Açık Lise Öğrencileri YKS Sınavına Girebilir mi?

4375
262.200 views
aöl yks açık lise yks

Siz Sordunuz:  Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesinde okuyan tüm öğrencilerin Normal Okulda okuyan öğrenciler gibi Eski adıyla YGS yeni adıyla YKS sınavına girebilirler mi? Bu hakkı var mı?

Biz Cevapladık:  Evet eski adıyla YGS – LYS, yeni adıyla YKS sınavına girebilirsiniz. Açık Öğretim Lisesinde okuyan tüm öğrenciler, Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip oldukları tüm haklara sahiptir.

2018 YGS Sınavına giriş şartları için tıklayınız.

Sınavsız geçiş hakkı konusuyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya, YGS sınavı ile geçiş konusuyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya ve LYS sınavı ile geçiş konusuyla ilgili ayrıntılı yazımız için buraya tıklayınız.

4375 YORUMLAR

 1. Merhaba, benim şu anda dönemim 6 ve kredim 105. Bu dönemki sınavlara giremedim, dolayısıyla kredim 105 olarak kaldı. 2019 YKS sınavına başvurabilir miyim? Bir sıkıntı olur mu?

 2. Merhaba, sonuçlar açıklandı yalnız sistemde sol tarafta kredi bilgis ve ders bilgileri yazan yazı bulunmuyor. Sistemden kaynaklanan bir sorun mu var yoksa mezuniyet incelemesinde midir? öğrenci bilgileri yazan yerde aktif görünüyor herhangi bir mezuniyet incelemesinde diye bir bilgilendirme veriyorlar mı?

 3. Merhaba, Aol de son sınav ile birlikte mezun oldum. Toplam 197 kredim var. Üniversite sınavına başvurmak için Ösym nin başvuruları başlattığı tarihte basvurmam lazım değil mi? Ondan önce bir işlem yapmama gerek varmı?

 4. merhaba ben liseyi normalde bitirmiştim sadece 10.sınıftan 2 tane sorumluluk sınavım vardı ama kaydım silindiği için dersleri verip diplomamı alamadım şuan açık lise 10.sınıfa kaydımı yaptı hoca o 2dersi verip diplomamı alabileceğimi söyledi başka bi zorunlu vermem gereken yok liseyi bitirdiğimden şuan aölde kredimde 194, ben bu sene yksye başvurup girebilir miyim ?

 5. ben üniversite sınavına iki sene önce girdim diploma notunu ygs tarafından onayladım puan düştü lys tarafından onaylamadım diye açıktan iki yıllık okuyorum bu sene üniversite sınavına girsem yksde puanım düşermi rica etsem cvaplarmısınız.

 6. Merhaba,
  Açık lisede 12.dönemdeyim ve 100 kredim var. Kalan 92 krediyi önümüzdeki iki sınav ve bir ek sınavla çok rahat verebileceğim. Sorum şu:
  Haziran ayında üniversite sınavına girip kazanmış olsam, ek sınav ekimde olacağı için ekim ayından önce mezun olamayacağıma göre, Eylül ayında üniversiteye kaydı nasıl yapacağım? Bu durumda üniversite sınavını kazanmış olsam dahi, üniversiteye kayıt yaptıramayacak mıyım?

 7. Açıköğretim lisesinde okuyorum 168 kredim ve toplam 7 dönem var. Yks başvururum sınavı kazandım diyelim ama örgün eğitim öncelik olabilirmi sınavlarda hani AOL de okuyan farklı Örgün eğitim gören kişi farklı olurmu öncelik örgün eğitim bitiren kişilerde olacak sanırım doğrumu ?

 8. Daha yeni kayıt oldum ve kredim 150, 1. Dönemim bitti yks’ye başvuru yapabilirmiyim temmuzda ki sınavla mezun oluyorum zaman kaybetmeden yks sınavına girmek istiyorum girebilirmiyim ?

 9. aöl düzde okuyorum toplam dönemim 11 ve 142 kredim var bende başvuru yapabilirmiyim ve nasıl başvuru yapıcam bilgi verirmisiniz teşekkürler

 10. Merhaba benim kredim 260 ben üniverste sınavında ek puan alıcak mıyım okul puanı gibi ve alıcağım puanı nasil.hesaplayabilirim ?

 11. Merba benim 107 kredim var ve 3 dönem daha girince tamamen bitiyor lise çok kolay bir şekilde 2 zorunlu dersim kaldı ve 8. Dönem deyim yks ye girebilirmiyim acaba

 12. Merhaba arkadaşlar ben 2018 Aralık ayında Aöl e kayıt oldum ben 2020 de üniversiteye gitmek istiyorum ama 2020 yılının sonunda toplam dönemim 7 oluyor ve mezun olamıyorum ygs de üniversite kazansam gidebilirmiyim ve kayıt yaptırabilirmiyim Üniversite bana sorun çıkartırmı şu anki toplam dönemim 2. Bide sistemde toplam dönem 3 yazıyor ama aöl de okuduğu dönem 2 yazıyor mezun olurken hangisi baz alınıyor

 13. Merhaba benim 20 dönem ve 1 zorunlu dersim var meslek lisesi 166 kıredim var toplam alan kıredim 54 2019 unuversite sinavina kadar 2 sınavım daha var sınava göre bilirmiyim

 14. 154 kredim 10 zorunlu dersim var onumde 2 acik lise sinv var uni kazanirsam olurda kredilerimi tamamlayamamis olursam sinavi kazananlara ek sinav hakki felan var mi

 15. merhaba kredim 165 dönemim 14 zorunlu dersim 7 üni sınavına girebilir miyim ?
  üniversite kayıtlar açıldı şifreyi sınavı koordinatörlüğünden direk alabilir miyim herhangi bir şey gerekiyor mu belge falan

 16. kredim 160 dersim 6 dönemim 14 üni sınavına başvurmak için ösym sitesine e-devlet ile giriş yaptım sistemde kaydınız bulunmamaktadır dedi ösym sınav koordinatörlüğünden kayıt mı yaptırmam gerek
  ve kayıt için ne gerekiyor .

 17. merhaba benim toplam dönemim 7 ve kredim 100. ama kimlik problemleri vs yüzünden iki sınavı kaçırdığım için 5.dönem kitaplarına çalışıyorum. sınav başvurusu yapmak için önemli olan toplam dönem mi yoksa şu an çalıştığım kitapların dönemi mi? tam olarak anlayamadım da yardımcı olursanız sevinirim

 18. meraba aöl öğrenciyim 174 kredim 38 krediye ihtiyacım var ki mezun olayım YKS sınavına girebilirmiyim ve bide yks sınavına girdim iyi bir puan aldım ama kredim hala bitmedi ünv dondurma imkanım var mı bana yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler…

 19. Merhaba bana yardımcı olur musunuz lütfen Benim dönemim 5 ve kredim 90. 3 sınavda mezun olabiliyorum bu yılki yks sınavına başvuru yapabilir miyim?

CEVAP VER