Açık Lisede Ders Seçmek Zorundamıyız?

81
13.320 views

blankSiz Sordunuz:  Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt oldum. Kayıt sırasında görevli kaydımı tamamladıktan sonra ders seçmem gerektiğini söyledi. Neden ben ders seçiyorum? Dersleri benim yerime Açık Lise Okul Müdürlüğü seçse olmaz mı?

Biz Cevapladık:  Açık Öğretim Lisesi kredili sistem üzerine kurulmuştur. Açık lisede Örgün eğitimdeki normal liseler gibi sınıf geçme sistemi yoktur. Dolayısıyla Açık Lisede sınıf geçme ve kalma terimleride yoktur. Açık Lisede ders geçme sistemi vardır. Sınavına girdiğiniz derslerden geçtiğiniz taktirde o dersin kredisini almış olursunuz.
Kredili sistemin sağladığı olanaklardan biride, sınavına gireceğiniz dersleri sizin seçmenizdir. Sınavına gireceğiniz dersleri Açık Lise değil, siz belirlemiş olursunuz.
Peki ilgili dönemde ders seçme işlemini size verilen tarihe kadar yapmadınız yada unuttunuz ne yapacaksınız. Geçmiş dönemlerde ders seçme işlemini yapmayan yada yapamayan öğrencilerin mağdur olmaması için,  Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü bu öğrencilerin ders seçme işlemini ve atamasını sistem otomatik olarak yapmıştır. Ancak bunun bir garantisi yoktur. Bu yüzden mağdur olmamak için, ders seçme işlemlerini size verilen süreye kadar yapmanız sizin menfaatinize olacaktır.

81 YORUMLAR

 1. admin alanlı bolum nedemek alansız ne demek bıde okumak ıstedıgım lısede hangı bolumlervar bılmıyorum nettede bulamadım ankara etlık lısesı

 2. ya ben açıköğretimden liseyi okuyorum gelecek sınavda mezun olurum ver ygs’yi de geçtim lys’den sonra üniversiteye gidecem de şimdi normal düz liseden puan geldiği gibi bize de puan gelir mi gelse de nasıl gelir en fazla ya da en az

 3. Selamlar;şu kadar ortak,şukadar seçmeli ders zorunluluğu varmı?
  Birde açık lise den sözel ağırlıklı derslerden geçerek mezun olsak,üniversitede sayısal bir bölüm tercih etsek bu bir engel sayılırmı?Yani demek istediğim diploma puanından kısarlarmı?.

 4. Merhaba ders seçimimi yapamadım sadece 1 tane seçebildim ve sonra sayfa kapandı tekrar açıldığında ise ders seçimi yapamadım ne yapabilirim dilekçe yollayabilir miyim ???

 5. merhaba ben ders seçmeyi unuttum benim 5 zorunlu dersim var sadece 5i mi seçilecek otomatik olarak yoksa 30 krediyi tamamlayacak şekilde seçmelilerden de mi seçilecek?

 6. ben 2014 3.dönem derslerini seçemiyorum durumum aktif ama seçemiyorum sistem seçmişmidir acaba ya da neden seçemiyorum lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler.

 7. ben anadolu lisesinden bu sene sinava daha rahat hazirlanabilmek icin acik liseye gectim kredimde 204 olarak gorunuyo kredimi yukseltmek icin sadece ortak dersleri degilde secmeli dersleride secmem gerekiyomu kredim ne kadar yuksek olursa unicersite sinavinda fazla puan elde edermiyim yani fazla dersmi secmem gerekli ??

 8. ben anadolu öğretmen lisesinden açık liseye son sene geçtim kredim 196 görünüyor sadece ortak dersleri seçmem yeterli mi yoksa 30 krediyi dolduracak şekilde mi seçeyim?

 9. merhaba ders seçimleri bitmiş ve ben ders seçemedim sistem otomatik olarak ders seçiyor mu eğer seçiyorsa 30 krediye tamamlıyor mu ve sınavlara girebilir miyim garantisi var mı

  • KAYIT YENİLEME İŞLEMİNİ YAPTIRDIĞI HALDE DERSLERİNİ SEÇMEYEN (kayıt yenileme bedelini yatıran herkes dahil) öğrencilerin dersleri sistem tarafından atanacak olup ders değişikliği mümkün olmamaktadır. Atanan dersleri 10 temmuzdan itibaren genel bilgiler menüsü altında bulunan ders bilgileri (alınan) kısmını açarak (dönem derslerinden 2014/3 açılacak ) görebilirsiniz.

  • KAYIT YENİLEME İŞLEMİNİ YAPTIRDIĞI HALDE DERSLERİNİ SEÇMEYEN (kayıt yenileme bedelini yatıran herkes dahil) öğrencilerin dersleri sistem tarafından atanacak olup ders değişikliği mümkün olmamaktadır. Atanan dersleri 10 temmuzdan itibaren genel bilgiler menüsü altında bulunan ders bilgileri (alınan) kısmını açarak (dönem derslerinden 2014/3 açılacak ) görebilirsiniz.

 10. Merhaba ben 3. donem sınavlarına girmek zorundayım ama nasıl olduysa ders secimini unuttum Alo 147 aradaım otomatik ders seciminiz yoktur dedi bu sene otomatik seçilmiyor mu yani

  • KAYIT YENİLEME İŞLEMİNİ YAPTIRDIĞI HALDE DERSLERİNİ SEÇMEYEN (kayıt yenileme bedelini yatıran herkes dahil) öğrencilerin dersleri sistem tarafından atanacak olup ders değişikliği mümkün olmamaktadır. Atanan dersleri 10 temmuzdan itibaren genel bilgiler menüsü altında bulunan ders bilgileri (alınan) kısmını açarak (dönem derslerinden 2014/3 açılacak ) görebilirsiniz.

 11. dersimi otomatik secilmiş tir diye duşunuyorum ama kendi öğrençi menumde bulamıyorum açaba seçilmemiş olabilirmi çok merak ediyorum lutfen çevap yazarmısınız

 12. Benim kredim mezun olmama yetiyor. Zorunlu Türk dili kaldı sadece. fakat sistem üstüne bir sürü ders eklemiş ve hepsi seçmeli sadece türk diline girsem mezun olabilir miyim acaba?

 13. Merhaba ben kayit yeniledim fakat ders secme tarihini kacirdim ve ayin 2-3 sinav var herkesin sinav giris yeri belli benim degil sinava girebilecekmiyim dersleri sistem secmismidir

  • Sınava gireceğiniz dersleri internet sitemizdeki ‘Öğrenci Girişi’nden sisteme girerek Genel Bilgiler sekmesi altıda ‘Ders Bilgileri(alınan)’ butonundan ‘Dönem Dersleri’ni tıklayarak açılan sayfada ‘2015/1’ dönemini seçerek öğrenebilirsiniz.(NOT: Bazı öğrenciler zamanında derslerini seçmedikleri için, dersler AÖL Bilgi Yönetim Sistemi tarafından atanmıştır.)

 14. Merhabalar ders secimini yapamadim sistem ders secimini otomatik olarak secmis haliyle otomatik secilen derslerde degisiklik yapma hakkim varmidir tesekkurler

 15. Merabalar ben ders secme isleminde bu donem gec kaldim bu tür durumlarda otomatik seciyor diye biliyorum lakin siteye girdigimde doneme ait secilmiş dersiniz yoktur diyor bu bu dönem sınava giremicem anlaminami geliyor acaba

 16. Mehaba. 2017 ocak ayinin sinavi icin kayit yenileme islemini yaparken sadecd para yatirmamin yeterli olucagini ogrendim. Ve yogun calismadan dolayi sadece telefondan banka hesabimdan parayi yatirdim. Artik baska islem gerekmiyormus sanirim. Sonra ise ders secme zamaninda yine yogun calisma sebebiyle ders secemedim ve otomatik secilicegini soylediler. Fakat ne secilmis bir ders ne de sinavimim icin hangi okulda olicagimin bilgisini goremiyorum. Yardimci olabilirseniz çok sevinirim.

 17. benim durumum aktif gözüküyordu 35 tl yatırdım ancak aöle giriş yaptıgımda ders seçmek istediğimde şu uyarı geliyordu durumunuz ders seçmek için uygun değildir son günü baktım sistem seçmiş neden böyle oldu bir anlam veremedim ??

 18. Ben liseye birinci dönem kayıt oldum ders seçimi yaparken Türk Dili ve Edebiyatı sectim bu dersden kaldım ikinci donemde Türk edebiyatına geçmek istiyorum ama seçeceğim derslerin içinde o ders yok ne yapmam gerekli

 19. merhaba, ders seçim tarihini kaçırdım ve sistem benim için otomatik yapmış şuan hangi dersleri aldığımı göremiyorum ama söylentilere göre saçma dersler seçiyormuş sistem. ortak derslerimi seçmemezlik yapmaz değil mi zorunlular varken diğerlerini seçebilir mi bir de sistem kendi seçince 30 krediyi toplayacak kadar mı seçiyor?

 20. 2017 2. Kayıt yenilememi yaptım ama ders seçimi yapmadım .şimdi kitap bilgilerime giriyorum ama öğrencinin gireceği zorunlu ders yok diyo .yani sistem ders seçmemiş mi oluyor zorunlu dersim yok diye bide sistem sadece zorunlu derslerimi seçer seçmeli ders seçmez mi zorunlu dersim yoksa

 21. Merhaba ben 12.sınıf öğrencisiyim 2. Dönem için açık öğretime geçtim kredi puanım 192 nin üzerinde sadece dil ve anlatım sınavına mı giricem ? Yoksa din edebiyat ingilizce trafik gibi sınavlarada girmek zorunda mıyım ?

 22. 2019 2.sınav için kayıt oldum ama ders seçmeyi unuttum belki otomatik derslerim seçilmiştir diye ders alınan bölüme baktım yüz yüze ders vermiyoruz diye bir yazı var sınava giremicekmiyim

 23. Merhaba 2019/2.dönem açık liseye geçiş yaptım. Bana ders seçiminin yapıldığını sadece 5 dersten zorunlu sınava gireceğimi söylediler şuan 260 kredim. Lakin sınav giriş belgemde yığınca seçmeli ders var, bir gün-de 12 sınav var :(. Ben seçmedim ama giriş belgemde mevcut. Seçmeli derslerin sınavına girmek zorunda mıyım? Girmezsem ne olur? Ne kadar etkiler? Diploma notumu düşürür mü?

 24. Ben 12. Sınıf öğrencisiyim 269 kredim var ikinci dönem açığa gectim zorunlu derslerin üzerine seçmeli ders ekleyince diploma notum yükseliyor mu bide yks sınavına girince obp min ne kadar olduğunu nerden ogrenicem

  • Seçtiğiniz fazla derslerden yüksek not alırsanız yükseltir, ancak düşük not alırsanız düsürür. OBP ÖSYM sayfanızdan görebileceksiniz.

 25. Merhaba, AÖL 2. dönem sınavları için kayıt yaptırdım ancak ders seçimini unuttum ve şimdi sınava girmek için siteye giriş yaptığımda sistemin otomatik olarak seçim yaptığını gördüm. Kredim mezun olmaya yetecek kadar yüksek olduğu için seçmeli dersleri almak istemiyordum ama sistem seçtiği için şuan sınavlara girmek zorunda mıyım? Sadece zorunlu derslere girersem bir sorun olur mu?

CEVAP VER