2012 YGS LYS ÖSYS SINAVINA GİRİŞ ŞARTLARI

104
3.897 views

Aşağıdaki yazı güncelliğini kaybetmiştir.

2013 YGS LYS ÖSYS sınavına giriş şartları için tıklayınız.

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Açık Öğretim Lisesi Öğrencilerinden Kimler Müracaat Edebilir?

Bilindiği üzere 2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 03-13 Ocak 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

A) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat tarihleri arasında Açık Öğretim lisesinde öğrencilik durumu;

 1. 1.      Aktif veya Donuk Öğrencilerden;

III. dönem sınav tarihinin ilk günü itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlardan dönemi 7 ve üzeri,
 • 17 yaşını doldurmuş,18 den gün almış olanlardan dönemi 6 ve üzeri olanlar aşağıda verilen mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat edebilirler.
 1. 2.      Silik olan Öğrencilerden;
 • 2011-2012 eğitim yılı II. dönem veya III dönem sınavlarına girmek için yeni kayıt/kayıt yenileme döneminde kaydını yaptıracak olan öğrenciler müracaat edebilir.
 1. 3.      Yeni Kayıt Yaptıracak Olanlar,
 • Lise düzeyinde eğitim veren herhangi bir ortaöğretim kurumundan tasdikname almış ancak halen herhangi bir okula kayıt yaptırmamış ve AÖL Açık Öğretim Lisesinin 23 Ocak – 03 Şubat 2012 tarihleri arasında yapılacak olan yeni kayıt döneminde Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, AÖL Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda olanlar müracaat edebilir.
 • Öğrencilik durumu silik veya yeni kayıt yaptıracak olan öğrenciler katılabilecekleri dönem sınavlarını dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.

Herhangi bir nedenle kayıtları kabul edilmeyen veya mezun olamayan öğrenciler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaatlarındaki sorumluluk tamamen kendine aittir.

Dikkat: 2011 – 2012 Eğitim Öğretim yılı sonunda dönem mezuniyet şartı hesap edilirken dikkat edilecek hususlar: 28.07.2012 tarihinde yapılacak olan III. Dönem sınav tarihi itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlar (27.07.1995 ve daha sonraki doğumlu olanlar) 2 dönem sınava girebilecekler.
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar (27.07.1995 ve daha önceki doğumlu olanlar) 3 dönem sınava girebileceklerini dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.
 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
 • Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür hariç),
 • Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

B) Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

C) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Nasıl Müracaat Edebilirim?

 2011 yılı ÖSYS Başvuru Kılavuzu için buraya tıklayınız.

 1. İlk defa müracaat edenler: Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat şartlarını taşıyan öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat kabul eden herhangi bir orta öğretim kurumundan form alacaklardır. Alınan formdaki gerekli yerleri doldurup bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne veya Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten liselere onaylatarak form alınan orta öğretim kurumuna teslim edilecektir.
 2. Daha önce müracaat edenler: Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı başvurularında kullanacak il, okul ve alan kodları için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesinde Alan yok olarak kayıtlı ve 27-28 Temmuz 2012 tarihinde yapılacak III. Dönem sınavı sonrasında mezun olabilecek durumda olan öğrenciler kodlama yaparken 9009- Diğer seçeneğini işaretleyeceklerdir.

104 YORUMLAR

 1. benim 101 kredim var daha öncede yzadığımda 2014 girmeyi istiyorum demiştim siz 2013 girin demiştiniz ek sıznavalrla birlikte mezun olucam peki 101 kredi ve 6 dönemim var ygs başvurabilirmiyim yani sorumluluk bana ait olamsı şartı ile onaylarlarmı zaten onayı aöl işlerini yürüten okul müdürleri yapıyor onların elinde olan bir şey herhalde

 2. hocam bnm 95 kredim var ve dönem 7
  ygs sınavına girmem için en az 102 kredi olması gerek ben ocaktaki sınavda kredimi tamamlarım inş
  ama ygs başvuru tarihleri sınavdan önce bitiyo ne yapmam gerek

CEVAP VER