2015 Öğretim Yılı 3. Dönem Kayıt Yenileme Tarihleri

21
6.161 views

AÖL – Açık Öğretim Lisesi ve MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi  2015 Öğretim Yılı 3. dönem kayıt yenileme işlemleri  29 Haziran  – 08 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

Açık Öğretim Lisesine Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, yılda 2 kez (III. Dönem sınavlarının 1. gününde 18 yaşından gün almış öğrenciler 3 kez) yapılan sınavlar için, girecekleri dersleri seçmek amacıyla Kayıt Yenileme işlemi yaparlar. Kayıt Yenilemede öğrenciler aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmış üç adımı uygularlar.


 1.Bankaya Kayıt Yenileme Ücretini yatırınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesine Kayıt Yenileme yaptıracak öğrenciler her dönem belirlenen Kayıt Yenileme ücretini ödemek zorundadır. 2015 yılında bir dönem için Kayıt Yenileme katılım bedeli 25 TL‘dir. Bu bedelin;

20 TL‘sini Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası,  veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numaranızı beyan ederek ” MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına , ödeyiniz ve dekontunu muhafaza ediniz.

5 TL‘sini ise kayıt yenileme işlemini yaptıracağınız “Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, Genel Lise Müdürlüğü” ile “Anadolu Lisesi Müdürlüğü” okul aile birliğinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okulların okul müdürlüğü görevlisine okul aile birliğinin dekontu ya da makbuzu karşılığında ödeyiniz.

Kayıt yenileyecek öğrencilerin, katılım bedelini ödediğine dair bilgileri sistem üzerinden görebilmektedir. Katılım bedelini ödemeyen, eksik ya da yanlış ödeyenlerin  kayıt yenileme işlemi , sistem tarafından engellendiğinden yapılamamaktadır!!!

2. Kayıt Yenileme işlemleri için İrtibat Bürosuna gidiniz.

Kayıt yenileme ücretine ait banka dekontu ile birlikte, bulunduğunuz yerdeki  Kayıt Yenileme işlemlerini yapan  Lise ve Anadolu Liseleri veya Halk Eğitim Merkezlerine gidiniz.

3. Derslerinizi seçiniz.

Sizin için yeni bir dönem açıldıktan ve bu dönem için öğrencilik durumunuz Aktif hale getirildikten sonra,  öğrenci numarası ve şifrenizle sisteme girip derslerinizi seçiniz. Sistemde ders seçimi işlemini nasıl yapacağınız konusundaki ayrıntılı video anlatımı için buraya tıklayınız.

Kayıt Yenileme Döneminde Kimler Kayıt Yenileme İşlemini Yaptırmalı?

İçinde bulunulan dönem itibariyle Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik  durumdaki öğrenciler kayıt yenileyebilirler.

Kimlerden Kayıt Yenileme Ücreti Alınmaz?

a) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz ile bu mücadelede  şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

b) Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

c) İstiklal madalyası verilmiş, Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar;

d) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenler,

Yukarıdaki  şartlardan birini taşıyan öğrenciler durumlarını belgelendirmek  şartıyla diploma harcı dışında, yeni kayıt, kayıt yenileme ve eğitim giderleri alınmayacaktır

Söz konusu belgelerin iki adet fotokopisi aslıdır gibi yapılarak bir tanesi öğrenci dosyasına  konulacak diğeri de istenildiğinde Açık Öğretim lisesine gönderilmek üzere muhafaza edecektir. (şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

Not: Yeni Kayıt katılım bedelleri her yıl Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce belirlenir. Katılım bedelleri Açık Öğretim Lisesi ve kayıt yaptırılan İrtibat Bürosu  hesabına ayrı ayrı yatırılır.

 

21 YORUMLAR

  1. 3.dönem kayıt yenileme tarihlerini kaçırdım kredim 254 ama 2 zorunlu dersim var 3. Kayit yaptırmam mümkün müdür üniversite tercihi yapacağım bana yol gösterin lütfen

  2. yaa Allah rızası için birileri bişey yapsın kayıt yenileme için hiç olmazsa bir gün daha noluur.7 dönemdir okuyorum ve hepsinde zamanında gidip kaydımı yenilettim.ama bu sefer ramazan oluşu çalışıyor olmam vs.bi şekilde dikkatten kaçtı. nolur bişeyler yapın ve yapalım.ben 147 yi aradım meb e mail attım daha ne yapabilirim bilmiyorum çok ama çok üzgünüm iki gündür ağlıyorum..önümüzdeki sınavla birlikte eylülde mezun olucaktım ama şimdi 1 yılım kayıp oldu:( kabusta gibiyim yaa……….

  3. Herkese Merhaba,Bende 3.Dönem Kayıt yenileme Tarihini Kaçırdım,Ancak Sorum Şu ;Şimdi Son Senemi Okuyacağım,Öğrenci durumum ise Aktif ve Yenileme Yapmadığım için Sadece 3.Dönem Sınav Hakkımı mı Kaybettim,yoksa son sınıfı okuyamiyacakmıyım. Bilgileriniz için Teşekkürler.

  4. üniversite tercihlerimi yapıcam fakat kayıt yenilemeyi kaçırdım sadece tek bir zorunlu dersim kaldı mezun olamazsam tüm senem gidicek napabilirim,süre biraz daha uzatılamazmı;nereye başvurmalıyım.

  5. 147 yi arayıp kayıt tarihlerini kaçıranlar mağdur edilmemesi için 3.dönem kaydının uzatılmasını istediğinize dair bir başvuru yaptırın 3 gün içinde size mesaj yollayacaklar sizde 147 yi arayıp başvurunuzun cevabını alacaksınız cevap şuan da gündemimizde kayıtları uzatmak yok olacak büyük ihtimalle çünkü aynısını yaptım aynı durumdayım. Sonra sizde bu sefer ek sınav başvurusunda bulunacaksınız bunu çevrenizdekilere söyleyin ne kadar çok kişi başvuru yaparsa gündeme gelebilirmiş kayıt yenileme veya en azından ek sınav.

  6. 147 yi aradım kayıt yenileme tarihi uzatılamaz dediler. Benim de sadece bir zorunlu dersim kaldı ama üniversitesiye gidemiyorum. Geçici diploma diye bişey var onu da alamazsın dediler. Çok Üzgünüm başka ne yapmam gerek bilen var mı

  7. Ben Kayıt Yenileme Yapıcam Bilim Ve Teknoloji Bölümünü Seçmek İstiyorum Bu Sefer Sizce Zor mu? Yoksa Çocuk Gelişim Bölümü Daha Mı İyi Yardımcı Olun Admin.

CEVAP VER