Üniversitelere kayıt yaptıracak mezun öğrencilerin Dikkatine!

131
8.665 views

Üniversitelere kayıt yaptıracak mezun öğrenciler Çıkma Belgesi, Diploma Kayıp, İade Diploma ile ilgili dilekçe göndermek suretiyle belge talep etmektedirler. İşlerin daha hızlı ve zamanında yapılabilmesi için öğrencilerin aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

1. Açık Öğretim Fakültesi Büroları, daha sonra “Çıkma Belgesi”, “Diploma” ya da “Diploma Kayıp Belgesi” teslim etmek kaydıyla, İrtibat Bürolarından(Halk Eğitim Merkezleri ve okullar) alacakları “İlgili Makama” yazısı ile geçici bir süre kayıt olabilecektir.

2. III. Dönem Sınavları (27-28 Temmuz 2012) ve ek sınav (8 Eylül 2012) sonucunda mezun olan öğrencilere diploma numarası verilinceye kadar “Çıkma Belgesi” verilmektedir.

3. “Çıkma Belgesi” almak isteyenler, 10 TL diploma harcını ilgili bankalara (ZiraatBank, VakıfBank, HalkBank) mutlaka ödemelidir.  (Dilekçe Ekine Dekont gerekmez.)

4. Belge için dilekçelerini gönderen  öğrenciler belgelerinin durumunu sistemden görebilirler. Bunun için şifresi ile sisteme girdikten sonra  “Öğrenci Genel Bilgiler” menüsü altındaki “Alınan Belgeler” seçeneği kullanılır.

5. AÖL – Açık Öğretim Lisesi istenen belgeleri PTT Kargo ile göndermektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra “Alınan Belgeler” seçeneğinden kargo barkod numarasını öğrenerek, PTT Kargo takip sisteminde de belgenizin nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

6. Belge ve ya evrak için dilekçe gönderen öğrencilerin işlemleri hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca telefon açılmaması, gereksiz faks gönderilmemesi rica olunur. İmzasız ve yeterli bilgi içermeyen dilekçeler işleme alınmamaktadır.

7. Durumu “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrenciler ise mezun konumuna geldikten sonra, Diploma Harç Bedelini ilgili bankalara ödeyerek “Çıkma Belgesi” talep edebilirler.

8. Çıkma Belgesi veya diğer belgeleri kişinin kendisi veya vekalet verdikleri kişiler Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünden(Ankara) elden (yaklaşık 30 dakikada) alabilirler.

131 YORUMLAR

 1. hocam bana da öyle bir yazı belirtiyorlar mezuniyet incelemesindesiniz diyor.ben açık liseye sadece diplomamla kaydoldum onu okulumdan isteyip halkeğitim müdürlüğüne götürdüm onlarda tamam postalayacaz dediler 1haftaya yakın oldu halen sayfamda aynı yazıyla karşılaşıyorum biraz daha mı beklemeliyim

 2. AOL ye kayıt yaptırırken verdiğiniz tasdikname,öğrenim belgesinin tarafınızca veya okulca AOL müdürlüğüne ulaştırılması gerekmektedir bu ne demek?

 3. ben üniversiteye kayıt hakkı kazandım fakat bir ortak dersim olduğundan mezun olamadım 3. dönem sonunda olabilsem üniversite kayıt tarihi kısa ve sonuçların okunmasından önce bir tarih.peki ne yapacağım.

 4. Benim bir ortak dersim sınava girecegim ve Üniv kayıtlari 1 ve 5 eylül araşu başlıyor biz kayıt yapmayacakmiyiz bekleyecekmiyiz anlamadım kağıttan dusermiyiz kazandığımız bölümde yardım lütfen

 5. Ben acik liseden mezun olup ozel bir universiteye kayit yaptirdim ve 2 yil okudum bu sene tekrar sinava girip bir devlet universitesini kazandim ozel universite diplomami gondermek icin surekli erteliyor devlet universitesine kayit yaptirabilecegim bi belgeyi nasil alabilirim?

 6. Hocam ben sınava girdim ama sınav sonuçları suan açıklanmadı ve üniversiteyi kazandım kayıt yaprak lazım sınav sonuçları açıklanmadı ve bu şekilde geçici mezuniyet belgesi çıkma belgesi alabilirmiyim

  • Üniversiteyi kazanmış ancak kayıt tarihinde üniversite kayıtlarını yaptıramayacak AÖL ve MAÖL öğrencilerine YÖK kararı ile kayıt hakkı kazandıkları programın kontenjanları dikkate alınmadan, 7 kasım 2014 tarihine kadar kayıt olma haklarına sahip olacaklardır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.
   Üniversiteyi kazanmış ancak kayıt için “ilgili makama” hitaben mezun olabilir yazısını kabul edecek üniversitelere verilmek üzere halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden alınabilecek yazı için buraya tıklayınız.

 7. Hocam şimdi mesleki açık öğretim okuyorum toplam kredim = 248 bitti yani dönemim = 15 oda tutuyor kriterleri fakat 2 zorunlu dersim vardı onlarıda 23-24 ağustosda sınavına girdim ve kesin olarak veriyorum yani muaf düşcem veremesem bile sorum şöyle olucak Üniversiteyi kazanmış ancak kayıt için ” ilgili makama ” hitaben mezun olabilir yazısı ben aldım elimde mevcut ama 2 zorunlu dersim hala orda yazıyor ama sınav sonuçlarında bunlardan kesin mezun oluyorum ve mezuniyet incelemesine giricem ege üniversitesi meslek yüksek okulu endüstriyel kalıpçılık 2 senelik ön lisansı kazandım mezun olabilir belgesi ile gidip bu pozisyonda normal kayıt tarihi olarak verilen 5 eylülde kayıt yaptırabilir miyim kabul ederler mi sizin konu ile ilgili bilginiz yoksa bu konuda ege üniversitesinin hangi dairesinden kesin bilgi alabilirim acil bir cevap dönerseniz çok sevinirim saygılar iyi günler

 8. iyi günler benim 4kredi eksigim var üniversteye kaydımı yaptırdm öğrenci işlerinde ki hoca ay sonunda diplomanı getirmelisin dedi 22sinde belli olacak sonuç. Diploma ise 2 ay sonra verilecek okul kaydımı silmemeleri için ne yapmalıyım ?

 9. Öğrenci girişi yaptığımda mezuniyet incelemesinde olduğunu söylüyor. Bu aşamada yapabileceğim bir şey var mı? Ne kadar sürede sonuçlanır mezun olup olmadığım ve bunu nasıl anlarım?

 10. Ben şu anda mezuniyet incelemesinde gözüküyorum. Halk eğitimi ayın 15inde aradığımda 2-3 güne sonuçlanır dedi. Siz de 20 gün diyorsunuz. Geçen senelerde kaç güne sonuçlandı acaba, belirli bir tarih var mı?

 11. 3. dönem sınavları itibariyle mezuniyet incelemesindeyim ne kadar sürer.mağdur olurmuyum.üniversiteyide kazandım.bilgilendirirseniz sevinirim.

 12. ek sınav sonuncunda mevzuniyet incelemesine girdim uni kayıt yapmam icin diplomamn kasım sonunda verılcegnı söyledler 7 kasımda kayıt bitiyor ne yapmalıym lütfn acil cevp verin

 13. Hocam MAÖL den mezun oldum 3 gün önce mudur yardımcısı ankaraya yüz yüze eğitimi tamamladı belgesini gönderdi öğrenci girişinden bakıyorum hâlâ mezuniyet inceleniyor gibi şeyler yazmıyor. Üniversiteyi kazandım kayıt yaptircam az bi sure kaldi, mudur yardımcısı bana ankaradan diploma gelene kadar geçici diplomanla kayıt yaptirirsin dedi öyle bise varmı varsa o geçici diplomayı nasi alcaz. Ve ankara kaç günde inceleme yapıyor ?

CEVAP VER