2012 – 2013 Öğretim Yılı 1. Dönem Kayıt Yenileme Tarihleri

79
23.442 views

blankAÖL – Açık Öğretim Lisesi ve MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi  1. dönem kayıt yenileme işlemleri  17 Eylül – 5 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.
Açık Öğretim Lisesi 2012 – 2013 Eğitim Öğretim yılı I. Dönem Mazeretli Kayıt Yenileme işlemleri ise  08-12 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

2. Dönem kayıt yenileme tarihleri için buraya tıklayınız.
3. Dönem kayıt yenileme tarihleri için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesine Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, yılda 2 kez (III. Dönem sınavlarının 1. gününde 18 yaşından gün almış öğrenciler 3 kez) yapılan sınavlar için, girecekleri dersleri seçmek amacıyla Kayıt Yenileme işlemi yaparlar. Kayıt Yenilemede öğrenciler aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmış üç adımı uygularlar.


 1.Bankaya Kayıt Yenileme Ücretini yatırınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesine Kayıt Yenileme yaptıracak öğrenciler her dönem belirlenen Kayıt Yenileme ücretini ödemek zorundadır. 2012 yılında bir dönem için Kayıt Yenileme katılım bedeli 25 TL‘dir. Bu bedelin;

20 TL‘sini Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası,  veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numaranızı beyan ederek “Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü” hesabına , ödeyiniz ve dekontunu muhafaza ediniz.

5 TL‘sini ise kayıt yenileme işlemini yaptıracağınız “Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, Genel Lise Müdürlüğü” ile “Anadolu Lisesi Müdürlüğü” okul aile birliğinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okulların okul müdürlüğü görevlisine okul aile birliğinin dekontu ya da makbuzu karşılığında ödeyiniz.

Kayıt yenileyecek öğrencilerin, katılım bedelini ödediğine dair bilgileri sistem üzerinden görebilmektedir. Katılım bedelini ödemeyen, eksik ya da yanlış ödeyenlerin  kayıt yenileme işlemi , sistem tarafından engellendiğinden yapılamamaktadır!!!

2. Kayıt Yenileme işlemleri için İrtibat Bürosuna gidiniz.

Kayıt yenileme ücretine ait banka dekontu ile birlikte, bulunduğunuz yerdeki  Kayıt Yenileme işlemlerini yapan  Lise ve Anadolu Liseleri veya Halk Eğitim Merkezlerine gidiniz.

3. Derslerinizi seçiniz.

Sizin için yeni bir dönem açıldıktan ve bu dönem için öğrencilik durumunuz Aktif hale getirildikten sonra,  öğrenci numarası ve şifrenizle sisteme girip derslerinizi seçiniz. Sistemde ders seçimi işlemini nasıl yapacağınız konusundaki ayrıntılı video anlatımı için buraya tıklayınız.

Kayıt Yenileme Döneminde Kimler Kayıt Yenileme İşlemini Yaptırmalı?

İçinde bulunulan dönem itibariyle Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik  durumdaki öğrenciler kayıt yenileyebilirler.

Kimlerden Kayıt Yenileme Ücreti Alınmaz?

a) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz ile bu mücadelede  şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

b) Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

c) İstiklal madalyası verilmiş, Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar;

d) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenler,

Yukarıdaki  şartlardan birini taşıyan öğrenciler durumlarını belgelendirmek  şartıyla diploma harcı dışında, yeni kayıt, kayıt yenileme ve eğitim giderleri alınmayacaktır

Söz konusu belgelerin iki adet fotokopisi aslıdır gibi yapılarak bir tanesi öğrenci dosyasına  konulacak diğeri de istenildiğinde Açık Öğretim lisesine gönderilmek üzere muhafaza edecektir. (şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

Not: Yeni Kayıt katılım bedelleri her yıl Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce belirlenir. Katılım bedelleri Açık Öğretim Lisesi ve kayıt yaptırılan İrtibat Bürosu  hesabına ayrı ayrı yatırılır.

DİKKAT: Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı olup ta 2012-2013 Eğitim Öğretim yılından itibaren kayıt yenileyecek tüm öğrenciler alansız (alan yok) sistemine tabi olacaktır.

 

79 YORUMLAR

 1. merhaba..kayıt yenılemeyı her ogrencı yapmak zorunda mı.yenı kayıt yaptıranlar durumunu aktıflestırmek ıcınde kayıt yenıleme yapıcak mı..kayıt yenıleme ıle ılgılı detaylı acıklama yaparmısınız..tesekkurler..

  • Sadece eski kayıtlı öğrenciler kayıt yenileme yaptırır. Siz yeni kayıt ypatırdığınız için kayıt yenileme yaptırmayacaksınız. Kaydınız aktif olup sınava girdikten sonra 2. dönem kayıt yenileteceksiniz. 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem kayıt yenileme işlemleri 04 Mart – 15 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacakdır.

  • Mesleki Açık Öğretim Lisesinde yeni kayıt ücreti iki bölüm olarak yatırılacaktır. 20,00 TL.’yi Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numaralarını bildirerek (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise nüfus müdürlüklerinden alacakları geçici T.C. kimlik numaralarına göre) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü hesabına yatıracak. 5,00 TL’yi ise kaydını yaptıracağı okul Müdürlüğü’nün kırtasiye, personel ve diğer giderlerinde kullanılmak üzere ilgili müdürlüğün, okul aile birliği hesabına makbuz karşılığında yatırılacaktır.
   2012-2013 öğretim yılında Mesleki Açık Öğretim Lisesi kapsamında yüz yüze eğitime devam eden imam hatip lisesi öğrencileri 15 TL diğer alanlarda yüz yüze eğitime devam eden öğrenciler 35 TL. her dönem için temrinlik ücreti öderler. Kayıtlı olduğu halde yüz yüze eğitime devam etmeyen öğrencilerden bu ücret alınmaz.

 2. hocam ben aöl öğrencisiyim sizden bir şey öğrenmek istiyorum toplam kredim 150 Alan kredim:77 aölde okuduğum dönem 3 toplam dönemim ise:11 sitenizde aölde okunulan dönemin toplam 8 veya üzeri olması gerekiyor yazıyor ama lise 3’e başlamadan okulu bırakıp açık liseye kaydoldum,okulun bana kattığı dönem sayısı toplam:11 dönemi oluşturuyor 8 dönemin üstündemi oluyor şimdi toplam dönemim..sizden şunu öğrenmek istiyorum birde Diploma hazırlanıncaya kadar 6 ay diploma yerine geçen çıkma belgesi alıp ygs ye o şekilde girebiliyormuşum…Çıkma belgesi ile eğer üniversiteyi kazanırsam bu belgeyle değil diplomanın aslıylamı kaydolmam gerekiyor o zamana kadar bu 40 krediyi tamamlarsam en geç ne zaman alırım diploma? Bilgilendirirseniz sevinirim..İyi çalışmalar..

 3. eşim 2. ek sınava girecek. ama ders seçemiyoruz.ne yapmalıyız.ziraat bankasına sınav bedeli olan 20 lirayı yatırdık.20 lirada kayıt yenileme parası yatırdık. acaba yine halk eğitim merkezine giderek kayıt yenilemek mi gerekiyor.teşekkürler…

  • Ziraat bankasından yatırılan paraların bir kısmı sistemde görünmemektedir. Bu yüzden tavsiyemiz Halk Bankasından tekrar para yatırmanız yönünde. Müracatınız sonrasında fazla yatırdığınız parayı geri alabileceksiniz.

 4. cevabınız için teşekkürler.ben ziraat bankasına hem kayıt yenileme için 20 lira hemde ayrıyeten ek sınav için 20 lira yatırdım.acaba birini fazladan mı yatırdım?

 5. Hocam benim anlamadığım ben bu sene ygs sınavına giricem Kazandığım üniversiteye kayıt yaptıramıyacakmıyım diyelim ki;192 krediyi hazirandaki son sınavlara kadar verdim üniversiteye kayıt yaptıramazmıyım boşuna dersaneye yazlmak istemiyorum..

 6. hocam birde öğrenmek istediğim üniversiteyi kazanırsam diploma alırmıyım kayıt yaptırana kadar hazirandaki son sınavda mezun oluyorum büyük ihtimal ne zaman diploma verilir haziranda mezun olursam?

 7. merhaba ben ilk kez yenı kayıt yaptırcam açıkögretim lisesine 12 ekime kadar uzatılmıs kayıtlar bu yenı kayıt yaptıranlar için gecerlimi yoksa kayıt yenileme içinmi gecerli cvplarsanız sevinirim

 8. eşimin maol bitirmesine 1 kredisi kaldı.eksınava girecek inş.ilahiyat önlisansa kayıt yaptırabilmek için aolden geçici belge nasıl alabiliriz. istanbul fatihte okuyordu yüzyüze sınavlara fatihte girdi.kendisi şimdi erzurumda.yardımcı olurmusunuz?teşekkürler.

 9. Hocam ben 12/10/2012 olan kayıt yenileme tarihini geçirdiğim trafik kazası nedeni ile kaçırdım.Mesleki açık öğretim lisesi son sınıf öğrencisiyim. Sadece 4 tane yüzyüze eğitim dersim kaldı Kültür derslerimden 230 kredim var ortak dersim yok ancak parayı yatırmadıgım ıcın kayıt alamadıklarını ve 1 sene ogrenımımın uzayacagını soluyorlar.Bu tarihe ek bir süre olucakmı para yatırmak ıcın eger olmuyacaksa nasıl bır yol ızlemelıyım çok mağdur bir durumdayım bu konuda.

 10. merhaba.ben yenı kayıt yaptırdım kaydım 2 gun once aktıf hale geldı.kıtaplarımı ıstedıgım zaman alabılırmıyım.mesela 10 gun sonra gıdıp alsam sorun olur mu??tesekkurler.

 11. hala aktifleşmedim ne zaman aktifleşirim yeni kayıt ögrencisiyim. benim mi kayıt oldugum okula basvurup aktiflestirmem lazım bu konu hakkında bigi verirseniz sevinirim admin.

 12. ben meslek lisesi okuyorum 3 4 ay önce kayıt oldum düz liseden geçiş yaptım. benim 20den fazla zorunlu derslerim var 3 yıllık meslek lisesini bitiremezsem ne olucak uzucakmı okul zorunlu dersleri bitiresiye kadar ?

 13. kaydımı yaptırdım fakat ders secım tarıhını kacırdım bu durumda derslerim otomatık olarak secılırmı yada nasıl derslerimi secebilırım

 14. düz aöl lisesinden maöl lisesine geçiş yaptırmak istiyorum fakat 1. dönem kayıtlarını kaçırdım 2. dönem kayıtlarında kaydola bilirmiyim ?

 15. Merhaba ben açık imam hatip lisesine kaydolmak istiyorum.Dün ziraat bankasına 20 tl yeni kayıt parası yatırdım.Bugün halk eğitimde ihl kayıtlarının ağustos ayında ve ilgili okuldan yapılacağını öğrendim.Bankadan paramı geri alabilir miyim?Yada dekontumu saklayıp ağustosta yeni kayıt için kullanabilir miyim?Bunun için bir yere başvurmam gerekiyor mu?LÜTFEN ACİL CEVAP VERİR MİSİNİİİZ?

  • Yeni kayıt, kayıt yenileme, diploma harcı veya benzeri konularda hatalı yatırılan ücretler için, ücretin yatırıldığı yıl içinde, ekte verilen dilekçe doldurularak, banka dekontu (ödendi makbuzu) ile aşağıda yazılı adrese gönderildiği takdirde, ücret iadesi yapılabilecektir.

   Dilekçe ve dekontun gönderileceği adres:

   YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
   Döner Sermaye İşletmesi
   Konya Yolu Üzeri (Gazi Hastanesi Karşısı)
   06500 Teknikokullar / ANKARA

   Hatalı Yatırılan Ücretin İade Dilekçe Örneği için tıklayınız

  • 20-21 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılacak olan III. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (19 Temmuz 1996 ve daha önce doğanlardan) silik, donuk ve ya aktif öğrencilerimiz III. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

 16. selamınaleyküm 2012 2013 kyıt yenileme yapıcaklar için alan yok uyarısı yapılmış peki alan kredilerimiz ne olucak alan kaldırılacaksa:şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum

 17. merhaba ben 3. dönem kayıt yenileme tarihlerini kaçırdım. şimdi ne yapmalıyım diğer döneme mi kaldı. 4. dönem kayıt yeniletip kaldığım yerden devam edebilir miyim?

CEVAP VER