Açık Lise KPSS Formu Nasıl Doldurulur?

191
23.364 views

2016 KPSS formunun doldurulmasıyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya tıklayınız.  

2016 Yılı KPSS sınavına Ortaöğretim(Lise) düzeyinde başvurular 09 – 24 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Ortaöğretim düzeyinde KPSS sınavı 23 Ekim 2016 tarihinde ve saat 9.30’da yapılacak ve sınav 120 dakika(2 saat) sürecektir. Başvuru hizmet ücreti 3 TL, Sınav ücreti ise 35 TL’dır.

2016 KPSS sınavı sınav tarihi itibari ile 2 sene geçerlidir. Diğer anlamda KPSS sınavına kazananların yerleşme hakkı 23 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecektir.

 

Gelelim formun doldurulmasına. Öncelikle KPSS 2016 formunu ÖSYM’nin sitesinden buraya tıklayarak indirin. 

KPSS formunun “Kimlik Bilgileri” kısmındaki 1-10 maddelerini kimlik bilgilerinize uygun olarak doldurun.

 

KPSS formunun “Kimlik Bilgileri” kısmındaki;

11 Madde: Ortaöğretim kutucuğu  işaretlenecektir.

12 Madde: Boş bırakılacaktır.

13 Madde:Açık Öğretim Lisesinde okuduğunuz alan ve kodu yazılacaktır. Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri Alan adı maddesine öğrenim gördüğü Alan adı ve kodunu yazacaklardır.Örnekte Genel Kültür Alanı ve kodu olan 3283 yazılmıştır. Açık Öğretim Lisesi Alan isimleri ve kodları şu şekildedir;

ALAN ADI                    KODU
———————-     ———
Genel Kültür                 3283
Fen Bilimleri                 1595
Sosyal Bilimler             2425
Türkçe Matematik       3303
Yabancı Dil                    2761
Alansız (Alan Yok)       9009

MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri ise buraya tıklayarak ekrana gelecek olan sayfadan “Tablo 3” bölümünü bulup okuduğu alan adı ve kodunu bulup işaretleme yapacaklardır.

14 Madde: Mezun olduğunuz tarih yazılacaktır. Mezun olmayıp halen okumakta olan öğrenciler ise bu bölümü boş bırakacaklardır.

15 Madde: Bu maddeye sınava gireceğiniz sınav bölgesi ve kodunu yazacaksınız. Bu bölümde 2 tane tercih yapma hakkınız var. Sınav bölge ve kodlarını buraya tıklayarak ekrana gelen belgenin 7. sayfasından görebilirsiniz.

16-18 Maddelerine iletişim bilgilerinizi, 19-20 Maddelerine varsa özür durum bilgileri yazılacaktır. 21 maddeye ise aday imzasını atacaktır.

KPSS formu doldurulduktan sonra AÖL ve MAÖL’de okuyan öğrenciler, KPSS sınavı için gerekli olan belgeyi bölgenizde bulunan Genel Lise Müdürlükleri ve Milli Eğitim Müdürlüklerince Açık Öğretim Lisesi işlerini yürütmekle görevlendirilen Anadolu Lisesi Müdürlükleri ile Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğünden alacaklardır. Bu merkezlerden alacakları yazı örneği aşağıdaki gibidir.

İLGİLİ MAKAMA

T.C. Kimlik No : Öğrenci No : Adı : Soyadı : Baba Adı :
Anne Adı : Doğum Yeri : Doğum Tarihi :

Yukarıda açık kimliği yazılı ………………………………………………., Açık Öğretim Lisesine, kayıtlı olup öğrencilik durumu aktif/donuk/silik, toplam dönemi ……….., ve toplam kredisi …………’dır. Bu belge 2012 KPSS sınavına müracaatında kullanılmak üzere söz konusu öğrencinin sınavın geçerlilik süresi içinde Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını tamamlayarak mezun olabileceğini beyan etmesi üzerine verilmiştir.

……/…….2016                                                                                                      Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü adına
……………… Müdürü                                                                                                                           Adı Soyadı
İmza

 

Sınav ücreti olan 35 TL T.C. Ziraat Bankası, VakıfBank, T. Halk Bankası, Akbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası veya Denizbankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığına yatırılacaktır. Adayların sınav ücretini yatırırken banka görevlisine; Kamu Personel Seçme Sınavının (2016-KPSS ORTAÖĞRETİM ) başvuru ücretini yatıracağını, T.C. Numarasını, ad ve soyad bilgilerini söylemeleri yeterlidir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

Adaylar Banka dekontu, KPSS Formu ve  KPSS sınavı için gerekli olan belgeyle birlikte başvuru merkezi olan liselere giderek KPSS başvurularını yapacaklardır. 

2016 KPSS formunun doldurulmasıyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya tıklayınız.  

191 YORUMLAR

 1. merhaba ben açıköğretim lisesinde genel kültür bölümünde öğrenim görmekteyim Benim Toplam kredim :139 Ortak kredim ise 68 Bu durumda KPSS sınavına girebiliyormuyum ? şimdiden Teşekkür Ederim….!

 2. Merhaba ben aolde okuyorum 2. dönem sınavlarına girdim kıredim 45 yazıyo daha alan seçemiyorum ama hala 2011/3 dönem diyor niye böyle bişey yazıyo sınıfı geçememişmiyim 17 yaşındayım iki yılda mezun olabilirmiyim mezun olmak için kaç kıredi toplamalıyım ne olur cevaplayın aol’den hiç bişey anlamadım temuzda 3 dönem sınavlarına girecem lütfen biri bana cevap versin şimdiden teşekkürler:)

 3. slm admin, ben açık düz liseden mezun oldum ama diplomamın gelmesi 2 ayı bulurmuş kpss ye başvurmak istiyorum ama ne yapmam lazım diplomam yok :((

 4. Ben Açık öğretim öğrencisiyim şuanda alansız okuyorum 2. sınav sonucumla 126 kredim var 3. sınavla bu kredi 156 ya çıkıcak ben 2013 YGS sınavına girebilirmiyim tahmin ediyorum ocak ayında başvuru yapılıyor ben başvurabilirmiyim ben 2013 1. dönem ve 2. dönem sınavları sonucunda mezun olmuş sayılıcam yani mezunıyetım 17 hazıran 2013 tarıhınde belli olucak LYS sınavı esnasında benım dıplomamın gelmesı ve bır yere yerlesmem saglanırmı yoksa bir sene dahamı beklıyıcem
  teşekkür ederim

 5. merhaba benim 165 kredim var sanirim kpss ‘ye girebiliyorum peki girmek icin halk egitim merkezinden mezun olabilecegime dair herhangi bir belge almam gerekli mi?

  • AÖL ve MAÖL’de okuyan öğrenciler, KPSS sınavı için gerekli olan belgeyi bölgenizde bulunan Genel Lise Müdürlükleri ve Milli Eğitim Müdürlüklerince Açık Öğretim Lisesi işlerini yürütmekle görevlendirilen Anadolu Lisesi Müdürlükleri ile Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğünden alacaklardır.

 6. iyi akşamlar admin ben açıkdüz lise mezunuyum bi bankada çayçılık yapıyorum ben kpss sınavına girsem hangi alanda tercih yapabilirim başka bi mesleğim yok :'(

 7. mrb.ben ders secme işlemi yapacagım hiç ortak dersım kalmadı.toplam 190kredım var acık liseyi bitirmem için 30krediye daha ihtiyacım var acaba muaf olduğum dersleri tekrar secebiliyormuyuz?

 8. Merhaba .. Mesleki Açık Lise okuyorum Bundan Once bazı derslerden 1 kere sınava girip muaf olmustum fakat .2012 2.Dönem Sınavında Başarısız Oldugum derslerden muaf olmadım .Kredım 207 Dönemim 11 Alan Kredisi 132 Dil anlatım Derslerindende Başarılı oldum neden mezun olamıyorum ? Sınavına Giripde Muaf olamadıgım derslerden Bir kez dahamı Giriceğim Neden böyle oldu cevap verin lütfen .
  Teşekkürler …

 9. alan kredim 130 toplam kredim 230 ancak 1tane zorunlu dersim var ve muaf olmam için 3.döneme girmem gerekiyor.yabancı dil bölümndeyim ygs3 281 ygs4 289 puan aldım lysye girdim ancak lys sonuçları 3sınavdan önce açıklanacak diploma notum nasıl eklencek lysye 147yi aradım onlarda bilmiyorlar tercihleri nasıl yapacağım diploma notum belli olmadan bu puanlara göre diploma notum ortalama nasıl gelir lütfen yardımmmmmmmm.

 10. Ben 04-05 yılında örgün eğitimi tamamladım.Ancak 10. sınıftan sorumlu kaldığım 2 dersim var. Fen bilimleri öğrencisiydim. 2 yılda sorumluluk sınavlarına giremedim ve doğal olarak örgün eğitimdeki hakkımı tamamladım. şimdi tastikname alarak Aöl’den bu dersleri nasıl verip Lise diploması alabilirim. Küçük bilgimle beraber kredi hasaplaması yapılacak ve tamamlamam gerekicek sanırım. Gerekn krediyi 1 dönem veya 1 yılda tamamlama şansım varmı. Benim zamanımda lise 3 yıldı şimdi 4 yıl. kredi ona göremi hesaplanıcak. İlginiz için tşekkürler.

 11. maol 31. maddesinde yazan yazıyı olduğu gibi yazayım önce,Beceri eğitimini işletmelerde gören öğrenciler ile ustalık veya kalfalık belgesine sahip olanlar staj çalışmasından muaftır.benim ustalık belgem olmasına rağmen bundan faydalanamayacağım söyleniyor madem faydalanılmıyorsa bu maddeden niçin var bu madde kredim 245 bunun alanı 83 ortak dersimde hiç kalmadı eğer staj çalışmasından muafiyetim olursa 28+28=56+83=139 alan kredim olacak bu yıl mezun olmalıyım lütfen bir yol gösterin .ustalık belgem otomotiv elektromekanikeri olarak şimdiden teşekkür ederim eğer sizdende bir cevap alamaz isem birde bimer e yazmayı düşünüyorum .

 12. iyi akşamlar benım acık ögretıme kaydım var ama 2 senedir kayıt yenilemıyorum durumum su anda silik durumda ben tekrar kayıt yenılecem ama tarihini bilmiyorum ne zman baslıyo kayıt yenıleme bıde ben sanat lısesıne kaydım var duz lıseye gecic yapmak ıstıyorum ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevınırım bıde benım kaydım malatyada ama ben suan ızmırde yasıyorum izmirde yapabılırmıyım kayıt yenıleme işlemlerını yardımcı olursanız sevınırım tesekkur ettim.

  • 3. Dönem kaydınızı yeniletebilirsiniz. 2011- 2012 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem Kayıt Yenileme işlemleri 19 – 29 Haziran 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

 13. Yaşım 17. Lise2’de kaldım okuldan atıldım. Açık Lise’ye kayıt olup 5. ve 6. dönemden başlayabilir miyim yani Lise3’ten? Bir başka sorum ise okulda Sayısal bölümündeydim ancak Açık Lise’de Sözel’e geçmek istiyorum bu mümkün mü? ve nasıl olur? sınava girmem mi gerek?

 14. Slm admin ben aol halen okuyorum ben KPSS formuna alan olarak genel kültür un kodunu girdim ama benim alan bölümünde ALAN YOK yazıyor. Aol sitesinde

 15. admin verdiğin bilgiler için çok tşkler
  ben alan bölümümü alansız olarak değiştirdim bana yardımcı olduğun için minnettarımökkeş bey sizde kayıtlar bitmeden kayıt yaptırdığınız liseden bu yanlışlığı düzelttirin

 16. ben mayıs sınavları sonucu mezun oldum aöl den lys de girdim şimdi eski sisteme göre en düşük puan 60 idi simdi ise en yüksek puan 60 ona göre üniversite puanları tekrar dan düzenlenicekmi onu merak ediyorum sonucta 60 puan en düsük iken o zaman girenler daha avantajlı degilmiydi şimdi nasıl olucak pek bir bilgim aöl de dil okuyorum alan puanım 200 üstü bunun bir etkisi oluyormu ve son olarak bu yeni puan sisteminin 2013 den itibaren etkili olucagi yaziyor bazi haber sitelerinde sizin sitenizde 2012 de ki sinavlarda baslandıgı yazıyor.

 17. öncelikle selamlar.ben bu temmuz sınavında 242 genel 82 alan kredisiyle mezun oluyorum fakat ingilizce 3ve 4 derslerinden muaf olabilmem için bir sınava daha girmem gerekiyor oda eylülde ek sınav hakkı verirlerse öyle muaf olup mezun oluyorum eğer ek sınav hakkı verilmezse ünv kazansamda gidemiyormuyum ve ben daha önce normal düz liseden açık liseye son dönemde gelmiştim düz lisede lise 1 de gördüğüm ingilizce bana muafiyet hakkı vermez mi sonucda 3 kez gecemezsen muaf oluyorsun lise 1 de ki gördüğüm ingilizce 3 dü oda not sayılmaz mı

 18. Merhaba, iyi çalışmalar… Ben aöl öğrencisiyim de…Toplam kredim 145..Alan kredim ise 80… 47 krediye ihtiyacım var..Ben bu yıl ki ygs ve lys sınavlarına girdim de…Kazandığım takdirde liseyi bitirmem gerekir…Önümüzde 3.dönem sınavı var ama ben 30 alsam bile mezun olamıyorum..Acaba bu sene de ek sınav yapılacak mı ? Yapılacaksa da kaç sınav yapılacak ??

 19. mrb ben açık öğretim lisesinde okuyorum maöl ye geçsem yüz yüze eğitime gitmesem olmaz mı ve birde ben sosyal bilgiler alanım alan değiştirebiliyormuyum değiştirince kredim düşüyormu ?

  Teşekkürler

 20. merhaba.Ben meslek lisesi 2. sınıftan tasdikname alarak ayrıldım.meslik lisesi 2. sınıftan ayrıldığım için (2. sınıfın derslerinide gördüğümden ötürü) aöl DÜZ LİSE ye kayıt yaptırmamda bir engel var mı?Bana 3 sene önce 2. sınıfta ders gördüğüm için meslek lisesinden aöl ye ancak mesleki aöl ye kayıt olabileceğim, düz aöl ye olamayacağım söylenmişti.Fakat bu uygulamanın değiştiğini duydum doğrumudur?Bir de 2012 yeni kayıt tarihleri ne zaman acaba?TEŞEKKÜRLER.

 21. Merhabalar.. Benim bir sorum olucaktı.. Ben Endüstri Meslek Lisesi’nin Anadolusunda Bilgisayar öğrencisiyim.. Olduğumuz bölüm çok iyi. Ancak çalışmadığım için 7 zayıf getirdim ve Lise 2 De sınıfta kaldım.. Şimdi ben okulu bırakıp, açık öğretimden başlamak istiyorum.. Ama nasıl olucak? Kaç senede bitiricem ? kaç kredi ile başlıycam ? Aklımda hiç bir şey yok.. Okula kaç gün gidicem ?. Lütfen beni anladıysanız yardımcı olurmusunuz..

  Teşekkür ediyorum…

 22. slm admin ben açık lise ögrencisiyim kredim 130 2012 kpss başvuru yaptım mezuniyet bölümü boş bıraktım.mezun olduktan sonra mezuniyet yılımı yazarsam atanma şansım ne olur artalama 2013te flan mezun olur hiç bişey bilmiyorum beni aydınlatırsan sevinirim saygılar

 23. merhaba ben 7 dönemdir lise okuyorum. ilk 3 sene düzenli değildi.sonra bitirmek için çaba göstermeye başladım.alanım ingilizceydi. ben doğum yaptığım için kayıt yaptıramadım. ve kaydımı yenilemek için gittiğimde 43 kredi alan kredim vardı ve hepsi silinmişti. kredilerim gitti mezun olmama iki dönem filan kalmıştı. ama şimdi 2 yıldan az bitiremem 100 kredim var. bana yardım edin.nasıl olursa olsun.kredimi geri almak için açık öğretime ödeme yapmam gerekirsede yaparım.nisanda hosteslik sınavı var.vetişemicem.

 24. Şuan toplam kredim 134.Eğer 3. dönem sınavından tüm dersleri geçersem Ek sınava katılabiliyor muyum?
  Ek sınav olması için nereye istek göndermeliyiz?
  Son sorum:134 kredim var ya kaç kredim kaldı mezun olmam için,Kalan krediyi nasıl hesaplıyoruz?
  Şimdiden teşekkür ediyorum…

 25. mer acıkogretım meslek lısesı cocuk gelısımı lıse2 sınıfı ogrencısıyım 1 donem kayıt yenıledım.yuzz yuze egıtımı sadece 2 hafta katıldım.daha sonra bırakmak zorunda kaldım.yenı donemde tekrar kayıt yaptırabılırmıyım.kayıtlar ne zaman ve hangı tarıhtedır..tesekurler

 26. iyi günler ben açık lisede okuyom kredim 141 —- anal kredim ise 51 bununla kpss sınavına gire bilirmiyim ve sınav sonrası tercih yapa biliyomuyuz yoksa mezun olmadan yapamıyomuyuz ???? şimdiden tşkler

 27. merhaba admın ben de acık ogretım lissin de okuyorum 2 cı seneme girdim sınva gıriyorum ve kıredim 34 ve onum de bı sınv daha yanı bu ayın 27 28 gırecem ordan da alırım bı kac kıradı bu sebeple seneye kpps sınvına başvurabilirmi yim ? şimdi den teşekkurler etim size adın

 28. merhaba,
  ben fransadan yazıyorum.lise 3’e geçtim ve şimdi turkiyede açıktan imamhatip lisesini okumak istiyorum.ama nereye baş vuru yapmam lazım bilmiyorum.yardımcı olurmusunuz lutfen.birde fransada ortaöğretim 9sene.yanı 9sene ortaöğretim ve 2sene lise okudum,hangi sınıftan devam edecegim öğrenebilirmiyim.
  tesekkurler

 29. Açık öğretim lisesinde okuyorum ve kredim 122. alan kredim 67. benim sormak istediğim kpss sınavından sonra atamalar olurken mezun olma şartı aranıp aranmaması.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

 30. Ben 2006 yılı lise cıkışlıyım… TM(eşitağırlık) öğrencisiydim.Lise 1 sorumluluk kımya dersını vermedımden dolayı lise sonda karşıma sorun olarak cıktı ve sorumluluk sınavlarını bellırlı nedenlerden dolayı kacırdım ıcın veremedım o nedenlede cıkısım verıldı. bn sımdı lıseyı bastan mı okumak zorundayım yoksa sorumlu oldum tek dersımı vermek zorundayım? yardımcı olursanız cok sevınırım.

 31. merhaba ben 8. dönemi bitirdim 204 kredim var ama sadece bir ders yüzünden kaldım 2. ek sınava başvuramadım.ocak sınavlarına giricem.alanım alansız olarak geçiyor.mezun olursam ben üniversite sınavlarında hangi bölümleri seçebilirim?

 32. merhaba ben bu yıl maol kayıt yaptırdım yüz yüze eğitim görülecekmiş.şu an ders seçemiyorum sayfamda ders yada kredi bilgisi yazmıyor benim kaç kredim olması gerekli mezun olmam için birde 2014de kpss girebilecekmiyim teşekkürler

CEVAP VER