Açık Lise 2018 ek sınav ne zaman? AÖL Ek Sınav Şartları

0
12.083 views
Açık Lise 2018 ek sınav ne zaman? AÖL Ek Sınav Şartları

Siz Sordunuz: Merhaba, 2018 yılı itibariyle halen AÖL Açık Öğretim Lisesine devam etmekteyim ve ortak ve seçmeli toplam 157 kredim var. Bu sene AÖL ek sınav yapılacak mı ve  Açık Lisei ek sınavına girebilir miyim?

Biz Cevapladık: Açık Öğretim Lisesi ve MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi okulunda yılda 3 kez dönem sınavı yapılmaktadır. Bu sınavlardan sonra öğrenciler tarafından yoğun istek olması durumunda AÖL ek sınav yapılması gündeme gelmektedir.

Bilindiği üzere farklı tarihlerde ve şartlarda önceki yıllarda ek sınavlar yapılmıştır. Peki 2018 yılında Açık Lise ek sınavları yapılacak mı?

III. Dönem sonunda mezuniyet aşamasına az  kredisi kalmış veya bir üniversiteyi kazanmış ama mezun olamamış 8. Dönem ve üzeri öğrencilere ek sınav yapılması 2018 yılı için gündeme alınmıştır. 3. Dönem sınav sonuçları açıklandıktan hemen sonra 8 ve üzeri döneme sahip öğrencilere bir ek sınav yapılması hemen hemen kesinleşmiştir.

Önemli Not: Üniversiteye yerleşen öğrenciler Çıkma Belgesi’yle kayıt yaptırabilir. Üçüncü veya ( yapılması muhtemel) ek sınav sonucunda mezun olacak öğrenciler üniversite kayıt tarihi bitimine kadar yerleştikleri alan veya bölümlere kayıtlarını yaptırabilirler. Henüz mezun olmamış öğrencilerin üniversite kayıtları yaptırıp diplomalarını 30 Aralık 2018 tarihine kadar teslim edebilir.
İsterlerse Üniversite’lerin ilgili birimlerini arayabilirler..

ÇIKMA BELGESI: Diploma yerine geçen bir belge olup, geçerlilik süresi altı aydır. Çıkma veya diploma için harç bedeli alınmamaktadır. Yüksek öğrenimini yurt dışında yapacak öğrencilerin Çıkma Belgelerini AÖL Müdürlüğü’nden ( Ankara ) almaları yararlarına olur.

CEVAP VER