MAÖL YGS Formu Nasıl Doldurulur?

122
5.780 views

Siz Sordunuz: Mesleki Açık Öğretim Lisesinin Kız Meslek Okulu Çocuk Gelişimi Alanında okumaktayım. Benim toplam 150 kredim var ve  bu seneki YGS, LYS sınavlarına gireceğim. Ancak YGS sınav giriş formunun öğrenim bilgileri kısmında doldurmam gereken bazı kodlar var.(öğrenim durumu ve kodu, okul adı ve kodu, okul türü ve kodu, alan adı ve kodu, okul numarası vs gibi) acaba bu kodlara ne yazmam gerekir? MAÖL YGS formu nasıl doldurulur.

Biz cevapladık: Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin YGS formunu doldurmadan öncelikle aşağıdaki bilgileri hatırlatmakta yarar görüyoruz. 2012 YGS Başvuru Süresi: 03-13 Ocak 2012 Tarihleri Arasında yapılacaktır. 2012 YGS Sınav Tarihi ise: 1 Nisan 2012 Saat 10:00 da süresi 160 dakika olacaktır. ÖSYM YGS Sınav Ücreti olarak 35 TL yatırılacaktır.

ÖSYM Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Başvuru Tarihleri  24-30 Nisan 2012 arasında yapılacaktır.

 • LYS-1 Sınavı (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 16 Haziran 2012, 10.00, 120 dakika
 • LYS-5 Sınavı (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 16 Haziran 2012, 14.30, 120 dakika
 • LYS-4 Sınavı (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2012, 10.00, 135 dakika
 • LYS-3 Sınavı (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 23 Haziran 2012, 10.00, 120 dakika
 • LYS-2 Sınavı (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 24 Haziran 2012, 10.00, 135 dakika

LYS Sınav Ücreti (Girilmek İstenen Her LYS İçin Ayrı)  20 TL, Sınavsız Geçiş Ücreti  10 TL, Başvuru ve Tercihlerde Alınacak Ücret  3 TL, Sınav Ücreti T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank ,T. Halk Bankası ,Akbank ,Kuveyt Türk Bankalarına yatırılacaktır.

ÖSYM YGS BAŞVURU FORMUNUN DOLDURULMASI

ÖSYM YGS başvuru formunun Kimlik Bilgileri Alanının doldurulması ile ilgili genelde bir sorun yaşanmamaktadır. Kimlik Bilgileri Alanındaki 1-10 arası maddeler Mesleki Açık Öğretim Lisesine devam eden yada mezun olmuş öğrencileri tarafından bu maddeler nüfus kimlik belgelerindeki şekliyle birebir dikkatli bir şekilde dolduracaklardır.

blankblank

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Mesliki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri genelde en çok Öğrenim Bilgileri Alanındaki 11-18 maddelerinin doldurulmasında tereddüte düşmektedirler. Bu maddeler aşağıdaki şekilde doldurulacaktır.

blank 

 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

11.   ÖĞRENİM DURUMU: Mesleki Açık Öğretim Lisesine halen devam edip okuyanlar Öğrenim Durumu Bölümüne “Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım” yazarak yandaki kutucuğa 1 kodunu yazacaklardır. Geçen yıl mezun olup da herhangi bir yüksek öğretim programını kazanmamış olanlar (tercih yapmış olsalar bile) “Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra ÖSYM’ce yerleştirilmedim ve ön kayıtla kayıt olmadım” yazarak kod kısmına 4 yazacaklardır.

12.   OKUL ADI: Okul adına Mesleki Açık Öğretim Lisesi yazılacaktır. Yandaki kutucuğa ise okuduğunuz ilin kodu yazılacaktır. Mesleki Açık Öğretim Lisesinde her İl bir okul kabul edilmektedir. Bu sebepten her ilin kodu farklıdır. İlinizin okul kodunu görmek için buraya tıklayınız. Örnekte Ankara ilinin kodu olan 069906 yazılmıştır.

13.   OKUL TÜRÜ: Bu bölüme Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okuduğu okul türünü ve okul tür kodunu yazacaktır. Okul türleri ve kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Örneğimizde okul türü  “Kız Meslek Lisesi” verilerek yandaki kutucuğa 20049 yazılmıştır.

OKUL TÜRLERİ
OKUL TÜR KODU
Endüstri Meslek Lisesi
20032
Kız Meslek Lisesi
20049
Ticaret Meslek Lisesi
20057
İmam Hatip Lisesi
20065

 

14.   ALAN ADI: Mesleki Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri Alan adı maddesine öğrenim gördüğü Alan adı ve kodunu yazacaklardır. Örnekte Çocuk Gelişimi Alanı ve kodu olan 1292 yazılmıştır. Mesleki Açık Öğretim Lisesi Alan isimleri ve kodları görmek için buraya tıklayınız.

15.   OKUL NUMARASI: Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrenci numaranız yazılacaktır.

16.   BİTİRME YILI: Mezun öğrenciler mezun olduğu yılı yazacaklardır. Mesleki Açık Öğretim Lisesine devam eden öğrenciler ise bu maddeyi boş bırakacaklardır.

17.   NOT SİSTEMİ: Mesleki Açık Öğretim Lisesinde 100′ lük not sistemi uygulandığından bu maddedeki 100’lü seçenek işaretlenecektir.

18.   DİPLOMA NOTU: Mezun olan öğrenciler diploma notunu, devam eden öğrenciler ise bu maddeyi boş bırakacaklardır.

 

Sınava İlişkin Bilgiler Alanındaki 18, 19 ve 20 maddeler aşağıdaki hususlar dikkate alınarak doldurulmalıdır.

blank

 

 

19.   YGS’ye GİRME İSTEĞİ: Sadece sınavsız geçişe başvuracaklar hariç herkes YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyecektir.

20.   YGS SINAV MERKEZLERİ: Bu maddede yer alan sınav giriş yeri tercihlerinde ÖSYM geçtiğimiz yıl yaptığı eksikliği tekrar yapmayarak büyük ilçe merkezlerini de sınav merkezi olarak belirlemiş durumda. Koşullarınıza uyan yerleri kodlarıyla birlikte yazacaksınız. Kodlar için buraya tıklayınız.

21.   ASKERİ OKULLARA GİRİŞ İSTEĞİ: Bu maddede yer alan Askeri Okullara Girme İsteği Seçeneği bir zorunluluk değildir. Amaç sadece istatistiki veri toplamaktır. Yani orayı işaretleyenler için askeri okullara başvurma zorunluluğu olmadığı gibi işaretlemeyenler de bu haklarından vazgeçmiş sayılmazlar. Askeri okul başvuruları daha sonra özel olarak yapılacaktır.

ÖSYM YGS formunun 22. madde ve sonraki maddeler genel olarak adayların sıklıkla hata yaptıkları maddeler olmadığı için örnekleme yapmadık. Ancak buna rağmen adres yazımınıza dikkat etmeniz şiddetle tavsiye ederiz.

blank

 

 

 

 

 

 

 

Bu YGS formunun hazırlanmasında emeği ve büyük katkıları olan İLAYDA AÇIK LİSE DERSHANESİ Rehberlik Hocası sayın Ayşe Yılmaz‘a teşekkür ederiz.

122 YORUMLAR

 1. iyi günler 2013 ösym sınav takvimi açıklanmış galiba ama kimler başvuru yapacak o açıklanmamış hocam bize kısa ve öz bir açıklama yaparsanız çok sevinirim acil cvp

 2. ben maölde muhasebe finansman okuyorumda kredim 136 alan kredim 24 toplam dönem 9 okuduğu dönem 5 yazıyor yalnız yüz yüze eğitimimin 2. yılına gidiyorum bu sene 2013 ygs girebilirmiyim

 3. iyi günler hocam ben aöl diploma almadanda bu ygs sınavına girebiliyormuyuz acaba benim kredim su anda sistemde 31 olarak görünüyoda bu sınavlarada girsem kredi 50 falan olur ygs girebilirmiyim acaba dönem 4 acil cvp

 4. iyi günler kolay gelsin hocam benm kredim 153 toplam dönem 8 okuduğu dönem 2 yazıyor ve vermem gereken ortak dersler varmış ygs sınavına girebilirmiyim?

 5. ygs sınavına sadece meslek acık ögretm okuyanlarmı gire biliyo ben duz okuyorm alanımda yok 120 kredim var girebilirmiyim 2013 te şimdideen tşkler

 6. merabalar hocam..ben maöl (ihl) den dönem 7 kredim 151 ancak yüzyüze eğitimde 2.sınıftayım..ygsye girebilirmiyim ..ygsye girdikten sonra 2.dönem sınavlarda düz liseye geçiş yaparsam olurmu lütfen yardım şimdiden teşekkürler

 7. Merhabalar hocam ben maöl bilişim teknolojileri okuyorum son dönemim yüzyüze eğitimi tamamlıyorum kredilerimde tamam ysg ye başvurdum hazırlanıyorum da fakat.Kazanamazsam geçiş yapabiliyormuyum 94 lüyüm 1 sene kaybım oldu sadece 2 yıllık geçişlerde şansım var mı ?

 8. Coooookkkk tesekkurlerrrr sinav basvuru merkezinde hem okudum hem doldurdum formu ve bi kac kisiyede yardim ettm cookkk coookk sagolun allah razi olsn

CEVAP VER