Açık Lise Kredili Sistem Açıklaması

4027
816.220 views
açık lise sistemi

Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesi’nde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler eski adıyla YGS ve LYS, yeni adıyla YKS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, Eski adı YGS, yeni adı YKS başvuru tarihinde, ilgili yılın 3. dönem sınavı itibariyle mezun olabilecek durumdaysa YKS sınavlarına başvurup girebilirler.

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okurken askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Ayrıntılar için tıklayınız. Ayrıca mezun olan öğrenciler ve Üniversite kazanmış öğrenciler de askerliğini tecil ettirme haklarına sahiptirler.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme vs..)

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YKS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Ayrıntı için tıklayınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi”  yazmaktadır. Örnek diploma resmi için tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedirler. Ayrıntılar için tıklayınız.

Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında olmak üzere Senede üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir)

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve üç oturumda yapılır. İlk oturum sabah saat 9.30’da, ikinci oturum ise öğleden sonra saat 14:00’te yapılır. Açık Lise sınavlarında öğrencilere her oturum için 2,5 saatlik bir süre verilir.

Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli tam 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir. Öğrenciler isterlerse sınav sonuçlarına ve sorulara itiraz edebilir. Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 3 (üç) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 5 (beş) takvim günü içinde yapmaları gerekmektedir


2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava gitmiş olması,

4027 YORUMLAR

 1. Merhaba ben geçen sene 9.sınıfta son bi ay gidemedim için sınıfta kaldım bu sene açık öğretim e yazildim ve bir dönem sinavlara girdim 21 kredi aldım geçen seneki okulun verdiği kredi ile birlikte 59 kredi oldu okula gecmek istiyor um ikinci dönem kaçıncı sınıftan geçerim

 2. Hocam iyi günler,kardeşim lise 2 ama lise 1 de edebiyatı veremedi,sorumlu geçti oluyor sanırım.Sene başında sınava girmişti onu da veremedi.Açık liseye aldırıyoruz kaydını.Edebiyattan ayrı bir sınav yapıyorlar mı yoksa lise 1 i komple mi okuyacak?

 3. Merhaba ben 12.sinifa gidiyorum 2.dönem 9ocakta acık liseye gecicem ortalama kac kredi alirim hic dil ve anlatimdan kalmadim ama 9 10 11 de kaldigim dersler oldu fizik kimya gibi ama onlar zorunlu dersler değildi. O derslerden kalmam alacagim krediyi etkiler mi? O dersleri vermem gerekiyor mu? Eşit ağırlık ögrencisiyim.. teşekkürler

 4. 12. sınıfım. 2. dönem açığa geçmeyi düşünüyorum. Derslerim ortalama 60 70 arası ortalamam oluyor sene sonunda. 10/. sınıfta dil anlatım dersinden kaldığım için sorumluluğum vardı ama 11. sınıfta sınavı geçtim, açığa geçince başıma bela olur mu? Şuan kredim tahmini olarak ne kadardır?

 5. Hocam Merhabalar. MAOL okuyorum. 37 zorunlu ders kredim 50 kredi meslekte var. Bildiğiniz bayağı 8.dönemdeyin lakin 3 dönemin sonlarında bölüm değiştirdim. Kalan zorunlu ders sayısı 32 ve bu dersleri geçsem bile 192 krediye ulasamıyorum. Zorunlu ders bittiğinde 192 kredi olmadı için ne yapacagım

 6. benım lıse 1 alttan kalan derslerim var ve onları veremedim liseyi bitirdim fakat diplomayı alamadım acık lisede bu dersleri nasıl verebilir ve diplomayı nasıl alabilirim tesekur ederimm

 7. Hocam ben açık ögretim imamhatip okuyorum zorunlu dersim bitti ama kredim 181 mezun olabiliyomuyum bide yüzyüze eğitiimi tamamlamayınca olabilirmiyim

 8. Benim kredim 225 12. Sinifta universiteye daha iyi hazirlanmak için aöl e gectim yalniz ingilizceden kaldim diyer bütün derslerden geçtim mezun olabilir miyim . Halk egitimdeki hocalar olamazsin diyor benim ingilizcem hiç yok bana kesin bilgi verirmisiniz universiteye cok iyi hazirlaniyorum yanmasını istemiyorum

 9. Merhabalar 2009 yilin meslek lisesi 11 sinifi bitirip ayrilan biri 2019 tekrar açıköğretim lisesine kayit yaptirdigin da 24 kredi verilmesi normal mi yanlislik yapilmis ise hangi kurumla görüşmemiz gerek iyi calismalar.

 10. Merhabalar hocam ihl okuyorum 2.dönem düz açık liseye geçmek istiyorum acaba kredi durumum ne olur ve önceki yıllarda gördüğüm hangi dersler krediye dahil olur

 11. Hocam ben 12. Sınıf öğrencisiyim 2.donem açık liseye geçecektim. Ancak bazı korkuların var. Ben zorunlu olarak eşit ağırlık okumak zorunda kaldım. Sözel bölümü açılmadı. Bu yüzden ileri matematik derslerini geçemedim veremedim. Şimdi acim lise de benim karşıma çıkar mı?

 12. merabalar benimde bir sorum olacak ben açık lise mezunuyum Fakat şimdide mesleki açık lise çcouk gleişimi okumak istiyorum böyle bir şansım var mı tekrardan mesleki açık lise okuyabilir miyim birde mesleki açık lisede okursam kültür derslerimi görücem yoksa meslek derslerim mi ? meslek liselerinde okuyanlara sınavsız üniversite hakkıda varmı yani mesleki açıklisede okursam sınavsız üniversiteye geçbilirmiyim? cvp verirseniz çok sevinirm.

  • Lise mezunları MAÖL okuluna kaydını yapırabilir. Bu öğrenciler sadece yüz yüze derslerinden eğitim alarak 2 senede mezun olabilirler.

 13. 10. Sınıfım 2. Dönem açığa geçeceğim devamsızlığım yüzünden yarım dönem açıktan okuyup 11de tekrar okula dönebilir miyim?

 14. Hocam benım mesleki açık öğretim zorunlu dersim kalmadı 212 kredi olması gerekirken 211 kredi gözüküyorum tekrar kayıt yaptırmam şart mı?

 15. Iyi akşamlar ben son sınıf öğrencisiyim 2.donem açığa geçmeyi planlıyorum ama devamsızlığım toplan 21 gün bunun hakkında herhangi bir kısıtlama var mıdır acaba?

 16. Merhaba. 12.sınıfım ve 2.dönem açık liseye geçiş yapacağım. 10.sınıfta 2.dönem de 1 kere İngilizceden kalmıştım. Bu bana sorun çıkarır mı? Cevaplarsanız çok sevinirim. Ve de 12.sınıfın ilk dönemi diploma notunun yüksek olup olmaması 2.dönemi kolay geçmeyi sağlar mı?

 17. Selamnaleyküm hocam ben 12 ye gidiyorum 2 dönem açığa geçmeyi düşünüyorum. EA bölümündeyım ve 9-10-11. Sınıf ort 80 civarı ve 12 . Sınıf ilk dönem ortalamam 90 civarı şimdi ben açık öğretime geçtiğim zaman bu yıl sonu notlarım boşa mi gitmis olacak yada 12. Sınıf 2 . Dönemi açıktan da 80-85 civarı bitirirsem puanım kaç olur yada açıktan 70 civarı bitirsem bu dönem bana yks de kaç puan verir

 18. Hocam ben 2. Dönem kayıt yenilememi yaptım fakat tekrar ders seçmem gerekiyor derslerimi seçtikten sonra seçtiğim bütün derslerden tekrar kitapmı almam gerekiyor

 19. Hocam 12 . sinif öğrencisiyim 2. Dönem açık liseye gecmeyi düşünüyorum kredim yetmez mezun olamam diye korkuyorum bide diğer senelerde kaldığım dersleri vermem gerekirmi

 20. merhaba ben 12. sınıf sayısal öğrencisiyim. 2. dönem açık öğretim lisesine geçeceğim. Matematik ve almanca 2. yazılılarıma giremeyeceğim raporluyum. Yani 1. dönemden raporlu olarak almanca ve matematik yazılılarıma kalıcak. bunu 2. dönem açık lise kredim olarak sayıp, e okuluma girilen G harfini 2. dönem tamamlayabiliyor muym? O harf silinip not olarak geçirme şansım oluyor mu umarım anlatabilmişimdir

  • Geçmediğiniz yada sınavına girmediğiniz derslerin kredisini alamazsınız. AÖL’ne geçtiğinizde sorumlu olduğunuz ortak dersleri seçerek sınavına girebilirsiniz.

 21. ben meslek lisesinde makine bölümü 11.sınıf öğrencisiyim 2.dönem düz açık liseye geçsem kaç kredim olur ? bunu nereden hesaplayabilirim

 22. Iyi günler. Ben 12. Sinif dil ögrencisiyim. 2. Donem icin açiğa geçmek istiyorum fakat korkum sınav zamanı geldiğinde mezun olamamam. Açıkögretim hakkinda pek bi bilgim yok. Bu güne kadar ortalamalarım 75-85 arasında degisti. Kaldığım bir ders olmadı. Sadece 10 da fizikten kalmıştım. Mezun olabilmem için kredimin kaç olması gerekiyor? Ve bu durumla kredim ne kadar gelir?

 23. Merhaba Hocam Benim Okuldaki Öğretmenlerime Sorduğumda Yetersiz Cevap Aldığım Benimle Bu Sorun Hakkında İlgilenmiyorlar Öncelikle Yorumuma Gelen Cevabın Mailime Düşmesini Sizden Acizane Talep Ediyorum Maöl İnşaat Bölümündeyim;Şu An 7 Dersim Bu Yıl Mezun Olcam Derken Aklımı Bir Şey Kurcaladı 24 Kredilik Stajımız Var Bu Yıl Her Dönem 24 Ve De Autocad Çizim Dersimiz Var Oda 3 Kredi 27 Kredi Yapıyor Ben Bu 2 döneme vurusak şahet toplam 54 kredim oluyor uzun lafın kısası hocam derslerimi versem bile alan kredim yetersiz kalıyor Siz Hocalarımın Yanıtını Bekliyorum Saygılar..

 24. AÖL DE BABASI VEYA ANNESİ OLMAYAN ÖĞRENCİLER İCİN 100 DE ATMIŞ İNDİRİM DİYE BİRSEY DUYDUK DOĞRU BİR BİLGİMİDİR BUNUN ASIL ŞEYİ NEDİR BÖYLE BİRSEY VARMI ?

  • Kimlerden Sınav Bedeli Alınmaz?
   a) İstiklal madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlandığını,
   b) Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne veya babası olduğunu,
   c) Gazi ve gazilerin eş, çocuk, anne veya babası olduğunu,
   d) 15/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkemeler
   tarafından üzerine tedbir konulduğunu,
   e) İl/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile Açık Öğretim Okullarına kayıt yaptıracak
   özel eğitim ihtiyacı olduğunu,
   f) 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine
   Dair Kanun kapsamında olduğunu,
   g) Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda kaldığını,
   h) Sağlık kurulu raporu ile en az % 40 engelli olduğunu,
   i) Tutuklu veya hükümlü olduğunu,
   belgelendirmek şartıyla ilk kayıt sınav bedeli alınmayacaktır.
   Söz konusu belgelerin fotokopileri alınacak ve üzerine “aslı gibidir” ibaresi yazılarak
   tarandıktan sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.

 25. merhaba
  1997 aöl kayıdıma göre 51 kredim var.ozamandan bu zamana okumadım.ama şimdi yeniden kaydımı yaptırdım ve kısmetse bitiricem.Benim okuduğum zamanda liseler 3 seneydi.şimdiki ders seçimerime baktığımda zorunlu derslerim 6. döneme kadar.
  ben kaldığım yerden liseyi 3 yıllık gibimi bitiricem

 26. İyi günler bnm 357 kredim var sadece ingilizce den girmem gerekiyo taploda ortak dersimde yok hep seçmeli dersler var ne yapmam gerekiyo.??

 27. Hocam ben liseyi 1999 da bıraktım lise 2 gidecektim ama gitmedim şu anda başlasam açık öğretim lisesine bana şu an kaç kredi verirler BENİM zamanda lise 3 yıldı ve toplam kaç kredi lazım liseyi bitirmek için

 28. Merhabalar ben normal lisede 9. Ve 10. Sınıfta 1’er kez sınıfta kalarak maalesef okuldan atıldım bugün aöl kaydımı yaptırmaya gittiğimde aöl 2. Dönem olarak başlıyacağımı öğrendim ama ben normal lisede 10.sınıftaydım neden 1 alt sınıfa düşdüm
  Kredim 28.

 29. Hocam merhaba ben 12. Sınıf Anadolu lisesi öğrencisiyim ikinci dönem açığa geçmek istiyorum ama derslerden korkuyorum mesela zorunlu derslerin herhangi birini veya birkaçını geçemezsem ne olur kesinlikle hepsini geçmek zorunda mıyım

 30. Hocam merhaba, aöl akşam okuluna gidiyorum yüz yüze eğitimi tamamladım, toplam 191 kredim var.
  seçmeli kredim = 71 alta kalan zorunlu dersim yok , mezun olmamam için gereken kredi 230 diyor.
  192 olamıyormuyum?

 31. Merhaba ben imamhatipin açık lisesindeyim 3 tane yüz yüze eğitim derslerinden devamsızlıktan kaldım diğer meslek derslerim çok iyi o kaldığım üç ders yüzünden mezun olamama ihtimalim var mı? Üniversite sınavına hazırlanıyorum mecbur dershanemden dolayı yüz yüze derslere gidemiyorum

 32. İyi günler. Ben 12. Sınıfın 2. Döneminde açığa geçtim. Kredim 259. Diploma notum nasıl hesaplanacak,geçmiş yıllardaki puanlarım kullanıkacak değil mi?

 33. Ben 2004 yilin da Mesleklisesinden lise 2 terktimm..acikogretimden duz liseye kaydoldumm .acaba hata mi ettim..liseye kaldigim yerden mi devam etseydim..yani bunun icin ne yapmaliyimm..kredi puanı verdiler ..lise 2 terk oldugum için..bu benim için dez avantaj oldu..

 34. Hocam selamünaleyküm ben açıktan imam hatip lisesini okuyorum dönem 12 kredim 223 zorunlu ders yok alan kredim 100
  Sadece 2. Dönem yüz yüze eğitim kaldı
  İllaki bitirmem mi gerekli yoksa mezun mu oluyorum bu duruma göre

CEVAP VER