Açık Lisede Alan Değişikliği Yapabilir miyim?

106
7.063 views

blankSiz Sordunuz:  Ben Açık Öğretim Lisesi Öğrencisiyim ve Fen Bilimleri alanında okuyorum. Ancak bu alan bölümü bana çok ağır geliyor. Açık Lisede ben alanımı başka bir alanla değiştirebilir miyim? Alanımı Sosyal Bilimler Alanı şeklinde değiştirmek istiyorum. Acaba bu mümkün mü?

Biz Cevapladık:  Açık Öğretim Lisesinde kaydınızı yenilettikten sonra Öğrenci panelinizden alanınızı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

106 YORUMLAR

 1. merhaba ben mesleki açık ögretmde okuyorum
  top kredi 80 alan 16 normal açık ögretime gecersem alan veya toplm kredimde bir degişiklik olurmu bide hocam ben normal açık ögretimden mesleki açık ögreime gecmiştim önceden bölümüm ürkçe mat tekrar bölümüme gececem bi puan kırılma olurmu şimdi den tşkrler

 2. Ben açık öğretim lisesi genel kültür bölümünde okuyorum.Mayıs ayında son sınavıma gireceğim.Üniversitede tıp okumak istiyorum.Dershaneye sayısal bölümüne kaydolsam üniversite sınavındada sayısal çözsem genel kültür okuduğum için puanlarımda düşme olurmu?Birde diploma puanımı hesapladım 82 düşüyor.Diploma puanım üniversite sınavı puanıma eklenirmi,eklenirsede kaç puan eklenir?

 3. meraha ben açıktan lise 3ü okuyorum ama derslerim bana çok agır geliyor. eger bölümü degiştirisem çocuk gelişimne yazılmak istiyrm. yazılırsam baştan başlıyacagım yok aynımı devam edecegim ???

 4. Merhaba ben açıköğretim lisesi türkçe matematik alanı öğrencisiyim.Alanımı genelkültür yapmak istiyorum.Eğer yaparsam üniversite sınavında gideceğim bölümü etkilermi?

 5. merhaba ben açıköğretim lisesi türkçe matematik alanı öğrencisiyim .alanımı genel kültür yaparsam kredilerimde bir değişim olurmu Toplam kredim:198 Alan kredim:72 değişim yaptığım zaman direk olarak mezun olabılırmıyım?

  • Evet değişiklik olur. Değişikliği kaydınızı yenilettikden sonra uygulamalı olarak değiştirebilirsiniz. İstediğiniz zaman eski alanınıza dönebilirsiniz.

 6. açık ögretim imam hatip lisesi ögrencisiyim toplamda 256,alan kredim ise 124’tür.Ama mezun olamadım.Alan degiştirerek herhangi bir alanda mezun sayılabilirmiyim?

  • MAÖL’de alan değiştirdiğiniz taktirde geçtiğiniz alanın yüz yüze derslerini en az 2 sene görmeniz gerekir. AÖL’e geçerseniz Mezun olursunuz.

 7. merhaba,ben 11 dönemlik türkçe matematik öğrencisiyim.ama alan kredimi tamamlıyamıyorum.az bir kredim kaldı fakat matematiği geçemiyorum.alanımı değiştirirsem tekrar 4 yıl okumak zorunda kalırmıyım?

 8. merhaba. ben TM okuyorum.sosyal bilimler alanına geçmek istiyorum. ama ortak derslerin tamamını geçtim..sosyal bilimlere geçtiğimde tekrar ortak dersler karşıma çıkarmı. yani sosyal bilimlerde olupta Tm de olmayan ortak dersler..

 9. Ben makina teknolojısı alanın”da okuyorum fakat bölum değişikliği yapacağım 2013 mart bölüm seçme olanağı varmış tam tarih verebılırsenız sevınırım..

 10. ben 2002 yılında liseyi 3. sınıftan bıraktım alanım Türkçe Matematikti şimdi açık liseden devam ediyorum toplam 194 kredim var alan kredim ise 70 matematikleri veremediğim için genel kültür alanına geçmek istiyorum. genel kültür alanında ki ortak derslere baktım onları daha önce vermiştim birdaha çıkarmı bu dersler karşıma ayrıca değişiklik yaptığımda kredilerimde düşüş olurmu olursada ciddi bir düşüş olurmu. yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

 11. merhaba ben açık öğretim türkçe matematik öğrencisiyim toplam dönem 12 kradim 105 alan 28 dersler çok ağır geliyo matematik yabancı dil zorunlu ders olarak görünüyo bunları geçmeden mezun olamıyorum. ben alan değişikliği yapabilirmiyim ve hangi alanı seçebilirim kredim düşermi yoksa 105den devam mı eder full yaparsam kaç yılda mezun olurum acil cevap lütfen

 12. türkçe matematik okuyorm fakat çok zor geliyo zorunlu derslerim var 11 dönemdeyim alan olmasın istiyorum değişiklik yapabilirmiyim mesela sözel olarak mümkün mü nasıl yapabilirim bunu değişiklik yapınca kredim silinir mi ve normalde 192 kredi gerekli değişiklik yapınca gerekli olan kredi sayısı yükselir mi ?

 13. Bölümüm sosyal bilimler, 135 krediye sahibim , alan kredim 16 , kredimi 192 kredi yaparsam , mezun olabiliyormuyum ? yoksa alan kredisini de 80 yapmak zorundamıyım 🙁 yardım pls

 14. Merhaba. Ben acikogretim lisesi fen bilimleri bolumu ogrencisiyim. Normal kredimi doldurdum ancak alan kredimi dolduramiyorum. Eger alanimi genel kultur olarak degistirirsem normal kredimde azalma olurmu ? Veya zorunlu alacagim dersler olur mu?

 15. admin ben aöl okuyorum 8 dönemdeyım fazla bır dersım kalmadı muaf olduklarımda var zorunlu derslerım cok az ama 192 kredi nasıl tamamlıcam ders kalmadı:)

 16. Slm hocam ben 11 dönem genel kültür okudum şimdi üniversitede okumak için sözel bölüme geçmek istiyorum toplamda 133 kredim var kredimde kırılma olur mu ?

 17. Suan kredım 197 alan kredım 72 de kaldı kac senedır alanımı degıstırıp mezun olmak ıstıyorm nasıl degıstırebılırım oncden sayfadan degıstırebılıyorduk sımdı degıstıremıyoruz galıba

 18. Merhaba Mesleki lisesi 10.sınıf öğrencisiyim yeni kayıt oldum bölümüm Metal teknolojileri alanı ama ben alanımı bilişim teknolojileri yapmak istiyorum ne zamana kadar yaparım nasıl yaparım birde öğrenciliğim aktif değil ön kayıt öğrencisi yazıyor bunların cevaplarını sizden alabilirmiyim hocam yardımcı olursanız sevinirim.

 19. ben açık lise genel kültür bölümünde okuyorum üni de hemşirelik okumak istiyorum alan değiştirme yapsam yada yapmasam beni nasıl etkiler eğer artık alan dışı tarcihlerde puan düşmüyorsa değiştirme yapmama gerek yok değil mi?

 20. Hocam 2011 yılında maol elektrik elektronik bölümüne elektrik bölümüne aol geçiş yaptım ama yüz yüze ders leri girmedim 2013 2014 eğitim öğretim yılında maol den bölüm değiştirdim ve bilişim teknolojisi alanı bilgisayar bölümüne geçiş yaptım yukarıdaki bir yorum okudum ve alan değişikliği halinde geçiş yaptığınız alanın yüzyüze derlerini 2 görme mecburiyeti olduğunu söylemişsiniz ben bölüm değiştirdim geçen yılın yüzyüze derslerini verdim acaba bu yıl benim son senem mi

  • Mezuniyet şartlarını ne zaman tamamlarsanız o zaman mezun olursunuz. Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezuniyeti için gerekli kredi toplamı her alan için farklıdır. MAÖL’de bulunan alanların mezuniyet kredisini görmek için tıklayınız.

 21. Ben açık öğretim lisesinde okuyorum. Bölümüm fen Bilimler ama ben çocuk gelişim okumak istiyorum. Bu bölüme geçiş yapabilir miyim ve kredilerin silinir mi

 22. Mrb. Ben orta okulu bitirdim, meslek açık öğretim lisesi laboratuvar Teknikerliği okumak istiyorum
  ama yüzyüze eğitim için okul bulamadım istanbulda…
  bir dönem böyle boş geçti bir daha boş geçsin istemiyorum 🙁
  geçici olarak imam hatip Lisesi seçsem daha sonra laboratuvar Teknikerliği açılınca geçiş yapabilir miyim ? Lütfen cevap verin ama uzun olsun. Yok yada evet gibi kısa cevaplar olmasın 🙂

 23. Maol öğrencisiyim uzaktan eğitimle 143 kredim yüz yüze 53 kredim var maol öğrencisi olarak açık lisenin 192 kredisine ulaştığım zaman açık lise mezunu sayılır mı yim yoksa mezun olmak için düz lise geçiş yapmam mı gerekiyor lütfen cevap yazar mı siniz not ortak dersim yok

 24. Hocam maol mezuniyet kredisini biliyorum benim demek istediğim maol öğrencisi iken uzaktan eğitimle 192 krediye ulaştığım da lise mezunu sayılır mı yim yoksa mezun olmak için maol den açık lise geçiş yapmam mı gerekir

 25. mrhb ben açık öğretim lisesi 4.dönemden kayıt oldum ama asıl bölümüm yiyecek içecek hizmetleriydi.Ben mesleki açık öğretime geçersem ama kendi bölümüm değil çocuk gelişimine girebilirmiyim girersem ne gibi kayıplara uğrarım.tesekkürler

 26. İmam hatip lisesini okuyorum açıktan ama yarı dönem bölümümü değiştirip bilgisayar bölümüne geçmek istiyorum geçersem kredilerim sıfırlanır mı ve nasıl bölüm değiştire bilirm?

 27. Ben lise 3 den terkim muhasebe bölümüm. 2 ay oldu. Açıktan devam etmek istiyorum. Ama ben açıktan bölüm degiştirmek istiyorum? Böyle bişey mümkünmü? Mümkünse kaçıncı sınınftan devam ederim???

 28. ben meslekı acık ta silik durumdayım 11.sınıfı bilişmi bitirdim 12 silk durumdayım makınaya aldırsam kacıncı sınıftan devam ederım kredılerım silinirmi tessekkrler

 29. Ben maöl de yiyecek bölümündeyim kredim şuan alan kredim 16 seçmeli ortak 150 fakat sürekli kavgalar çıkıyor yemek yapmayı bilmeyenler anlaşamıyorlar saç saça baş başa kavga ediyorlar bı yüzden alanımı değiştirmek istiyorum bıktım artık usandım ne zaman alan değiştirebilirim

 30. merhaba ben 3 sene önce açık liseye kaydoldum ancak hiç sınavlara katılmadım ve kayıt yenilemedim daha önceden düz lise okuyordum ve lise 2 de bıraktım şimdi meslek lisesi olarak devam etmek istiyorum yapma şamsım varmı varsa neler yapmam gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 31. ben elektrik elektronik 12 sinif öğrencisiyim antalyada okuyordum ve smdi diyarbakira dönmek zorunda kaldım ve diyarbakirda görüntü ve ses sistemleri alanı yok aynı bölüm içinde alan değişikliği yapabilir miyim?

CEVAP VER