Açık Lise Yardımcı Kitap İncelemesi

25
9.124 views

Kısa adıyla AÖL tam adıyla Açık Öğretim Lisesi olan ve uzaktan öğretim sistemine göre kurulmuş olan kurumun basılı materyalleri, öğrencilere yetersiz gelmektedir.

Açık lisenin kitaplarına alternatif kitap incelemesi için piyasa araştırmasına çıktığımızda, açıkcası karşımıza pek fazla bir alternatif yardımcı kitap çıkmadı. Karşımıza çıkan İlayda Açık Lise Yayınları‘nın kitaplarını incelediğimizde zaten başka bir yardımcı kitaba da gerek olmadığını anlamamız kısa sürmedi.

Ülkemizde Açık Lise Dershaneciliğini başlatan ve halen başarılı olarak devam ettiren İlayda Açık Lise Dershanesi‘nin yan kuruluşu olan İlayda Açık Lise Yayınlarının çıkarmış olduğu açık lise yardımcı kitapları 4 seri halinde karşımıza çıkmaktadır.

Konu anlatımlı kitapları başlığı altında çıkartılmış bu seride 3 kitap bulunmaktadır. Birinci dönem tüm dersler ve ikinci dönem tüm dersler kitapları iki ayrı kitap halinde karşımıza çıkarken, 3. ve 4. dönemin dersleri ise tek bir kitap halinde karşımıza çıkıyor. Bu kitapların üçünde, AÖL ve MAÖL’ün tüm alanları için zorunlu olan ortak dersler i kapsamaktadır. Her konunun özetle ve gereksiz bilgilerden ayrıştırılarak anlatılması ve konu sonunda konuyla ilgili çıkmış sınav sorularının bulunması, öğrencinin kısa sürede konuyu anlamasına sebep oluyor. Kitapların içerisinde Konu Anlatımları, Çözümlü Sorular, Ünite Soruları, Çıkmış sınav soru ve cevapları var. Sınavlara kısa zamanda hazırlanmak isteyen tüm öğrenciler için mükemmel ve ideal bir kaynak.

İkinci seri, Açık Öğretim Lisesi yardımcı kitapları soru bankası kitaplarından oluşmaktadır. Bu seride Açık Lisenin önceki senelerde çıkmış sınav soru ve cevapları mevcut. Her biri farklı senelerde çıkmış sınav sorularını kapsayan ve birbirini takip eden 5 kitap bulunmaktadır. Yayınevi, Soru Bankası 1 kitabının, değişen müfredat sebebiyle sınavlarda soru çıkmamasından dolayı yeni baskısını çıkartmamaktadır.  Açık Lise sınavlarında soruları tutturma oranı ortalama %80 gibi yüksek bir orana sahip olduğu görünmektedir. Sınavlara konu okumaya vakti olmayan ve nokta atışı sorularla kısa zamanda hazırlanmak isteyen tüm öğrenciler ideal bir seri olduğu anlaşılıyor.

Üçüncü seri cep kitapları serisi olarak piyasaya sürülmüş. Bu serinin farkı ise derslerin tek bir kitap yerine ayrı ayrı olarak hazırlanmış olması. Açık Lise yardımcı Cep kitapları sırasıyla, Konu Anlatımları, Çözümlü Sorular, Ünite Soruları, Çıkmış sınav soru ve cevapları şeklinde hazırlanmış.

Dördüncü seri ise çözümlü seri başlığı altında yayınlanmış. Bu kitaplar ise daha önce AÖL ve MAÖL sınavlarında çıkmış sınav soru ve çözümlerinden oluşmaktadır.

Özetle hangi seriyi alırsanız alın, açık lise sınavları artık sizin için bir kâbus olmaktan çıkacaktır.

Açık Öğretim Lisesi site yönetimi olarak, açık lise sınavlarına hazırlık amacıyla hazırlanmış bu yardımcı kitapları, kesinlikle tüm AÖL ve MAÖL öğrencilerine öneririz.

Kitapları yayınevinin kendi sitesinden almak için buraya tıklayınız.
Hepsi burada sitesinden kitapları indirimli olarak almak için buraya tıklayınız.
PTT AVM sitesinden kitapları kargo ücreti ödemeden almak için buraya tıklayınız.
Açıköğretimkitapları sitesinden kitapları indirimli almak için buraya tıklayınız.

 

 

 

25 YORUMLAR

 1. En güzeli konu anlatım kitapları. Hem konuları anlatıyor hemde çıkmış sorular var. 30 krediden 28 kredi aldım. Matematik kaldım. Kitap güzel anlatıyor ama bu ders benim kabusum oldu. 1 sınav sonra allahtan muaf olacağım. Tavsiye ederim.

 2. bende aldım ama soru bankası kitaplarını ve sınavda nerdeyse tüm sorular çıktı. soru bankasi kitaplarını alın bence. konu okumaya gerek yok.

 3. 10. dönemdeyim ve hala 45 kredim vardı. Bu kitaplarla tanıştıkdan sonra 2 dönemde 58 kredi alarak toplam kredim 103 oldu. Teşekkürler ilayda Açık Lise yayınları.

 4. Ben çok faydasını gördüm bu kitapların. Sınavlara 2 gün kala soru bnakasındaki sorulara bakıp çözdüm. Sınavda hemen hemen hepsi karşıma çıktı.

 5. Bende aplam için 1. dönem konu anlatım kitabı aldım. Ablam kitabı çok beğendi. Bende kitabı inceledim. 1. döneme ait 11 ders ayrı ayrı ele alınmış ve her ders için ayrıntıdan uzak konular özetlenmiş. Konuların sonunda ilgili konuya ait çıkmış sorular tek tek sıralanmış. Bu kitap kısa zamanda ve etkili bir biçimde öğrenciyi sınavlara hazırladığı için emeği geçenlere teşekkürlerimi bir borç bilirim.

 6. ya arkadaşlar gerçekten bu soru bankası kitapları işe yarıyormu sınava gidiyorum hep degışık sorular çııyor karşima 🙁 .( hiç kıtaptan çıkmıyor 🙁

 7. Yardımcı kitap alamk isteyenler için bence en iyi kaynak. Geçen dönem sınavlara 1 hafta kala reklamlardan görüp aldığım kitapla yüksek bir kredi aldım. Bu dönem devam kitabını erken alıp çalışmaya başladım. Şiddetle herkese tavsiye ederim.

 8. Admin sana canı gönülden teşekkür ederim gerçekten bu kitaplar çok işime yaradı özellikle soru bankaları . Normal sınavlardada ek sınavda da hep aynı sorular çıktı.

 9. matematikten geçemesem muaf olunca mesela matematık yerıne başka ders secıp bıtırebılır mıyım yoksa matemtk mı sart sadece birde bir dersin sınavını gecınce tekrar aynı donemın dersıne sınavına gırcek myım

 10. Bu kitaplar işe yarıyor. Sınıfımdaki tüm arkadaşlara aldırttım. 5. ve 6. dönemin derslerini içeren tüm derler kitabı ne zaman çıkacak acaba almak istiyorum.

 11. Sayın admin bu kitapların ilk 4 dönemini daha önce aldım. 5. ve 6. dönem kitapları ayrı ayrı ders halinde satılıyor. 5. dönem bir arada olan kitapları ne zaman çıkacak yada çıkar bir bilginiz var mı.

 12. İlayda Açık Lise yayınları ve bu kitaplarla tanışmam, sınav saatini beklerken okul bahçesinde bir çok öğrencinin elinde görmemle başladı. Kitaplar hakkında övgü ve tavsiyeler sonrası konu anlatım ve soru bankası kitaplarından aldım. 8 dönemdir Açık Liseye devam etmeme rağmen toplam 34 kredi toplamıştım. Bu kitaplar sayesinde 2 dönemde 56 kredi toplayarak kendi çapımda kendi rekorumu kırmış oldum. Kitaplar son derece sade ve kolay bir anlatıma sahip. Benim gibi zor anlayan biri bile hiç zorlanmıyor. Açık Liseyi benim için bir kabus olmaktan çıkarıp resmen beni tekrar okumayı sevdirdiği için İlayda yayınlarına teşekkür ederim.

 13. Sayın Admin

  153 COĞRAFYA 3 3 Ortak
  244 YABANCI DİL – 5 Ortak
  408 DİL VE ANLATIM 8 Ortak
  413 TÜRK EDEBİYATI 3 Ortak
  414 TÜRK EDEBİYATI 4 Ortak
  415 TÜRK EDEBİYATI 5 Ortak
  416 TÜRK EDEBİYATI 6 Ortak
  418 TÜRK EDEBİYATI 8 Ortak
  500 YABANCI DİL – 6 Ortak
  501 YABANCI DİL – 7 Ortak
  502 YABANCI DİL – 8 Ortak

  BU dersler zorunlu dersler bunlara çalışmam için hangi kitabı almam lazım ??
  YARDIMCI OLURSAN ÇOK SEVİNİRİM

CEVAP VER