Açık Lise 2018 ek sınav ne zaman? AÖL Ek Sınav Şartları

10
16.143 views
Açık Lise 2018 ek sınav ne zaman? AÖL Ek Sınav Şartları

blankSiz Sordunuz: Merhaba, 2018 yılı itibariyle halen AÖL Açık Öğretim Lisesine devam etmekteyim ve ortak ve seçmeli toplam 157 kredim var. Bu sene AÖL ek sınav yapılacak mı ve  Açık Lisei ek sınavına girebilir miyim?

Biz Cevapladık: Açık Öğretim Lisesi ve MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi okulunda yılda 3 kez dönem sınavı yapılmaktadır. Bu sınavlardan sonra öğrenciler tarafından yoğun istek olması durumunda AÖL ek sınav yapılması gündeme gelmektedir.

Bilindiği üzere farklı tarihlerde ve şartlarda önceki yıllarda ek sınavlar yapılmıştır. Peki 2018 yılında Açık Lise ek sınavları yapılacak mı?

III. Dönem sonunda mezuniyet aşamasına az  kredisi kalmış veya bir üniversiteyi kazanmış ama mezun olamamış 8. Dönem ve üzeri öğrencilere ek sınav yapılması 2018 yılı için gündeme alınmıştır. 3. Dönem sınav sonuçları açıklandıktan hemen sonra 8 ve üzeri döneme sahip öğrencilere bir ek sınav yapılması hemen hemen kesinleşmiştir.

Önemli Not: Üniversiteye yerleşen öğrenciler Çıkma Belgesi’yle kayıt yaptırabilir. Üçüncü veya ( yapılması muhtemel) ek sınav sonucunda mezun olacak öğrenciler üniversite kayıt tarihi bitimine kadar yerleştikleri alan veya bölümlere kayıtlarını yaptırabilirler. Henüz mezun olmamış öğrencilerin üniversite kayıtları yaptırıp diplomalarını 30 Aralık 2018 tarihine kadar teslim edebilir.
İsterlerse Üniversite’lerin ilgili birimlerini arayabilirler..

ÇIKMA BELGESI: Diploma yerine geçen bir belge olup, geçerlilik süresi altı aydır. Çıkma veya diploma için harç bedeli alınmamaktadır. Yüksek öğrenimini yurt dışında yapacak öğrencilerin Çıkma Belgelerini AÖL Müdürlüğü’nden ( Ankara ) almaları yararlarına olur.

10 YORUMLAR

 1. Merhaba açık lise öğrencisiyim son sınavlarıma girdim mezuniyet için sadece 1 kredim kaldı uzman çavuşluk sınavına girmem için lise diplomasını almam lazım ek sınav olurmu sadece universiteyi kazanmış olmakmi gerekiyor yoksa basvuru yapamicam lütfen yardımcı olun çünkü başvurular her zaman olmuyor girmem icin ek sinava girip diplomami almam lazım yetkililere sesleniyorum lütfen bu konuda yardımcı olun teşekkürler

 2. 3. Dönem sonavindan aldığım kredi 191 ve ben üniversite sınavına girdim henuz sonuclanmadi ama barajı gecersem acikogretim tercih yapmak istiyorum fakat 1 kredim eksik bu durumda ne olacak 1 yıl beklemek istemiyorum bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim

 3. Bende aöl de okuyorum. 156 kredim var tamamlamam için 36 krediye ihtiyacım var okuduğum dönem 8 üstü ek sınava girebilirmiyim. Birde üniversite sinavinada girebiliyormuyum. Net bir cevap verirseniz. Şimdiden tşk ederim.

 4. sayın yetkililerim 8 sınav üzeri veya 35 kredi kalanlara ek sınav olmasını,trafik ehlyeti olanların trafik dersinden muaf olmalı,olmasını arz ederim

 5. Merhaba
  Benim 2018-2019 3. Dönem sınavı sonucunda 15 kredim kalmış olacak. O yıl ki ek sınav tarihinde 7 dönemden sınava girmiş ancak 18 yaşını doldurmuş oluyorum bu durumda ek sınava girme hakkım oluyor mu? Ve ÖSYM AOL öğrencileri için “18 den gün almış, 6 dönemden sınava girmiş, ve mezuniyet şartları taşıyan” öğrenciler için üniversitesi sınavına girme hakkı tanıyormuş. Ancak mezuniyet şartlarında “8 dönem ve 192 Kredi” zorunluluğu var. Bu durumda da üniversitesi sınavı Hakkından yararlanabiliyor muyum?

  İlgilenebilirseniz çok memnun olurum,
  Şimdiden teşekkür ederim.

 6. Hocam acil cevap verin ek sınava kayıt oldum ama sisteme bir türlü giremedim ders seçimi yapamadım otomatik ders seçimi yaparmı lütfen hemen dönün

CEVAP VER