AÖL 2013 YGS Formu Nasıl Doldurulur?

255
39.663 views

 

2014 YGS Formu ile ilgili güncel yazımız için tıklayınız.

 

AÖL – Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin YGS formunu doldurmadan öncelikle aşağıdaki bilgileri hatırlatmakta yarar görüyoruz. YGS Başvurusu 02-15 Ocak 2013 Tarihleri Arasında yapılacaktır. Sınav Tarihi ise: 24 Mart 2013 Saat 10:00 da süresi 160 dakika olacaktır. YGS Sınav Ücreti olarak 40 TL yatırılacaktır.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Başvuru Tarihleri  24-30 Nisan 2013 arasında yapılacaktır.

 • LYS-1 Sınavı (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 16 Haziran 2013, 10.00, 120 dakika
 • LYS-5 Sınavı (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 16 Haziran 2013, 14.30, 120 dakika
 • LYS-4 Sınavı (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 15 Haziran 2013, 10.00, 135 dakika
 • LYS-3 Sınavı (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 23 Haziran 2013, 10.00, 120 dakika
 • LYS-2 Sınavı (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 22 Haziran 2013, 10.00, 135 dakika

LYS Sınav Ücreti (Girilmek İstenen Her LYS İçin Ayrı)  25 TL, Sınavsız Geçiş Ücreti  10 TL, Başvuru ve Tercihlerde Alınacak Ücret  3 TL, Başvuru Merkezlerinden Fotoğraf Yenileme İşlemi Ücreti 5 TL, Sınav Ücreti T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank ,T. Halk Bankası ,Akbank ,Kuveyt Türk Bankalarına yatırılacaktır.

2013-2014 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıt Tarihleri 2-6 Eylül 2013 arasında yapılacaktır.

 

YGS BAŞVURU FORMUNUN DOLDURULMASI

YGS başvuru formunun Kimlik Bilgileri Alanının doldurulması ile ilgili genellikle bir sorun genelde oluşmamaktadır. Kimlik Bilgileri Alanındaki 1-10 arası maddeler Açık Öğretim Lisesine devam eden yada mezun olmuş öğrencileri tarafından nüfus kimlik belgelerindeki şekliyle birebir dikkatli bir şekilde dolduracaklardır.

 

 

 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri genelde en çok Öğrenim Bilgileri Alanındaki 11-18 maddelerinin doldurulmasında tereddüte düşmektedirler. Bu maddeler aşağıdaki şekilde doldurulacaktır.

blank

 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

11.   ÖĞRENİM DURUMU: Açık Öğretim Lisesine halen devam edip okuyanlar Öğrenim Durumu Bölümüne Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım yazarak yandaki kutucuğa 1 kodunu yazacaklardır. Geçen yıl mezun olup da herhangi bir yüksek öğretim programını kazanmamış olanlar (tercih yapmış olsalar bile) “Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra ÖSYM’ce yerleştirilmedim ve ön kayıtla kayıt olmadım” yazarak kod kısmına 4 yazacaklardır.

12.   OKUL ADI: Okul adına Açık Öğretim Lisesi yazılacaktır. Yandaki kutucuğa ise okuduğunuz ilin kodu yazılacaktır. Açık Öğretim Lisesinde her İl bir okul kabul edilmektedir. Bu sebepten her ilin kodu farklıdır. İlinizin okul kodunu görmek için buraya tıklayınız. Örnekte İstanbul ilinin kodu olan 349007 yazılmıştır.

13.   OKUL TÜRÜ: Bu bölüme tüm Açık Öğretim Lisesi öğrencileri “Lise Programı” yazarak yandaki kutucuğa 20024 yazacaklardır.

14.   ALAN ADI: Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri Alan adı maddesine öğrenim gördüğü Alan adı ve kodunu yazacaklardır.Örnekte Genel Kültür Alanı ve kodu olan 3283 yazılmıştır. Açık Öğretim Lisesi Alan isimleri ve kodları şu şekildedir;

ALAN ADI                    KODU
Genel Kültür                 3283
Fen Bilimleri                 1595
Sosyal Bilimler             2425
Türkçe Matematik         3303
Yabancı Dil                   2761
Alansız (Alan Yok)        9008

15.   OKUL NUMARASI: Açık Öğretim Lisesi öğrenci numaranız yazılacaktır.

16.   BİTİRME YILI: Mezun öğrenciler mezun olduğu yılı yazacaklardır. Açık Öğretim Lisesine devam eden öğrenciler ise bu maddeyi boş bırakacaklardır.

17.   NOT SİSTEMİ: Açık Öğretim Lisesinde 100′ lük not sistemi uygulandığından bu maddedeki 100’lü seçenek işaretlenecektir.

18.   DİPLOMA NOTU: Mezun olan öğrenciler diploma notunu, devam eden öğrenciler ise bu maddeyi boş bırakacaklardır.

 

Sınava İlişkin Bilgiler Alanındaki 18, 19 ve 20 maddeler aşağıdaki hususlar dikkate alınarak doldurulacaktır.

blank

 

 

19.   YGS’ye GİRME İSTEĞİ: Sadece sınavsız geçişe başvuracaklar hariç herkes YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyecektir.liste-osym-2013

20.   YGS SINAV MERKEZLERİ: Bu maddede yer alan sınav giriş yeri tercihlerinde ÖSYM geçtiğimiz yıl yaptığı eksikliği tekrar yapmayarak büyük ilçe merkezlerini de sınav merkezi olarak belirlemiş durumda. Koşullarınıza uyan yerleri kodlarıyla birlikte yazacaksınız. Kodlar için buraya tıklayınız.

21.   ASKERİ OKULLARA GİRİŞ İSTEĞİ: Bu maddede yer alan Askeri Okullara Girme İsteği Seçeneği bir zorunluluk değildir. Amaç sadece istatistiki veri toplamaktır. Yani orayı işaretleyenler için askeri okullara başvurma zorunluluğu olmadığı gibi işaretlemeyenler de bu haklarından vazgeçmiş sayılmazlar. Askeri okul başvuruları daha sonra özel olarak yapılacaktır.

blank

YGS formunun 22. madde ve sonraki maddeler genel olarak adayların sıklıkla hata yaptıkları maddeler olmadığı için örnekleme yapmadık. Ancak buna rağmen adres yazımınıza dikkat etmeniz şiddetle tavsiye ederiz.

 

 

 

Merak edenler için YGS 2013 Sınav Kitabı kapakcığı ve YGS 2013 Sınav cevap kağıdı örneği.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu YGS formunun hazırlanmasında emeği ve büyük katkıları olan İLAYDA AÇIK LİSE DERSHANESİ Kurucu Müdürü sayın Ayşe Yılmaz‘a teşekkür ederiz.

 

acik-lise-dikkatBazı Alansız okuyan öğrencilerin başvurularında alansız kodu olarak 9009 yazdıkları tespit edilmiştir. Bu durumdaki öğrencilerin ÖSYM dilekçe vererek bu durumu düzelttirmeleri gerekmektedir. Verilmesi gereken dilekçe ve açıklamaları 2013 ÖSYM klavuzunun sonunda yer almaktadır. Dilekçe örneğini ve açıklamaları aşağıdaki resimlerin üzerini tıklayıp büyüterek görebilirsiniz.

osym-dilekce-aciklamalariacik-lise-osym-duzeltme-dilekcesi

255 YORUMLAR

 1. hocam şuan 150 kredim var hala okuyorum ben ygs’ye başvururken bu gösterdiğiniz herhangi bişeyi doldurmadım bana böyle bir forumda vermediler şuan çok tereddütteyim bu forumları doldurmamam üniversiteye girmeme engel olur mu veya ek puan almamı ?? emeğime yazık olucak şimdiden teşekkürler

 2. merhaba.. 157 kredim var. ve 3. dönem sınavına girecigim. üniversite sınavına da katıldım. fakat kafamda soru işaretleri oluştu. mezun olabilme şansım var mı ? ek sınav veriliyor mu mezun olabilmek için öyle birşeyler duymustum cünkü.. yardımcı olursanız cok sevinirim.. istedigim ünv.için aşagı yukarı yeterli puanı aldıgımı düşünüyorum 🙁

 3. merhabalar.. ben ygs den 135 puan aldım çocuk gelişimi mezunuyum 2012 mezunuyum 2 yıllık geçiş hakkım var mı acaba geçen yıl denedim olmadı bu yıl olma şansım var mı

 4. Acik ogrwtim lisesinde okuyorum.. 215 kredim var.. mezun olmadan ygs yada herhangi bir unv. Gecis sinavina katilabiliyormuyuZ. Cvpbinizi merakla bekliyorum.. simdiden teşekkür ederim.

 5. hocam 155 kredim var ygs de basarılı sonuc aldım unuverstye gıtmeyı dusunuyorum ek sınav 30 eylül unuverste kayıt bitmeside 30 eylül de bunun için ne yapmalıyımm dilekçe verebılırsınız dıyolar acıklanana kadar sınav sonuclarıı beklıyolarmıs bılgılendırırsenz sewınırım

 6. 2014 ygs’ ye nasil basvuru yapabiliriz.. acik ogretim lisesinde okumaktayim.. 215 kredim var. Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

 7. bnm imm hatipte 186 toplam 64 de alan kredim var 8 dönemde bitti .ortak dersimde yok .fakat 2 sene daha mecburi yuzyuze eğitim zorunluluğum var.mezun olamıyorum o yuzden .bn simdi hem ygs ye girip hemde liseye devam etmem mumkunmu .cok uzun oldu ama simdiden teskrlr

  • 2014 3. sınav itibari ile mezun olabilecek durumdakiler, 2014 YGS başvurabilirler. Sizin durumunuz buna uymadığı için, 2015 YGS başvurabilirsiniz.

 8. hocam;merhaba benim mezun olmama 4 kredim kaldı ve bu hafta sonu inşallah vericem ve biticek ben geçen sene ygs ye ve lys ye girdim tercih yaptım açık öğretimden uluslararası ilişkiler tuttu yanlız mezun olamadığım için gidemedim ve hiç bişey yapmadım aöl nin bana bu işlemde puan verdimi? bu tercih işleminde oldumu? eğer olduysada ben bu sene tekrardan sınava giricem puanımı etkilermi şididen yorumlarınız için teşekkür ederim.

 9. açık liseden mezun olanlar ygs başvuru formuna açık lise numarasını yazmalı mıdır? yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

 10. Hocam şimdi ben lise 4 e geçtim bazı nedenlerden açık liseye geçip sınva öle hazırlanmak istiyorum. Anadolu lisesinde okuyorum. Şimdi ben açık liseye geçersem ek puanımda değişiklik oluyormu. Yani mesela anadolu lisesinin ek puanı ile açık lise ek puanı farklımı. Şimdi geçersek bu srferde az puan gelir filan

 11. 100 kredim var 9.cüdönemdeyim acaba ygs sınavlarına gırebılırmıyım ve gırebılırsem nereden başvurabılırım bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

 12. 100 kredim var 11.ci dönemi okuyorum acaba ygs sınavına girebilirmiyim v e girebilirsem nereden başvurabılırım şimdiden yardımınız için teşekkür ederim

 13. merhaba ben acıklise okuyorum alansız olarak ünüversite sınavlarına hangi alandan veya hangi derslerden girecğm yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler…

 14. hocam 103 kredşm var 11 .ci dönemde yim bu lıseyı bıtırene kadar döenm sayım artar acaba ygsye yada üniversite kayıtlarını etkılermı

  birde 2 yıllık sınavsız üniversiteye kayıt yaptırabılırmıyım aöf sine kayıt yaptırabılrmıyım

 15. mrb hocam ben genel kültür alanından okumaktayım ben hesapladığıma göre kredim 197 ama bana gösterdikleri 164 nasıl oluyor ? kredi hesaplaması örneğn: matematik 1 haftalık ders saati 4 bende bu dersten 3 aldım sonuç 3×4=12 yani kazandığım kredi 12 değilmi ben kazandığım tüm derslerin hepsini böyle çarparak 197 çıkıyor ortak kredimde 80 zorunlu dersimde yok. bilgi verirseniz şükran klrm

  • YGS sınavından 180 puanı aştığınız taktirde, LYS puan türlerinden tamamına girdiğinizde isteğiniz tüm bölümlerde okuyabilirsiniz.

CEVAP VER