MAÖL 2013 YGS Formu Nasıl Doldurulur?

4
8.501 views

Mesleki Açık Öğretim Lisesi MAÖL öğrencilerinin YGS formunu doldurmadan öncelikle aşağıdaki bilgileri hatırlatmakta yarar görüyoruz. YGS Başvurusu 02-15 Ocak 2013 Tarihleri Arasında yapılacaktır. Sınav Tarihi ise: 24 Mart 2013 Saat 10:00 da süresi 160 dakika olacaktır. YGS Sınav Ücreti olarak 40 TL yatırılacaktır.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Başvuru Tarihleri  24-30 Nisan 2013 arasında yapılacaktır.

  • LYS-1 Sınavı (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 16 Haziran 2013, 10.00, 120 dakika
  • LYS-5 Sınavı (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 16 Haziran 2013, 14.30, 120 dakika
  • LYS-4 Sınavı (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 15 Haziran 2013, 10.00, 135 dakika
  • LYS-3 Sınavı (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 23 Haziran 2013, 10.00, 120 dakika
  • LYS-2 Sınavı (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 22 Haziran 2013, 10.00, 135 dakika

LYS Sınav Ücreti (Girilmek İstenen Her LYS İçin Ayrı)  25 TL, Sınavsız Geçiş Ücreti  10 TL, Başvuru ve Tercihlerde Alınacak Ücret  3 TL, Başvuru Merkezlerinden Fotoğraf Yenileme İşlemi Ücreti 5 TL, Sınav Ücreti T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank ,T. Halk Bankası ,Akbank ,Kuveyt Türk Bankalarına yatırılacaktır.

2013-2014 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıt Tarihleri 2-6 Eylül 2013 arasında yapılacaktır.

 

ÖSYM YGS BAŞVURU FORMUNUN DOLDURULMASI

ÖSYM YGS başvuru formunun Kimlik Bilgileri Alanının doldurulması ile ilgili genelde bir sorun yaşanmamaktadır. Kimlik Bilgileri Alanındaki 1-10 arası maddeler Mesleki Açık Öğretim Lisesine devam eden yada mezun olmuş öğrencileri tarafından bu maddeler nüfus kimlik belgelerindeki şekliyle birebir dikkatli bir şekilde dolduracaklardır.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

       MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri genelde en çok Öğrenim Bilgileri Alanındaki 11-18 maddelerinin doldurulmasında tereddüte düşmektedirler. Bu maddeler aşağıdaki şekilde doldurulacaktır.

blank

 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

11.   ÖĞRENİM DURUMU: Mesleki Açık Öğretim Lisesine halen devam edip okuyanlar Öğrenim Durumu Bölümüne “Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım” yazarak yandaki kutucuğa 1 kodunu yazacaklardır. Geçen yıl mezun olup da herhangi bir yüksek öğretim programını kazanmamış olanlar (tercih yapmış olsalar bile) “Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra ÖSYM’ce yerleştirilmedim ve ön kayıtla kayıt olmadım” yazarak kod kısmına 4 yazacaklardır.

12.   OKUL ADI: Okul adına Mesleki Açık Öğretim Lisesi yazılacaktır. Yandaki kutucuğa ise okuduğunuz ilin kodu yazılacaktır. Mesleki Açık Öğretim Lisesinde her İl bir okul kabul edilmektedir. Bu sebepten her ilin kodu farklıdır. İlinizin okul kodunu görmek için buraya tıklayınız. Örnekte Ankara ilinin kodu olan 069906 yazılmıştır.

13.   OKUL TÜRÜ: Bu bölüme Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okuduğu okul türünü ve okul tür kodunu yazacaktır. Okul türleri ve kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Örneğimizde okul türü  “Kız Meslek Lisesi” verilerek yandaki kutucuğa 20049 yazılmıştır.

OKUL TÜRLERİ
OKUL TÜR KODU
Endüstri Meslek Lisesi
20032
Kız Meslek Lisesi
20049
Ticaret Meslek Lisesi
20057
İmam Hatip Lisesi
20065

 

14.   ALAN ADI: Mesleki Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri Alan adı maddesine öğrenim gördüğü Alan adı ve kodunu yazacaklardır. Örnekte Çocuk Gelişimi Alanı ve kodu olan 1292 yazılmıştır. Mesleki Açık Öğretim Lisesi Alan isimleri ve kodları görmek için buraya tıklayınız.

15.   OKUL NUMARASI: Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrenci numaranız yazılacaktır.

16.   BİTİRME YILI: Mezun öğrenciler mezun olduğu yılı yazacaklardır. Mesleki Açık Öğretim Lisesine devam eden öğrenciler ise bu maddeyi boş bırakacaklardır.

17.   NOT SİSTEMİ: Mesleki Açık Öğretim Lisesinde 100′ lük not sistemi uygulandığından bu maddedeki 100’lü seçenek işaretlenecektir.

18.   DİPLOMA NOTU: Mezun olan öğrenciler diploma notunu, devam eden öğrenciler ise bu maddeyi boş bırakacaklardır.

 

Sınava İlişkin Bilgiler Alanındaki 18, 19 ve 20 maddeler aşağıdaki hususlar dikkate alınarak doldurulmalıdır.

blank

 

 

19.   YGS’ye GİRME İSTEĞİ: Sadece sınavsız geçişe başvuracaklar hariç herkes YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyecektir.

20.   YGS SINAV MERKEZLERİ: Bu maddede yer alan sınav giriş yeri tercihlerinde ÖSYM geçtiğimiz yıl yaptığı eksikliği tekrar yapmayarak büyük ilçe merkezlerini de sınav merkezi olarak belirlemiş durumda. Koşullarınıza uyan yerleri kodlarıyla birlikte yazacaksınız. Kodlar için buraya tıklayınız.

21.   ASKERİ OKULLARA GİRİŞ İSTEĞİ: Bu maddede yer alan Askeri Okullara Girme İsteği Seçeneği bir zorunluluk değildir. Amaç sadece istatistiki veri toplamaktır. Yani orayı işaretleyenler için askeri okullara başvurma zorunluluğu olmadığı gibi işaretlemeyenler de bu haklarından vazgeçmiş sayılmazlar. Askeri okul başvuruları daha sonra özel olarak yapılacaktır.

ÖSYM YGS formunun 22. madde ve sonraki maddeler genel olarak adayların sıklıkla hata yaptıkları maddeler olmadığı için örnekleme yapmadık. Ancak buna rağmen adres yazımınıza dikkat etmeniz şiddetle tavsiye ederiz.

blank

 

 

 

 

 

 

 

Bu YGS formunun hazırlanmasında emeği ve büyük katkıları olan İLAYDA AÇIK LİSE DERSHANESİ Rehberlik Hocası sayın Ayşe Yılmaz‘a teşekkür ederiz.

4 YORUMLAR

  1. s.a baba sınav yeri için istanbul-avcılar demişsin 345 kodunu vermişsin ama ösymenin sitesinde böyle bişey yok b.düzü avcılar k.çekmece firüzköy yü bi alanda toplamış 570 kod numarası vermiş bunu bi açıklarmısın yanlış olmasın

CEVAP VER