Açık Lise YGS Formu Nereden Alabilirim?

20
2.561 views

Siz Sordunuz: Ben açık lise son sınıf ögrencisiyim. Bu sene ygs ye gircez ama okulumuz bize yardımcı olmuyor. Ünüversiteye girmemiz için gerekli olan ögrenci kayt formunu biz size vermicez diyorlar. Oysa örgün ögretime veriyorlar. Peki biz YGS formunu nerden temin edebiliriz ?

Biz Cevapladık:  Açık Öğretim Lisesi öğrencileri 2012-ÖSYS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.  Açık Lise öğrencileri ve diğer adaylar isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da, başvuru süresi içinde başvuru merkezlerinde inceleyebileceklerdir.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖSYS’de başvuru merkezi olarak görev yapacaklardır.

Açık Liseden henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapacaklardır. (*)

Açık Öğretim Lisesinden Mezun durumdaki adaylardan 2010 ve 2011-ÖSYS’nin her ikisine de başvurmamış olanlar ile 2010 veya 2011-ÖSYS’ye başvurmuş olanlardan öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabileceklerdir.

Açık Lise Mezun durumdaki adaylardan 2010 veya 2011 ÖSYS’den birine başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayanlar başvurularını; isterlerse bireysel olarak İnternet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurarak  2012-ÖSYS’ye (Sınavsız Geçiş dâhil) ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler 2012-ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. 2012-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu

2012-ÖSYS Aday Başvuru Formu

(*) Van ilimizde yaşanan deprem nedeniyle bu ilimizde yer alan okullarda öğrenim gören, ancak deprem nedeniyle öğretime devam edilemediği için diğer ortaöğretim kurumlarına nakledilerek burada öğrenimine devam eden ve 2012-ÖSYS’ye başvurmak isteyen son sınıf öğrencileri, öğrenime devam ettikleri ortaöğretim kurumunda başvurularını yapacaklardır. Öğrenime devam ettikleri okul Başvuru Merkezi değilse Okul Müdürlükleri tarafından diğer öğrenciler gibi en yakın Başvuru Merkezine yönlendirileceklerdir. Bu konuda Okul Müdürlükleri adaylara her türlü kolaylığı göstereceklerdir.

20 YORUMLAR

 1. Merhabalar kolay gelsin. Ben mesleki açık öğretim lisesi öğrencisiyim. Mesleki eğitimlerim (yüzyüze eğitimim) tamamlanmadı ve bu senede tamamlanamayacak. Bu yüzden 22 Ocaktan sonraki kayıt yenileme döneminde açık öğretim lisesine geçiş yapmak istiyorum. Şu an genel kültür derslerinden gelen kredim 206. Bu gün yüzyüze eğitim gördüğüm okula gittim ygs başvuru formu almak için ama ilgili müdür yardımcısı okul değiştirceğin için veremem dedi. Ama ben açık öğretime geçiş yapacak olduğum için bu sene mezun olucam. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz acaba? Gerçekte önemli bi konu bu şimdiden teşekkür ederim.

  • Açık Meslek lisesine devam ettiğiniz taktirde durumunuz uygun olmayacağı için YGS sınavına giremessiniz. Ancak 2. dönem Açık Öğretim Lisesine geçtiğiniz taktirde durumunuz YGS sınavına girmeye uygun olacktır. YGS formunuzu size uygun şekilde doldurup, formunuzu onaylatabilirsiniz. Sorumluluk size ait olduğu için formunuzu onaylamak zorundalar.

 2. Merhabalar, açıköğretim lisesi öğrencisiyim ve 22 ocak sınavı sonucundan sonra mezun olacagım inşallah. şimdi yabancı dil Tm bölümü okurken lisede son sınıfta okulumu bırakmak zorunda kaldıgım ıcın acık öğretım lısesıne kayıt oldum. Ve sözel bölumu tercıh ettım. Ygs için kaydımı yaptırdım. Sormak ıstedıgım ılk kez sınava gırecegım ve hıcbır bılgım yok, ygsde hangı derslere agırlık vermem laızm , yatay gecıs hakkım varmı, lys sınavına gıreceksem hangılerını tercıh etmem laızm, hangi bölumleri tercıh etmem lazım 🙁 yarıdmcı olursanız sevinirim …

 3. ben geçen yıl lise 3.sınıfı bitirdikten sonra bu yıl okulu bırakmak zorunda kaldım ve açık liseye yazıldım. okulda bize ygs veya lys sınavında en az 60 ek puan verileceği söylendi okul sonuncusu bile 60 puan alacak demişlerdi. şimdi ben bu haktan yararlanamayacağım öyle deil mi ? açık lise bana en az kaç puan verecek ? bilgilendirirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 4. merhaba ağustos 2013 açık liseden mezun oldum.Sormak istediği ösym ye ilk baş vuru yapanların sınav korodinatörlükleri dışında sınav merkezlerinden baş vuru yaptıramadıklarını okudum bu doğrumudur? yoksa ösym nin sitesinden dende başvuru yapılabilirmi?Mezun olan ve hiç baş vuruda bulunmayan biri olarak sınava ilişkin bilgi alanındaki öğrenim durumu maddesine ne yazmalıyım.Baş vuru formunu internetten indirmeden baş vuru merkezlerinden de temin edebilirmiyiz? bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekür ederim

 5. 21 MADDE için ayrıntılı yazıya bakmakla birlikte tam manası ile anladığımı söyleyemyeceğim ve etrafımda bir çok arkadaşımda aynı şeyden şikayetçi. Ayrıntılı yazıda geçen yıl mezun olupta herhangi bir yüksek öğretim programını kazanmamış olanlar (tercih yapmış olsalar bile) orta öğretime yerleştirilmedim ve ön kayıtla kayıt olmadım yazarak kod kısmına 4 yazacaklar gibi bir madde var bu mezun olmuş ve hiç başvuru yapmamış birisi için geçerli bir maddemidir.?Sınava ilişkin bilgiler bölümünde ise 23 MADDE sınav merkezleri
  1:TERCİH
  2:TERCİH sultabbeyli anadolu yakasında oturan biri olarak buraya ne yazmam gerektiğini anlayamadım bir çok insanda benim durumumda okullar baş vuru sebebi ile çok kalabalık olduğu için yetkililer açıkçası çok yardımcı olamıyorlar açık lisesi mezun durumdaki öğrencilerin sorularına. Bu sorularıma aydınlatıcı bir cevap vermenizi kendim ve bir çok arkadaşım adına istirham eder şimdiden cevaplarınız için teşekür ederim.

 6. admin ben acık lisedeyım bu sene bıtıyor basvuru formunda okul adı türü ve kodları var birde öğrenim durumu nasıl dolduracağımı kısaca söylersen kaydı yapıp sınava çalısmaya devam edim acil

 7. admin benim 98 kredim var sınava kaç aydır çalısıyorum en az 102 kredi diyor ben bu sene mezun olabileceğimi düşünüyorum eğer yapılırsa ek sınavlarla kısacası sınava baivuru yapabilirmiyim

 8. admin okudum yazıyı sınava başvuru yapabilirim ben alo 147 aradım ve bana sınav kaydı sızın sorumluluğunuzda dendi mezun olabileceğinizi düşünüyorsanız kayıt yaptırın dendı herhangi bir kredi sınırı yoktu sonuç olarak başvurumu yapabilirmiyim cevabınızı bekliyorum

CEVAP VER