2. Ek sınav Duyurusu! 2. Ek Sınav 22 Eylül 2013 Tarihinde Yapılacaktır.

46
4.053 views

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ II. EK SINAV İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerine II. Ek sınav hakkı verilmiştir.

1.  AÖL 2. Ek sınav 22 Eylül 2013 Pazar günü bir oturum şeklinde yapılacaktır.

2. AÖL 2. Ek sınava 8 ve üzeri döneme sahip (8,9,10,11.,….)aktif, donuk, silik bütün öğrenciler başvurabileceklerdir.

3. AÖL 2. Ek sınava başvuru şartlarını taşımayan (7 ve altındaki döneme sahip olan ) öğrencilerin başvuruları alınmayacaktır.

4. AÖL 2. Ek sınav için başvurular 10-11-12 Eylül 2013 tarihlerinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine yapılacaktır.

5. AÖL 2. Ek sınava başvuracak öğrenciler ilgili banka şubelerine (T.C Ziraat Bankası, T.C. vakıflar Bankası, T.C. Halk Bankası ) T.C kimlik numarası ile 20 TL ek sınav başvuru ücretlerini ve 5 TL de kayıt yenileme işlemini yaptırdığı merkezin (Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri) okul aile birliği hesabına ödeyeceklerdir.

6. AÖL 2. Ek sınav başvuru işlemi yapıldıktan sonra 12 Eylül 2013 tarihi mesai bitimine kadar sınavına girilecek derslerin mutlaka sistem üzerinden seçimi (en fazla 24 kredi) yapılacaktır. ( Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız)

7. Ortadoğu programında kayıtlı öğrenciler bulundukları ülkelerdeki irtibat bürolarından (MEB Türk Okulları ) Türkiye’de gireceği sınav merkezini belirtmek kaydıyla ek sınav başvuru işlemini yaptırabilirler. Türkiye’de (tatil dolayısıyla) bulunan Ortadoğu programına kayıtlı öğrenciler ise sınav bedelini ödedikten sonra ek sınav başvuru süresi içerisinde aciklise@meb.gov.tr veya 0312 213 01 75 nolu faksa bilgi vererek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

8. AÖL II. Ek sınav Ankara’da belirlenen merkez ilçelerde yapılacaktır. Öğrenciler belirlenen sınav merkezlerini sistem üzerinden seçerek sınava girecekleri yer olarak belirleyeceklerdir. (II. Ek sınav sonrasında mezun olamayan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemlerinde sınav merkezlerini tekrar güncellemeleri gerekmektedir.)

9. AÖL II. Ek sınav sonuçları açıklandıktan sonra (24 Eylül 2013’te) , mezun olanlara ihtiyaç duymaları halinde Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerinden (10 TL diploma harcını ilgili bankalara ödedikten sonra) çıkma belgesi alabileceklerdir. Mezuniyet yazısına ihtiyaç duyanlar yine irtibat bürolarından (Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri) alabilirler.

Not:
1.
Öğrenimlerine  “Alanlı” devam edenlerden, 8 dönem ve üzerinde olan ve ek sınava başvuran öğrenciler isterlerse alan değişikliği yapabilirler. Ders seçtikten sonra alan değişikliği yapan öğrenciler, kayıt yenileme süresi içerisinde (10-11-12 Eylül) derslerini yeniden seçmek zorundadır.

2. II. Ek sınav sonucunda “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerin dosyaları kayıt yaptırdıkları il/ilçe Halk Eğitim Merkezlerinde olduğundan, ilgili merkez dosyaları müdürlüğümüze gönderildikten ve incelemesi Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce tamamlandıktan sonra mezuniyet aşamasına gelebileceklerdir. “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrenci “Mezun” konumuna gelmediği sürece “Çıkma belgesi” ve “ilgili makama mezuniyet yazısı” düzenlenemez.

3. Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programında kayıtlı bulunan öğrencilerden başvuru şartlarını taşıyan ve II. ek sınavdan yararlanmak isteyenler 21 Eylül 2013 Cumartesi saat 10:00-15:00 arası ve  22 Eylül 2013 Pazar günü sınav saatinden önce (08:00-09:30 arasında) Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne(Ankara)  başvurmaları halinde II. ek sınav hakkından yararlanabileceklerdir. (Bu öğrencileri ek sınav ücreti, “Milli Eğitim Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi” tarafından Müdürlüğümüzde tahsil edilecektir.)

4. Yüksek Öğretim Kurumu kararı gereği, ek sınavlar sonucunda mezun olan öğrenciler 1 Kasım 2013 tarihinde kadar  kazanmış oldukları üniversitelere kayıt yaptırabileceklerdir. YÖK’ün konuyla ilgili yazısını görmek için tıklayınız

5. AÖL II. Ek Sınav başvuru işlemleri nedeniyle 09-13 Eylül 2013 tarihleri arasında Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme işlemleri yapılamayacaktır.

46 YORUMLAR

 1. 2. ek sınav sonrasında ”mezuniyet incelemesine” alınınca en geç ne zamana kadar ”mezun” konumuna getiriliyoruz öğrenebilirmiyim ? teşekkürler..

 2. 1. Ek sınavda olduğu gibi merkez bölgelerde olması hepimiz için daha istifadeli olur. Amaç bizim menfaatimize ise birçok bolgede daha olmasını istiyoruz

 3. lütfen 2. ek sınav BURSA dada olsun.mezun olmam için sadece 7 krediye ihtiyacım var.küçük çocuğum var Ankara ya nasıl gideyim ben.büyük haksızlık.şu an alanlı okuyorum ve bu sene mezun olmazsam alansıza geçeceği için birsürü ders eklenecek .bu haksızlık lütfennnnn sadece bursa dada olsun sınav başka bir şey istemiyorum:((

 4. Ankaraya nasıl gidelim biz. ben antalyada yaşıyorum en azından her bölgede bir ilde olsaydı neden ankara.? Tüm öğrencileri oraya toplamak haksızlık değil mi.? Ayrıca benim gibi gidemeyecek olanların geleceği ile oynamak değildir de nedir bu.? sırf bir ders için ankaraya nasıl gidelim, üniversiteye kayıt olmak için bekliyorum, ek sınav olacak dediklerinde çok sevinmiştim ama şimdi sevincim uçtu gitti.bir senem boşu boşuna yandı. Gelecek sene öss ye girsem bile istediğim okulu nasıl kazanayım tekrar. Tek bir ders!!!!!!!!!!! Haksızlık açıköğretimin bu uygulamaları değişmeli artık.

 5. lütfen adıyamanda oturuyorum ben ankaraya nasıl gidebilirim yol parasını bile karşılayamiyorum zar zor kayıt yenılememı yapıyorum nasıl gidebilirim ankaraya 2 ıncı ek sınava gıremezsem mezun olamıcam lütfen yardımcı olunn

 6. benim 177 kredim var ve sınava girebiliyorum. bu sene 4 sınavdan 120 puan aldım. bu sınavı da verirsem mezun olacağım. İstanbul’da yaşıyorum ama Ankara’da olması benim için hiç önemli değil. Fizan’da bile olsa girerim yeter ki bitsin şu lise. Araştırma yapılsa en çok AÖL öğrencisi İstanbul’dan çıkardı herhalde. Sadece Ankara’da olması muazzam derecede saçma. Gelemeyen insanlar var. hiç mi düşünmemişler. Umarım sizlerde bir şekilde gelir ve girersiniz sınava. Eğer Ankara’dan sınava girecek arkadaşlar varsa bana emeilden ulaşsınlar lütfen. Oraları hiç bilmiyorum. En azından sınav yerime nasıl giderim o konuda yardım etsinler yeter.

 7. ya bana sadece 2 kredi lazim girsem %100 gecerim. ve mezun olup ygsye kadar gecici guzrl bir ise girmek istiyorum. neden ankarada oluyo istanbulun nufusu oranin on kati. ankraya gidemem ve 2 kredi icin 4 ay beklemek kotu olacak para lazim bana. lutfen istanbda da yapin ve hemen duyurun siteden buna ihtiyaci var yuzlerce kisinin.

 8. ben lise 3 öğrencisiydim sınıfı geçemedim ve kaldım açık liseye geçiş yapacam geri lise 3 den mi başlayacam ve ne kadar zamanda bitirebilirim

 9. Öğrencilerimiz belirlenen sınav merkezlerini sistem üzerinden seçerek sınava girecekleri yer olarak belirleyeceklerdir. Peki nasıl seçeceğiz şu an da “sınav bölgesi, irtibat merkezi ve diğer bilgileri” değişlik bölümü var oradan mı seçeceğiz.? Lütfen yardımcı olun.!

 10. Arkadaslar 2 gun sonra sinava giriyorum diyarbakirdan ankaraya sinav icin geldim bebeyim var 1 bucuk yasinda dua edin lutfen sinavim iyi gecmesi icin hepinizin adina basarayim

 11. mrb. açıköğretim lisende okuyorm 94 kredim var ve toplam dönemim 7. 8. dönem içn kayt yenilemeyi yaptm sınavda 21 22 aralıkta. bn genelde sınvlarda 20 kredi alıyorum. ve dielm 20 kredi aldım 114 kredi edr bn o zaman 2014 de ygs ye girebilir miyim?? ve diyelim ki girdim ve geçtim. herhangi bir üniversite kazandım. geri kalan kredilerim nasıl olacak?

 12. mrb ben 2 ek sınavda mezun oldum aöf kayıt yapmam için internet başvuru belgesi isteniyor ama ben yapamıyorum ne yapmalıyım?
  ilk tercihlerde adalete yerleşmiştim:(

CEVAP VER