayrıca açıklama yapılacaktır. Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar ve Yüksek Öğretim Kurumunun kararları doğrultusunda ek sınav sonucunda mezun olan öğrenciler belirtilen kayıt tarihleri haricinde de kayıt yaptırmışlardır.

CEVAP VER