İşten Dolayı Derslere Çalışamıyorum Ne Yapmalıyım?

2
835 views

Sblankiz Sordunuz:  Açık Öğretim Lisesinde 8. dönemde olmama rağmen toplam 70 kredim var. İşlerimin yoğunluğundan dolayı kitapların yüzünü bile açmadan ve çalışmadan sınavlara giriyorum. Sonuç olarakta dersleri geçemeyip düşük kredi alıyorum. Açık Lise Kitaplarını elime alıp okumaya çalışsamda hiç bir sey anlamıyorum. Ne yapmam gerekir?

Biz Cevapladık:  Sizinde bildiğiniz gibi, Örgün eğitimde öğrenciler okula gidip sınıflarda Öğretmelerin anlattığı dersleri dinlerler. Bu öğrenciler, sınıfta Öğretmenlerinin anlattıkları dersleri  iyi dinledikleri taktirde, ders çalışmadan da derslerini geçebilirler. Ancak Açık Lise Öğrencilerinin böyle bir imkanı yoktur. Sizinde deneyimlerinizden anladığınız gibi dersleri çalışmadan Açık Lisede geçmek çok zordur.
Açık Lisede kimi öğrenci ders konularını okuyarak, kimi öğrenci deneme testleri çözerek, kimi öğrenci ise geçmiş sınav sorularını çözerek, yada hepsini birden uygulayarak derslerini geçebilmektedir. Benim vaktim hiç yok ben bunları yapamam diyorsanız en azından geçmiş senelerde çıkmış sorulara çalışarak derslerinizi geçebilirsiniz.

Geçmiş senelerdeki sınavlarda çıkmış sorulara ulaşmak için tıklayınız.

Ayrıca Açık Lise Öğrencilerinin sınavlara kolay bir şekilde hazırlanması için çıkartılmış Açık Lise yardımcı kitaplarına ulaşmak için tıklayınız.

2 YORUMLAR

  1. 10.sınıf 2. döneminde açık liseye geçtim yeni olduğum için ders seçimi hakkında pek bilgim yok. Anlamadığım şey şu mesela ‘coğrafya 3’ var ve ‘seçmeli coğrafya 3 var ikiside aynı sınavlar değilmi ? ikisinide aynı anda seçebiliyormuyum bilgilendirirseniz sevinirim.

CEVAP VER