Üniversiteyi kazandım ama henüz diplomamı alamadım ne yapabilirim?

16
3.346 views

blankSiz Sordunuz:  Üniversiteyi kazandım ve kayıt yaptıracağım. Ancak diplomayı 2 aydan önce alamayacakmışım.   Üniversiteye diplomayı almadan nasıl kayıt olabilirim?

Biz Cevapladık:   Üniversite kayıt olabilmek için diplomanız yoksa halk eğitim merkezlerinden veya açık öğretim kayıt yaptırdığınız liseye başvurarak mezun olduğunuza gösteren Mezuniyet Yasızını (Çıkma Belgesi) alarak ile kayıt yaptırabilirsiniz.

ÇIKMA BELGESİ

Üniversiteye kayıt yaptıracak mezun öğrencilerden diploması hazır olmayanlar için düzenlenir. Açık Lise Diploması hazırlanıncaya kadar 6 ay diploma yerine geçer. AÖL Çıkma Belgesi alabilmek için, ZiRAAT BANKASI, VAKIFBANK veya HALK BANKASI’nın herhangi bir şubesine,T.C. Kimlik Numarasına 10 YTL diploma harcının  yatırıldığına dair banka dekontu (1 nüsha), T.C. kimlik numarası beyanı ve Çıkma Belgesi istek dilekçesiyle şahsen veya posta yolu ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Konya yolu üzeri (Gazi Hastanesi karşısı) Teknikokullar / Ankara adresine baş vurulması gerekmektedir. Eğer AÖL Çıkma Belgesini vekili alacak ise; noterden vekaletname ve diğer evrakların eksiksiz olarak vekilin elinde bulunması gerekmektedir. Eksik evrak ve Faks yolu ile yapılacak olan başvurular işleme alınmamaktadır.

Çıkma Belgesi isteğine ilişkin dilekçe örneği için buraya tıklayınız.

28-29 Temmuz 2012 tarihinde yapılan sınav sonrasında mezun olan ve Üniversiteye kayıt için acil çıkma belgesi ihtiyacı olan öğrenciler için hazırladığımız ayrıntılı yazı için tıklayınız.

 MEZUNİYET YAZISI

AÖL Açık Öğretim Lisesinden Dönem Sonunda Yapılan sınavlar sonucunda mezun olan öğrencilerin diplomaları sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra hazırlanarak dağıtılmak üzere Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. Sınav sonuçları açıklanıp, mezun olan öğrencilerimizin diplomalarının Halk Eğitim Merkezlerine gönderilene kadar geçen sürede öğrencilerimizden çeşitli sebeplerle acil, mezuniyetle ilgili belgeye ihtiyaç duyanların Açık Öğretim Lisesine şahsen veya posta yoluyla başvurması gerekmektedir. Mezuniyet yazısı için, Banka dekontu ve noterden vekaletname gerekmemektedir.

Mezuniyet Yazısı, öğrencinin hangi tarihte AÖL Açık Öğretim Lisesinden mezun olduğunu belgelendirir resmi bir yazıdır. Askerlik tecili, kadro işlemleri, iş başvurusu, kurs, v.b. işlemlerde kullanılır.

16 YORUMLAR

  1. benim ek sınav ile beraber yaklaşık olarak tahmini 10 eksik kredim oluyor, üniversite sınavını kazandım, 192 krediyi tamamlayamadım diye tekrardan ygs ye mi girmem lazım, yoksa başka bir yolu var mı

  2. öğrenci girişi yaptığımda hata mezuniyat incelemesinde olan öğrenci……. diye bir yazı çıkıyor okul evrakları ptt ile ankaraya gönderecekmiş orda incelendikten sonra mezun gözükecekmiş ama 3 haftadır hala aynı yazı bu yazı ne zaman değişir üniversit için çıkma belgesi almam lazım üniversite kayıtları başladı

  3. bnm kredim 230a tamamladım… açik lisede 10 dönem okudum…. üniye yerleştim bu yıl kazandım ama bi tane ortak dersten kaldm oda din kültürü…. dün paazar günü 3. defa aynı dersten sınava gırdim…. kayıt için mezun olarak gözükemiyorum…1 kasımı bekliyeckmişim… bu derstten gecsemde kalsamda muaf olup mezun olurmuyum yoksa pokulum yanar mı

  4. ben açıköğretimden muhasebe kazandım ancak kayıtlar haftaya salıya kadar ve tek dersten sorumlu olduğum için ortalamam diploma almam için yeterli değil…kayıtlar bitmek üzere bunun bir çözümü var mı ? müdür bana bir belge vereceğini söyledi..işe yarar mı sizce :S :S :S

  5. 2014 3.dönem sınav sonucu 22 Eylülde açıklanacakmış muhtemelen üniversite kayıtları 10 eylül gibi bitecek 3.dönem sınavlarıyla mezun olacaklar üniversiteye kayıt yaptırabilirler mi

  6. ben maöl de ortak ders olan ing. kaldım, sınav 23 agust. açıklanma tarihi 20 eylül ve üniv. kaytları 1.5 eylul arası, ben tercih yapayim mı üniv. kaydolabilirmiyim ? çıkma belgesi alarak? kredilerim yüksek sadce ing. 8 den muaf olmam gerekiyor. cevap verirsen sevinirim?

  7. tercih yaparmda üniv. kayıtlar başladıgında ben daha ek sınav puanının ögrenmemiş olcam. yani o sınavın sonucu onemli dgl, gecsem de kalsamda okul btcek. sormak istedgim ben halk egtimden bi kagıt (mezun olma, çıkma) kagıdı gibi bişeyle kaydolabilir miyim ? tercihleri yapar biyer gelrde gidemezsem seneye de puanım kırılır. ? sınav snucu 20 eylülde kayıtlar 5 eylul, kaydolabilir miyim? 🙁

  8. AÖF Ögrencisiyim 198 Kredim Var İngilizce -8 Den Muaf Olamadığım İçin Diploma Alamıyorum AÖF Kazandım Kayıt Yaptıra Bilirmiyim ??

  9. Merhaba ben sınavda mezun oldum dün baktım mezun yazıyordu bugün ise diploma nosu almış genel lise öğrencisi yazıyor ama diploma basilmamis ve ben ehliyet kursuna yazilacagim onun için çıkma belgesi alacaktım şimdi çıkma belgesi alamaz mıyım bir sitede çıkma belgesi için diploma basılan ogrenciler (numaraları verildiğinden ) çıkma belgesi talep edemez yazıyor ben şimdi çıkma belgesi alamaz mıyım.

CEVAP VER