Açık Lise Kredili Sistem Açıklaması

4440
896.371 views
açık lise sistemi

Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesinde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler eski adıyla YGS ve LYS, yeni adıyla YKS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, Eski adı YGS, yeni adı YKS başvuru tarihinde, ilgili yılın 3. dönem sınavı itibariyle mezun olabilecek durumdaysa YKS sınavlarına başvurup girebilirler.

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okurken askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Ayrıntılar için tıklayınız. Ayrıca mezun olan öğrenciler ve Üniversite kazanmış öğrenciler de askerliğini tecil ettirme haklarına sahiptirler.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme vs..)

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Ayrıntı için tıklayınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi”  yazmaktadır. Örnek diploma resmi için tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedirler. Ayrıntılar için tıklayınız.

Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında olmak üzere Senede üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir)

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve üç oturumda yapılır. İlk oturum sabah saat 9.30’da, ikinci oturum ise öğleden sonra saat 14:00’te yapılır. Açık Lise sınavlarında öğrencilere her oturum için 2,5 saatlik bir süre verilir.

Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli tam 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir. Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde yapmaları gerekmektedir


2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması,

4440 YORUMLAR

 1. Mrb

  Ben 11 sınıfım okulu okulu sevmediğim için pek gitmedim arkadaş ortamım da iyi değil lisede okulu birakip acıktan okumak istiyorum cok araştırdım bu durumu bana mantıklı geldi ama benim 9,10,11 ortalamam genelde 55 civarı ben acık ogretime gectigi de kac kırediyle başlarım

  Lütfen yardımcı olur musunuz

  Kırediyi nasıl hesaplayabilirim

 2. Ben 11.sınıfta acik ögretime gececem benim 9,10,11 ortalamam 68 69 arası ben açık ögretime geçtiğimde kaç kredi alırım onu soracaktım cevaplarsanız tşk ederim

  • Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.
   11. sınıfı açık öğretim derslerini bakarak anlayabilirsiniz.

 3. İyi günler benim kredim 212 alanım yok 192 yi geçmem gerekiyordu geçtim tek bi ortak dersim var ama sistem bana seçmeli dersler atmış sadece ortak olan dersimi yapıp seçmelilerdi yapmasam olur mu ?

 4. Ben 11. Sınıfım sınıfta kalcam devamsızlıktan acık liseye gececem 9.10 ortalaması 58 oluyor kaldıgım dersler var 9.10 da 3 dersten kaldım kcıncı dönemden kac kırediyle başlarım

 5. Benim sorum biraz farklı 6 7 nisanda açık öğretim sınavları var malûm ben bu zamana kadar gireceğim sınavı kendim seçmedim sistem otomatik kendisi seçti ortak secmeli derslere öncelik vererek seçti seçmelide vardı bu 6 7 nisan daki sınava 4 tane zorunlu sınavım olmasına rağmen sadece 1 sınav eklemişler. Ne yapmam gerekiyor.

 6. Merhaba ben 12. sınıfın 2. döneminde açık liseye geçtim.
  şuan kredim 267.
  ilk defa açık lise sınavına gireceğim
  herhangi bir dersten 45 altı not alırsam mezun olamama gibi bi durumum var mıdır ?

 7. Merhaba ben 12.sınıfda açık öğretime geçtim sınava hazırlanıyorum 8.dönem öğrencisiyim ve 240 küsür kredim var 192 kredide mezun olmam gerekiyor ama olmadım zorunlu sınavlara girmem gerekiyordu girip kaldığımda otomatikmen muhaf olurmuyum yoksa çünkü bu sene 2. Sınav dan sonra tyt ve ayt sınavı var 3 sınav bu iki sınavdan sonra herhangi bir şekilde etkilenirmi

 8. mrb 9.sınıfı örgün, 10 aölden (122krediyle bitirdim). 11de tekrar örgüne geçtim. sağlık sorunlarımdan dolayı bu dönem aölye geçmek zorunda kaldım. Ama aöl sayfmda 6.dönemi okuyor ve hala 122kredim var gözüküyor. 11.sınıfım sisteme geçmemiş haftasonu sınavım var ve otomatik şeçili dersler 6.dönemin. meb.i aradım halk eiğitme gittim biribirine atıolar bizlik bişi değil diyerek. şuan ne yapmalıyım boşa mı ders çalışıorum yardımcı olursanız sevinirim.

 9. merhaba , benim kredim 109 ama kredi dönem bilgilerimde zorunlu ders sayısı 3 yazıyor .
  mezuniyetim 3 dersi alınca mı bitecek. tesekkurler

 10. Hocam şimdi 4.sinifi okuyorum açıktan yarın sınavlar var herkese başarılar diliyorum öncelikle şimdi istenilen kredi 192 benim kredim 196 ilk Senem bu ilk sınavım şimdi sınavları geçmesem yada girmek istemesem temmuz ayında diplomami alır mıyım yane bu sınavları geçmem mi lazım ? Detaylı bi açıklama istiyorum sizden hocam

 11. 3. dönem sınavlarına girmek için 18 yaş zorunlu mu acaba?
  bu dönem açık liseye geçtim ve 240 kredim var.
  7 dersimin tamamının yanında ortak yazıyor,b dersleri geçemezsem mezun albilirmiyim,bu yıl ayt ile yerleşecek durumdayım.

  • Açık Öğretim Lisesi 06-07 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavlarına AÖL – Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (05 Temmuz 2002 ve daha önceki doğumlu) silik, donuk ve ya aktif öğrenciler 3. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

 12. Merhaba ben 12.sınıfın 2.dönemi açık öğretime geçtim kredim 244 ve toplam 14 tane ortak ders vermişler. Sadece edebiyatta başarılı olsam yeterli mi yoksa hepsinden geçmeli miyim?

 13. Hocam ben AOL e 12. Sınıfın 2 . Dönemi kayıt oldum bu girdiğimiz sınavlarda zorunlu derslerden birinde kalsam bu seneki yks sınavlarına girebilir miyim ? Yoksa diğer seneye mi uzayacak çünkü ben başvurumu da yaptım

 14. Arkadaslar sistem otomatik seçti diyorsunuz sız ders seçimi yaptıktan sonra kaydete basarsanir rast gele ders seçer kaydete basmayacaksınız zaten seçtiğiniz dersler otomatikmen kaydoluyor. Böyle yapmazsanız zorunlu derslerinizi veremezsiniz öncelikli onlar. Eğer içiniz rahat etmezse çıkış yapın tekrar girin mutlaka oluyor bende de öyle oluyordu bir arkadaşımın tavsiyesiyle kaydete basmadan yaptım ve sadece sectigim derslerden sınava girdim.

 15. Merhaba benim kredim tam ama bir tane ortak dersten kaldım yani dün yetişemedim sınava haziranda üniversite sınavına girecem kurtarma sınavı da temmuzda bir sorun olur mu? Teşekkürler şimdiden

 16. merhaba ben 6 7 nisan da sınava girdim 2 ortak dersimde kaldım bu 2 ders için bi daha 3 ay beklemek zorundayım yoksa bize ek sınav yapılıyor mu bunun cvabını alabilirmiyim

 17. Merhaba admin ben lise ikiyi bitirdim lise üçten terkim açık ögretim okuyorum ve kredim 152 9,ve 10 sınıfta ortamalarım yanlış hatırlamıyorsam 55,60 aralarıydı açık öğretimden kaç kredi olarak başlarım bide öngür olarak gittiğim için önce okula okulunda verdiği kredi puan varmış onu nasıl öğrenebilirim

 18. Benim kredim 191 1 kredim kaldi ortak dersleri aldim bu ayin 20 sinde bekcilik ten cagirdilar ancak lise mezunu istiyolar ben ne yapmaliyim acik lise beni mezun edemezmi en son sinavlarada girdim aciklanmadi henuz bana yardimci olub lutfen

 19. merhaba ben aol de 8.dönemim ortak derslerin hepsinden geçtim birtek seçmeli olan bir dersten kaldım temmuzda tekrar sınava girmem gerekir mi ? (kredim de 240 larda)

 20. Hocam ben 10’cu sınıftayım bu dönemi de bitirip açık öğretime yazılacam sizce kaç kredi verirler cevaplarsanız çok sevinirim şimdi den tskrler…

 21. Merhabalar ben ikinci dönem kayıt oldum açık liseye lise son sınıf öğrencisiyim zorunlu derslerden sadece tarih 5 den kaldım diğerleri geçti benim üniversite sınavım da var tarih den sınava girmem zorunlu mu ve diyer sorunda üniversite sinavindan sonra olacak bu sınav benim puanım nasıl hesaplanacak üniversite sınavında yoksa giremiyor muyum yks ye cevap verirseniz çok sevinirim

 22. Aöl de oluduğum dönem 10,ortak ve zorunlu dersleri verdim,son sınav sonuçlarıyla toplam kredim 190 mezun olmama 2 kredi kaldı bekçiliğe başvurdum sınava girmeden 2 krediyi okul vermezmi bana

 23. MERHABA BEN BEBNİ KREDİM 150 AMA BÜTÜN ZORUN LU DERSLERİ VERDİM DUYUMLARIMA GÖRE ZORUNLU DERSLERİ VERİNCE SİSTEM OTOMATİK OLARAK FAZLADAN KREDİ VERİYORMUŞ LİSEYİ BİTİRMEK İÇİN DOĞRUMU YOKSA NASIL OLACAK ?

 24. Merhaba,zorunlu dersim yok kredim 184. Temmuz ayında olacak olan sınava girmek zorunda mıyım yoksa MEB veya halk eğitim yardımcı olur mu ? Çünkü 10 krediden az kalanlara yardımcı oluyorlarmış diye duymuştum

 25. Merhaba ben 5. dönemi bitirdim toplam 166 kredim var 26 kredim kaldı bu seneki 3. dönem sınavından sonra mezun olabiliyor muyum ? Mezuniyet şartları olarak 8 dönem diye okuduğum için sormak istedim

 26. Tarih 6 ortak ders dan ilk dönem 35 almışım kalmışım ikinci dönem 55 aldım geçtim şimdi mezun olamıyor muyum tekrar mı girmem gerekiyor ? (Alansız)

 27. Merhaba ben 11. Sınıfta kaldık ve açık öğretime geçtim toplam 10 dönem oldu ve şuan 156 kredim var üniversite sınavına giriş yapacak son 1 dönem sınavım var ondan 35 kredi bile alsam 191 oluyor bir puanla mezun olamıyorum ne yapabilirim?

 28. Merhaba 2012 meslek lisesi mezunuyum altan iki dersim kalmıştı tastikname almıştım tekrar o 2 dersi verip diploamayı alabilir miyim. Tam olarak ne yapmalıyım

 29. Merhabalar. Benim 190 kredim var ama mezun olmak için de 2 krediye daha ihtiyacım var. Ben kredilerim eksikken 16 haziran da yapılacak olan üniversite sınavını girip ondan sonra 3. Dönem sınavına girip kredilerimi tamamlayıp mezun olunca üniversiteye girebilir miyim?

 30. İyi akşamlar bende şöyle bi yanlışlık olmuş dil ve anlatım dersinde 42 puan aldığım görünüyor bu nasıl oluyor lütfen bi açıklama yapabilir misiniz

  • Açık Lise sınavlarında her dersten 20 soru sorulmaktadır ve her sorunun puanı 100/20=5 puandır. Bir dersten en az 9 doğru soru yaptığınızda ilgili dersten 45 puan alarak geçmiş olursunuz.45 puan altı aldığınız derslerden kredi alamazsınız.
   Normal şartlarda 100 puan 20 soruya bölünür ve soru başı 5 puan eder. TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 dersindeki 18. Soru iptal edilmiştir. Bu durumda hesaplama, 100/19 x doğru cevap ile çarpımı şeklinde yapılacaktır. Örneğin bu dersten 8 doğru yapmış olan bir öğrencinin notu; 100/19=5,26 x 8 = 42.10 puan(yuvarlandığında 42) olarak gelecektir.

 31. Geçen sene 11. Sınıf ta okulu bıraktım
  Bu yıl aöl den devam ediyorum şu an 127 kredim var istenilen kredi sayısına ulaşırsam dönem sorun olur mu

 32. merhabalar
  benim kredim 220+ bişeyler. 1 dönem dinden kalmıştım,bu dönem tekrar kaldım. Muaf kalmak istiyorum açıkçası, sınava girmeden muaf kalır mıyım ? çünkü tekrar para yatırmam vs gerekecek sınava girmem için.

 33. Hocam ben sınava girdim,12 tane zorunlu dersin var demişti şubedeki memur, sistemde görünmüyordu ama 12 zorunlu ders, sınav açıklandı 12 zorunlu ders görünüyordu 7 tane zorunlu dersimi seçebildim geri kalanları seçmeliydi tercihimin. 6 zorunlu dersten başarılı olarak görünüyorum fakat kalan zorunlu ders sayısı 9 a düşmüş neden? 3 tane daha düşmesi gerekiyordu. 6 tane kalması gerekiyordu.Sistemin hatası mı acaba? Kredim 190 bu arada ,2 kredim kaldı.

 34. 11 sınıf 1 ve 2 defa sınava girdim kredim 141 toplamı 1. sınavdan 11 kredi 2. sınavdan 8 kredi aldım yaşım 19 bu arada alansız okuyorum 3 .dönem sınavına girmem gerekiyormu

 35. Birşey sormak istiyorum ben meslek lisesinden lise 1 de bıraktım açık öğretime kayıt olmak istiyormuda 1 yılda liseyi bitirebilirmiyim veya özetle anlatabilirmisiniz

 36. Merhaba ben liseyi 11. Sınıf ta bıraktım bu sene aöl den devam ediyorum şu an 127 kredim var istenilen kredi sayısına ulaşırsam dönem sorun olur mu

 37. merhaba ben 9. sınıfı örgün okudum 10.sınıfta açığa geçtim benim mezun olmam için kaç dönem okumam lazım ve kaç kredim olması lazım????
  LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ????

  • 2 dönem örgün eğitimde okumuşsunuz, Açık Lisede 6 dönem okuyup toplamda 192 krediye ulaşır ve zorunlu tüm derslerinizi bitirirseniz mezun olursunuz.

 38. Merhabalar ben 11. sınıf 1 dönemde sınavlara girip 1. dönem ortalamamı 50 nin üzerinde tuttum 2. dönem okula gitmedim ve devamsızlıktan kaldım eylülde açık öğretim lisesine geçtiğimde 11 i baştan mı okuyacağım yoksa 2. dönem girmediğim sınavlara mı gireceğim ?

 39. Merhabalar şuan 12. Sınıf ikinci dönemi açık liseye geçtim. 2.dönemde 5 ortak derslerden 4ünü verip sadece ingilizce8 den kaldım 3. Dönem sınavına girmem gerekiyor.15 Haziran Yks var. 3. Dönem sınavı 6 Temmuzda olacak. Herhangi bir sıkıntı olur mu veya nasıl olacak ? Birde 3. Dönem sınavındada ingilizceden kalırsam ne olur ? Lütfen yardımcı olunuz…

CEVAP VER