Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) kaldırıldı.

4
551 views

AÖL Yurtdışında çalışanların çocukları için uygulanan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) kaldırıldı. Yükseköğretim kurumlarına yurtdışından öğrenci kabulü, YÖK tarafından belirlenen kriterlere göre üniversiteler tarafından yapılacak.


ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, yurtdışında çalışanların çocukları için uygulanan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS), 2013 yılından itibaren uygulanmayacak. Bu kapsama giren öğrencilerin Yurt Dışından Öğrenci Kabul Kontenjanlarından da faydalanabileceğinin göz önünde bulunduğu belirtilerek, kararın YÖK Genel Kurulu tarafından alındığı ifade edildi.
Açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“T.C. Yükseköğretim Kurulu’nca, anne veya babası, işi veya görevi nedeniyle yurt dışında bulunduğu sırada, lise öğrenimlerinin en az son üç yılını bu ülkelerin lise veya dengi meslek okullarında yapan öğrenciler için yükseköğretim kurumlarında ayrılan kontenjanlara öğrenci seçmek amacıyla uygulanan Yurt Dışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı’nın (YÇS), Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından 2013 yılından itibaren uygulanmamasına karar verildi. Bu kapsama giren adayların Yurt Dışından Öğrenci Kabul Kontenjanlarından da yararlanabildiği göz önünde bulunduruldu. Yükseköğretim kurumlarının programlarına yurtdışından öğrenci kabulünde ve öğrencilerin başvurularının değerlendirilmesinde kullanılacak kriterler, üniversitelerden gelen öneriler doğrultusunda Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) karara bağlanmıştır. Yükseköğretim kurumlarına yurt dışından öğrenci kabulü, YÖK tarafından belirlenen kriterlere göre üniversiteler tarafından yapılacak. Yükseköğretim kurumlarına yurtdışından öğrenci kabul kriterleri YÖK’ün internet sitesinden ulaşılabilecek.”

4 YORUMLAR

  1. hocam ben 1990 doğumluyum Türkiyeye
    2006 da geldik önceden rusyada okuyodum 10 sınıfı yarıda bırakıp gelmek zorunda kalmıştım şimdi aöl kayıt yaptırmak istiyorum nasıl yapabilirim hangi evraklar gerekli yardımcı olabilirmisiniz lütfen

CEVAP VER