Açık Liseden Örgün Eğitime Geçiş Yaparsam Kaçıncı Sınıftan Başlarım?

789
87.031 views

blankSiz Sordunuz:  Ben ilköğretimden mezun olduktan sonra, örgün eğitime değilde yaygın eğitimde en çok tercih edilen Açık Lise’ye kayıt yaptıran bir öğrenciyim. Açık Liseye kayıt yaptırdıktan sonra 2 dönem sınavlara girdim. Ancak Açık Lisede tasdikname alıp ayrılarak örgün eğitime yani düz liseye geçiş yapabilirmiyim? Açık Lisede 2 dönemin sonunda 58 kredi topladım. Ben Düz liseden kaçıncı sınıftan başlarım?

Biz Cevapladık:  Açık liseden düz (genel) liseye geçiş, yapabilmenin belirli şartları vardır. Şayet;

1- Örgün eğitimde okuma hakkını yitirmiş ise
a. Örgün eğitimde lise okurken iki defa sınıf tekrarına kalan öğrenci örgün eğitimin dışına çıkar.
b. Örgün eğitimde lise okurken tasdikname ile okuldan uzaklaştırılan öğrenci örgün eğitimin dışına çıkar.

2- Örgün eğitimde öğrenim görmesini engelleyecek bir özrü var ise,

3- Öğrenci 19 yaş ve üstünde ise,

kesinlikle örgün eğitime geçiş ya da nakil yapamaz.

Siz Açık Liseye İlköğretim mezunu olarak kayıt yaptırdığınız için 1. ve 2. maddeye takılmıyorsunuz. Eğer 3. maddeyede takılmıyorsanız Örgün eğitime geçiş yapabilirsiniz.

Gelelim 2. sorunuza;

Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitime devam etmek isteyen bir öğrenci eğer şartları uyupta örgün eğitime kabul edilirse, kredilerine göre hangi sınıftan başlayacaktır.
Gündüz öğretim yapan orta öğretim kurumları ile Açık Öğretim Lisesi’nden ayrılan adayların devam edecekleri sınıfların tespitinde;
a) Ders geçme ve kredi sisteminin uygulandığı kurumlardan ayrılan adaylar; ayrıldığı orta öğretim kurumunun bir ders yılındaki ortalama kredisi kadar veya daha fazla kredisi bulunması hâlinde, okulun bu krediye denk olan sınıfına,
b) Gündüz öğretim yapan orta öğretim kurumlarından ayrılan adayların tasdiknamelerinde belirtilen sınıflara kayıtları yapılır.

Buna göre Açık Öğretim Lisesi’nden ayrılanlar;

0-47  kredisi olanlar Lise 1. Sınıfa,(9. Sınıf)
48-95 kredisi olanlar Lise 2. Sınıfa,(10. Sınıf)
96-143 kredisi olanlar Lise 3. Sınıfa,(11. Sınıf)
144 ve üzeri kredisi olanlar ise Lise 4. sınıfa (12. Sınıf) kayıt edilirler.

 

Talim ve Terbiye Kurulu Kararı için tıklayınız.

789 YORUMLAR

  1. Ben lise 9 da sınıfta kaldım sonra 4 . Sınıfta devamsıZlıktan kaldım ikinci kalmam nedeniyle atıldım .. açık öğretimde baştanmı başlayacağım yoksa kaldığım seneden mi 4 sınıftanmı devam edeceğim

  2. ben lise2 deyim okulun 2 hafta kapanmasına kaydımı aldırdım okula gitmedim açık liseye kayıt olucam kaçıncı sınıftan başlarım yardımcı olurmusunuz.

  3. bn 2013 yılında meslek lisesinde okuyodum . tassiknameyi alıp acık ögretime gectim. tassiknameyi aldigım okula geciş yapabilirmiyim.

  4. Ben Açıkta Okuyorum Şimdi 1. Sınıfta 2 Dönem Kalcam Sonra Örgün Eğitimden Lise 2 Den Devam Etmem Gerekiyo Nasıl Yapabilirim Ben

Comments are closed.