Yurdışından Aldığım Krediler Açık Öğretim Lisesinde Geçerlimi?

14
870 views

Siz Sordunuz: Merhaba Ben yurtdisi yasiyorum. 2 ay sonra Turkiye gelecek. ilkolkulda Turkiye’de bitirdim. Liseyi 3 yil Kanada’da okudum 3 yilin sonunda 2.donemde mezun olmak uzereydi bir problem oluyor birakti. 4-5 yil gecti. Simdi 2 ay sonra gelince aol gitmek lise bitmek istiyorum cunku uzun zaman Turkiye yasiyacak biz. Liseyi 1. siniftan tekrar basliyacak mi ben yoksa 3′ den biraktigim devam edecek ?Burda gectigim ders  kredileri kullanilmak izin var mi?80 kredi var lise mezunu olmak 100 kredi burda. Birde ben Turkce iyi degil cok. Ingilizce bolum var oluyor? Kanada’dan hangi lazim belgeler ben getiriyor kayit olmak icin?Tesekurler..

Biz Cevapladık: Yurdışında okuduğunuz okuldan alacağınız tastikname belgesini Türkiye’deki denklik işlemlerini yaptırdıktan sonra Açık Öğretim Lisesine kaydınızı yaptırabilirsiniz. Denklik işlemlerinden sonra Yurt dışında aldığınız ders kredileri Açık Öğretim Lisesine aktarılacaktır. Açık Öğretim Lisesinden Mezun olabilmeniz için 192 krediyi tamamlamanız gerekir. Kayıt sırasında Açık Öğretim Lisesinin İngilizce Alanını tercih edebilirsiniz. Açık Öğretim Lisesi 2. Dönem kayıt tarihi için buraya , kayıt için gereken belgeler ve avraklar için buraya , Açık Öğretim Lisesinde bulunan alanlar görmek için buraya , Açık Lise mezuniyet şartları için buraya, Açık Öğretim Lisesi kayıt bürolarına ulaşmak için buraya tıklayınız.

14 YORUMLAR

 1. esselamü aleyküm,hocam ben bu eylül ayında inşeallah imamhatip lisesine kaydolacağım açık liseden..ancak orada bulunan öğretmenlerden biri bana dedi ki en az 4 yılda bitirebilirmişim..halbuki açık lise kredi sisitemi olduğu için ben daha çabuk bitirilir diye biliyordum,bu konuda beni aydınlatır mısınız..ayrıca açık lisede seçmeli ders olarak psikolojiyi seçmek istiyorum..hedefim güzel bir üniversite kazanabilirsem,imkanım da olursa rehberlik ve psikolojik danışmanlık okumak,bu mümkün olur mu ya da mümkünatı güç mü kolay mı ne derece..bana en az 4 senede biter denilince biraz güç geldi,çünkü şu an 20 yaşındayım ve lise üniversite hesaba konulunca mezuniyet yaşım 30 buluyor :)..hevesim kaçtı..yardımcı olursanız sevinirim..teşekkürler..

  • Açık Liseyi 2.5 senede Mesleki Açık Öğretim Lisesini 3 yılda bitirebilirsiniz. Kazandığınız taktirde istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz.

 2. yurt disinda yasiyorum acik ögretim lisesine denklik yaptirmak istiyorum gittigim lise 4 yillik sonuncu sinifindayim ve gittigim lise buranin en yüksek lisesi türkiyeyle kiyaslandiginda fen lisesi ve bunun gibi liselerine denk ve ben yorumlara bakaraktan sizin dediginize göre hesapladim kac kredim olur diye ve 97 cikiyor üc yilligin kredisi bu 97 ve son yili bile icine katsam bile kredi tamamlanmiyor baya bi eksik kaliyor ve ders saatine göre hesplaniyor deniliyor mesela örnegin kimya dersini tamamen gördüm bitirdim bitti yok artik ve burda bu dersi iki yil iceresinde bitti ama birinci yilinda 9. ve 10 sinifi ikinci yilinda 11. ve 12 sinifi bitirdik ve o yüzden ders saati türkiyeye bakinca az oluo ve bu türkiyede bütün 9dan 12 sinifa dagitilmis her döneme her dönemde görülmüs ama sonuca bakildiginda bende 9dan 12.sinifa kadar gördüm ve bitti yani sormak istedigim o zaman nasil hesaplaniyor bu krediler

  • Denkliğiniz önce Normal Örgün Eğitime göre yapılacak. Sonra AÖL’e aktarılacak. Sizin hesapladığınzı gibi düşük değil daha yüksek olacaktır.

 3. peki burda egitim ateseliginde denkligimi yaptirdigimda burasi bana kredimi falan hesaplayipmi veriyor yoksa türkiyedemi bikac islem daha yaptirmamizmi gerekiyor kredimi ögrenmem icin ve denkligin yaptirilmasinda ve bu arada sizce kac kredi gelir tahminen bu arada tesekkürler..

 4. merhaba,

  ben 9.sınıfı alman okulunda okudum 40 krediyle açıköğretim lisesinee başladım ve mezun olmak üzereyim,ortalamam da iyi gelicek gibi ama şimdi başka bir ülkede üniversite okuyacağım..O ülkenin kabul şartları içinde de en az bir dönem biyoloji ve kimya okuma şartı aranıyor biyolojiyi seçmeli ders olarak aldım.Kimya ise 9.sınıfta zorunlu sadece bende açıköğretime 10.sınıftan itibaren başladığım için kimyadan muaf oldum..
  Sorumsa şu,kimya dersi tranksripte görünür mü ?

 5. benim son 9 kredim kaldi mayista insallah bitiyor ama secmeli dersten kaldim bir tane onu tekrardan secmek gecmek zorundamiyim onun yerine baska secmeli ders alabilirmiyim sorun olurmu onu almasam tesekkürler..

CEVAP VER